اختلافات فرهنگی طلاق عاطفی را زیاد می کند/هم تایی زوجین عامل ازدواج های موفق است
+ پ -
اختلافات فرهنگی طلاق عاطفی را زیاد می کند/هم تایی زوجین عامل ازدواج های موفق است

مشاور مسائل خانواده و امور مذهبی در دانشکده سما بندرعباس،اظهار کرد:مهمترین اصل در ازدواج، اصل هم تایی زوجین است، که با تکیه بر این اصل ازدواج های موفقی صورت خواهد گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس،حجت الاسلام والمسلمین حسین دهنوی، مشاور مسائل خانواده وامور مذهبی در جمع مسئولین و دانشجویان دانشکده فنی و حرفه ای سما بندرعباس، با اشاره به اصل همتایی در ازدواج گفت: اهل همتایی در ازدواج یعنی کسانی که با هم ازدواج می کنند باید با هم تناسب داشته باشند اگر به این اصل توجه نشود ازدواج موفقی نخواهد بود.

 

 

 

مشاورمسائل خانواده وامور مذهبی اظهارکرد: امروزه در دانشگاهها و مجامع علمی شاهد این اتفاق هستیم که جوان ها با برقرای  روابط عاطفی و عاشقانه ای که براساس ظواهر و بدون کسب اطلاعات از یکدیگر و با وجود اینکه از دو دنیای کاملا متضاد می باشند تشکیل خانواده می دهند و به اصل همتایی در ازدواج توجه نمی کنند.

 

 

وی افزود: در توجه کردن به اصل همتایی روایت داریم از جمله اینکه انسان عاشق کروکور می شود، به تعبیر  روس ها  عشق و نابینایی خواهران دوقلو هستند.

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین حسین دهنوی  با اشاره به اینکه  ازدواجی که عاقلانه باشد بعد رابطه عاشقانه ای شکل بگیرد موفق تر خواهد بود،تصریح کرد: کسی را که به عنوان همسر انتخاب می کنید باید بتواند نیازهای شما را برطرف کند طبق این سخن که با وجود عشق  مشکلات حل می شود  خیلی از ازدواج ها منتهی به شکست و زندگی ها متلاشی شده است بنابراین بنده این سخن را رد می کنم.

 

 

 

حسین دهنوی با بیان اینکه عشق های کروکور کننده نقطه صفر و نقطه صد دارد گفت:اولین مرحله علقه(علاقه) است که بعد از مدتی دیدار و فکر کردن به طرف مقابل باعث ایجاد حس دلبستگی و پس از آن وابستگی و در نهایت عشق وشیدایی صورت می گیرد.

 

 

 

وی تشریح کرد: اولین پله علاقه است که حس خوبی در جوان ایجاد می شود در همین نقطه باید متوقف شد و اطلاعات لازم را از طرف مقابل جمع آوری کرد بعد از به دست آوردن اطلاعات می توان فهمید که آیا همتای هم برای تشکیل زندگی هستند یا خیر؟

 

 
اگر همتا بودند که فرآیند خواستگاری شکل می گیرد و می توان مراحل بعدی را پشت سرگذاشت در مرحله علاقه اگر همتای هم نباشند  بدون اینکه آسیبی به جوانان برسد از هم جدا می شوند  اما اگر به نقطه صد یعنی عشق وشیدایی رسید نمی توان کاری انجام داد و از طرف مقابل دست کشید اما متاسفانه این اتفاقات نمی افتد.

 

 

مشاور مسائل خانواده و امور مذهبی، اصول مهم در اصل همتایی را، اصل همتایی اعتقادی، اصل همتایی مذهبی، اصل همتایی خانوادگی و اصل همتایی فرهنگی دانست.

 

 

حسین دهنوی،گفت: اصل همتایی اعتقادی این است جوانان با کسی ازدواج کنند که اعتقادات مشترکی باهم دیگر داشته باشند.

 

 

 

وی، با اشاره به اصل همتایی مذهبی، تصریح کرد: دلیلی ندارد جوانان با کسی غیر از هم مذهب خودشان ازدواج کنند و جوانان با هم مذهب خودش ازدواج کنند چون در این سالها شاهد مشکلات ازدواج کسانی که با غیراز مذهب خود ازدواج کردند، بودیم  و اهل تشیع با توجه به اصل تولی وتبری اجازه چنین ازدواجی نمی دهد اگر اجازه داده شود و خانواده ها مخالفتی نداشته باشند بچه های این زوج دچار تعارض خواهند شد پس از این گونه ازدواج ها خودداری کنید.

 

 

حجت الاسلام دهنوی با بیان اینکه خانواده های دو جوان نیز باید همتا باشند،تشریح کرد: در جامعه ایران برخلاف جوامع غربی فقط دو جوان باهم ازدواج نمی کنند بلکه به علت برقراری روابط خانوادگی گسترده، خانوداه ها هم با هم ازدواج می کنند.

 

 

وی، با اشاره با رعایت اصل همتایی خانوادگی، افزود: در اصل همتایی خانوادگی به سه نکته باید توجه شود؛ دقت در انتخاب همسر خود واینکه در مورد برادر دخترخانم  هم تحقیق صورت گیرد چون با توجه به تاثیر ژنتیکی دایی، فرزند زوجین شبیه دایی و از نظر رفتاری از ایشان الگو و همتا سازی می کند. همچنین خانواده ها از نظراعتقادی همتا باشند چون رفتار پدربزرگ و مادربزرگ در نوه تاثیر دارد و نیز خانواده ها از نظر اقتصادی و امکانات مادی باید متناسب باشند.

 

 

مشاور مسائل خانواده و امور مذهبی، با اشاره به اصل همتایی فرهنگی، خاطرنشان کرد: جوانان با کسی ازدواج کنند که از نظر فرهنگی همتایی داشته باشند بنده با ازدواج دو ملیت مخالف هستم اختلاف در خرده فرهنگ حل شدنی است اما اختلاف فرهنگی جدی است و مشکلاتی را برای زوجین ایجاد می کند.

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff