1

اربعین حسینی؛ پویایی اسلامی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مذهب، راه و روشی که هم مسلکان یک دین برای هدف برمی گزینند و برای پایداری و حفظ آن در فرایند تاریخی به آیین و نمادها دست می یابند که چه بسا اشیاء مرتبط با آیین تقدس پیدا می کنند.

اربعین حسینی در دهه اخیر با همبستگی و یکپارچگی شیعیان، با راهپیمایی طولانی از نجف تا کربلا به منظور حضور و تجمع میلیونی با هدف گرامیداشت حماسه حسینی و تکریم 72 تن از شهدای کربلا که در قرن یکم هجری در سرزمین کربلا مظلومانه به شهادت رسیدند و حماسه مقاومت با شعار اصلاحات در شرایط موجود اجتماعی، پیامی بزرگ برای بشریت به همراه داشته است که توانسته جاودانه چراغ راه اصلاح طلبان جهان بشریت باشد.

آنچه به شکوه و عظمت این حضور که بیش از چهارده قرن از آن می گذرد می افزاید آن است که در جهان تنهایی و بی تفاوتی بشر امروز، امید را برای انسان امروز زنده می‌کند.

زائران اربعین شیرین ترین لحظات همدلی، محبت، همبستگی، فراوانی نعمت و جامعه اشتراکی را تجربه می کنند، هیچ گونه وجهی بابت استراحتگاه، پذیرایی پرداخت نمی کنند بلکه میزبانان بدون آنکه نام میهمانان را بدانند پذیرای زائران حتی در اتاق های اختصاصی در منزل شخصی خودشان هستند با تمام امکانات موجود پذیرایی در حد بضاعت.

آنچه نظاره گر هستیم، همدلی، همراهی و محبت به هم اندیشان تفکر اصلاحات اجتماعی است. اندیشه ای پویا که امام سوم شیعیان برای پاسداشت آن، جان خود را در قربانگاه روز عاشورا در جنگی نابرابر در طلب اخلاص برای رضای خالق یکتا هدیه داد تا آیندگان درس تاریخی اصلاح طلبی را فقط در مبانی و تئوری خلاصه نکنند بلکه بدانند به پای آن، خون نیز ریخته شده و خواهد شد، همان گونه که با رهبری احمد مسعود در دره پنجشیر افغانستان در مقاومت علیه طالبان، این روزها به نمایش گذاشته شده است.

احمد مسعود همراه یاران خود در جهانی پر هیاهو در قرن 21 تنها مانده است همانگونه که امام حسین علیه السلام امام سوم شیعیان در دوران خود تنها مانده بود؛ تکرار تاریخ.

حماسه حسینی کلید واژه های بسیار فاخری دارد از جمله ندای «هل ناصر من ینصرنی، آیا یاری کننده ای نیست» یا «ان الحیاه عقیده والجهاد؛ زندگی جز جهاد در راه عقیده نیست» و یا «من برای اصلاح امور جدم آمده ام»؛ به راستی درک این سه جمله، جهان بشریت را به سمت هدایت رهنمود می کند و برای انسان اندیشمند کافی است که بداند چه اتفاقی در تاریخ رقم خورده که همچنان مردمان و هم مسلکان شیعه مذهب را آنچنان در اربعین حسینی با همبستگی و یکپارچگی در مسیر حفظ این آیین و تکریم 72 تن شهدای کربلا، مقاومت پایدار است‌.

یادداشت از : مهین زارع کارشناس ارشد جامعه شناسی

انتهای پیام/