ارائه همزمان لایحه برنامه ششم و بودجه ۹۵ در دی ماه/ دولت اجرای اقتصاد مقاومتی را فرماندهی می‌کند
+ پ -
ارائه همزمان لایحه برنامه ششم و بودجه ۹۵ در دی ماه/ دولت اجرای اقتصاد مقاومتی را فرماندهی می‌کند

رئیس‌جمهور گفت: دولت یازدهم متعهد به اجرای دقیق سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص اقتصاد مقاومتی است و در برنامه ششم توسعه کشور نیز که به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود، توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت ضمن تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) گفت: برنامه ششم به‌طور اساسی در چارچوب اقتصاد مقاومتی خواهد بود و امیدواریم بتوانیم در دی‌ماه برنامه ششم و لایحه بودجه را به‌طور همزمان به مجلس تقدیم کنیم.

وی افزود: امسال به‌دلیل همزمانی بررسی برنامه ششم و بودجه سال ۹۵ کل کشور، ارائه بودجه چند روز از چارچوبی که در گذشته داشته‌ایم به تأخیر افتاده است که امیدواریم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم با وقت بیشتری که می‌گذارند این تأخیر را جبران کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید بنیه تولید ملی تقویت شود تا تولید ملی در برابر توطئه دیگران اثرناپذیر شود و اقتصاد در برابر فشارهای خارجی ایستادگی کند، گفت: باید در این راستا تولید داخلی و صادرات غیرنفتی را تقویت و در اقتصاد جهانی حضور پیدا کنیم و بازارهای هدف خود را مشخص نماییم.

روحانی با اشاره به ضرورت تبدیل اقتصاد دولتی به اقتصادهای خصوصی، تعاونی و غیردولتی و رفع موانع در این مسیر خاطرنشان کرد: خوشبختانه وزارتخانه‌ها در راستای تسهیل خصوصی‌سازی و واگذاری اقتصاد به مردم در حال تلاش هستند و باید کمک کنیم تا شرایطی ایجاد شود که امور به‌طور واقعی به مردم واگذار شود و تحرکی در اقتصاد به وجود بیاید.

وی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید ملی و حضور در بازارهای جهانی را برای کشور ضروری خواند و تصریح کرد: دولت یازدهم متعهد به اجرای دقیق سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی است و در برنامه ششم توسعه کشور نیز که به‌زودی تقدیم مجلس می‌شود، توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته است.

روحانی با تذکر نسبت به ضرورت توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و به‌کارگیری آن در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور رشد پیدا کند و درآمدها افزایش یابد، باید از اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان پشتوانه اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم که در این راستا باید همه همکاری و تلاش کنیم.

رئیس‌جمهور با اعلام اینکه دولت در سالهای گذشته اقدامات بسیار خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام داده است، اظهار داشت: تاکنون حدود ۲هزار شرکت دانش‌بنیان شناسایی شده و با حمایت‌های دولت تقویت می‌شوند که باید این راه را ادامه دهیم.

روحانی با بیان اینکه دولت با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب موظف است تا اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور را فرماندهی کند، اظهار داشت: در جلسه‌ای که اخیراً با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان تأکید داشتند که دولت باید به صحنه بیاید و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را جلو برده و اجرای آن را در کشور  فرماندهی کند.

رئیس‌جمهور با ابراز «اگر دولت به توانی فراتر از امکانات و اختیارات دولت در این مسیر نیاز داشته باشد مطمئناً رهبری نظام، سایر قوا، نیروهای مسلح و دیگر ارگان‌ها و دستگاه‌ها کمک و حمایت خواهند کرد»، گفت: امیدواریم حرکت خوبی را پیش رو داشته و با رفع تحریم‌ها بتوانیم گام‌های بلندتر و مؤثرتری را برداریم.

روحانی با اظهار اینکه در دوران پس از برداشته شدن تحریم‌ها رشد تولید و صادرات شرایط بهتری را پیدا خواهند کرد، گفت: ما باید شرایطی را در پساتحریم و پسابرجام به‌وجود ‌آوریم که هم سرمایه‌های خارجی و تسهیلات مالی و فناوری‌های مورد نظر جذب شده و هم صادرات کشور افزایش پیدا کند و بتوانیم بازارهای هدف را در منطقه و جهان شناسایی و تعریف کنیم.

رئیس‌جمهور با اعلام “سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موظف شده تا شاخص‌های اقتصاد مقاومتی را تعیین کند تا بتوانیم روند پیشرفت‌ها را به‌طور دقیق معرفی کنیم” گفت: ‌امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که دولت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را به‌گونه‌ای اجرا و عملیاتی کند که همگان در پیشگاه مردم و قانون سربلند و سرافراز باشیم.

روحانی در بخش نخست سخنان خود نیز با تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) گفت: ملت بزرگ ایران همواره احترام و عظمت این روزهای بزرگ را مدنظر قرار داده و امسال نیز به‌خوبی پاس خواهند داشت.

وی با بیان اینکه امروز دنیا هرآنچه از علم، دانش، تمدن و پیشرفت در اختیار دارد به‌خاطر خدماتی است که اسلام برای بشریت انجام داده، گفت: پیامبر اسلام(ص) اخلاق، تربیت، تزکیه، علم و دانش، تعاون، محبت میان مردم و همزیستی مسالمت آمیز را در جامعه ترویج کرد و دین اسلام دین انسجام و وحدت و دینی است که مردم را در برخورد با یکدیگر به صلح و سلام هدایت می‌کند.

روحانی دین اسلام را دین رحمت و صلح دانست و اظهار داشت: متأسفانه امروز افرادی در گوشه و کنار جهان به‌بهانه مبارزه با تروریسم اعلام می‌کنند که نباید مسلمانان را به دیگر کشورها راه داد و این در حالی است که خود آنان از بانیان و حامیان تروریسم هستند و این معضل را در جهان به راه انداخته و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند. امروز باید کسانی که از تروریسم حمایت و به تروریست‌ها کمک می‌کنند، پاسخگو باشند.

رییس‌ جمهوری با یادآوری اینکه تروریسم آسایش مردم منطقه را سلب کرده است، تصریح کرد: برخی کشورها در منطقه به‌خاطر سیاست‌های بد یا عدم‌سیاست، اختلافات را عمیق می‌کنند در حالی که باید با همه همسایگان رابطه خوبی داشته باشیم و اگر مشکلی وجود دارد آن را اصلاح کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه کشورها باید از سخنان و اقدامات بی‌اساس و واهی که به‌ضرر مسلمانان جهان و تولیدکنندگان نفت است خودداری کنند، گفت: ما باید تلاش کنیم تا راه و دین رحمتی را که پیامبر اسلام به مردم هدیه داد، در جهان تبلیغ و ترویج کنیم.

رئیس‌جمهور امام حسن مجتبی(ع) را امام رحمت، رأفت و وحدت توصیف کرد و گفت: ایشان برای ایجاد وحدت و صلح  میان مسلمانان، زخم‌زبان‌ها و زجرهای زیادی را متحمل شدند.

روحانی همچنین با بیان اینکه امام رضا(ع) نیز به‌خاطر مصلحت دنیای اسلام، اقدام به مهاجرت از مدینه به مرو کرد، خاطرنشان کرد: دنیای اسلام منافع فراوانی را از سفر امام هشتم به دست آورد و امام رضا(ع) توانست با فرصتی که به دست آمد، علم واقعی اسلام را در جهان ترویج کرده و علوم اسلامی را بین بزرگان ادیان دیگر و دانشمندان آنان تبیین و ترویج کند.

وی اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم راه و سیره پیامبر و ائمه اطهار را در زندگی خود به کار گیریم. امام رضا(ع) فخر ایرانیان و ملجأ همه مسلمانان و کسانی است که مسیر انسانیت را طی می‌کنند.

پرینت دریافت به صورت pdf
fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.


fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff
 

یادداشت
گفتگو
وبلاگ