اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها در بودجه سال 96/دموکراسی فقط در صندوق رای نیست
+ پ -
اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای توسعه روستاها در بودجه سال ۹۶/دموکراسی فقط در صندوق رای نیست

وزیر کشور با اشاره به اینکه توجه به روستاییان از اولویت هاست، اظهار کرد: شش هزار میلیارد تومان به توسعه روستاها و هشت میلیارد تومان به توسعه و ساماندهی کشاورزی در روستاها در بودجه سال ۹۶ اختصاص یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست مشترک با شهرداران، روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران استان هرمزگان، با اشاره به سخنان بیان شده است از سوی شرکت کنندگان در این نشست گفت:صحبت‌های منطقی، دلسوزانه و کارشناسانه بوده و این یکی از توفیقاتی است که امروز کشور به مدیران و کارشناسان به ویژه در مناطق روستایی از آن برخوردار است.

وی افزود:مدیران غیردولتی و برخواسته از بطن مردم، مدیرانی موفق و کارآمد هستند که  این امر یک ظرفیت بزرگ در اختیار کشور است که مثال آن وجود ۳۴ هزار دهیار موفق در روستاهاست که از حداقل سواد قابل قبول و تجربه بسیار بالایی برخوردار هستند به نحوی که فوق دیپلم و لیسانس کف تحصیلات دهیاران است.

وزیر کشور اظهار کرد: این ظرفیت عظیم ریشه در منشایی به نام انتخابات دارد، به نحوی که انتخابات سبب شده است اجازه مدیریت امور به مردم در سطوح خرد و کلان را به امور خود بدهد.

وی  افزود: ما در دولت معتقدیم که کارها و امور باید به مردم واگذار بشود، و این امر نیازمند اصلاح و فراهم‌ آوری قوانین است که خود خواهان نظامات مختلف و پیچیده است.

رحمان فضلی با بیان اینکه برخی از نظام‌ها در کشور از جمله نظام سیاسی بعد از انقلاب به طور کامل دگرگون شده است، تصریح کرد: در سایر نظامات تغییراتی ایجاد شده اما کماکان پاسخگوی نیازهای کشور نیست کما اینکه نظام اداری در حال حاضر دارای پیچیده‌گی هایی است که بر تمرکز در مرکز تاکید دارد.

وی افزود: در نظام پولی و بانکی و مالیاتی نیز علی ‌رغم تمامی تغییراتی که صورت گرفته بازهم شاهد وجود مشکلاتی هستیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه دولت در نظام اجرایی تاکید به واگذاری اختیارات به بخش مردمی به ویژه در حوزه اقتصادی دارد،بیان کرد: استان مرزی هرمزگان، از پس مدیریت و تامین منابع خود برمی‌آید  و کارها و رایزنی‌های زیادی در باب واگذاری امور به مردم شده  که این رایزنی‌ها نوید آینده روشن‌تر از مدیریت منطقه‌ای و محلی را می‌دهد.

وی افزود:‌ یکی از اولویت‌ها توجه به مناطق مرزی است کما اینکه سفرهای ریاست جمهوری نیز با رعایت مرزی بودن و محروم بودن استان ها برگزار شد.

رحمان فضلی تصریح کرد: توجه به روستاها به طور ویژه در دستور کار قرار دارد، چون در روستاها نیز مردم زندگی می‌کنند و عدالت حکم می کند که به این مراکز جمعیتی توجه ویژه‌ای شود.

وزیر کشور تاکید کرد: در حال حاضر ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور داریم که این پدیده که در قبل از انقلاب هم وجود داشته مولود طرح‌هایی همانند اصلاحات ارضی است که با هدف تمرکزگرایی به سمت مرکز کشور و خلع ید قدرت های منطقه ‌ای و محلی صورت گرفته است.

وی افزود: کسی مخالف مهاجرت روستاییان نیست، اما از طرفی باید ظرفیت‌هایی روستایی و رفاهی را در این مناطق بالا ببریم تا روستاییان بتوانند در محل اصلی زندگی خود نیز به رفاه برسند.

رحمان‌فضلی با اشاره به اینکه توجه به روستاییان از اولویت هاست و در همین راستا نیز شش هزار میلیارد تومان به توسعه روستاها در بودجه ۹۶ اختصاص داده شده است، بیان کرد: هشت میلیارد تومان به توسعه و ساماندهی کشاورزی در روستاها اختصاص یافته است.

وزیر کشور با اشاره به سال گذشته  و کمک‌های قابل توجهی که به دستور مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) برای آبرسانی به روستاها شده است، گفت: ‌با این حال معتقدیم که توسعه پایدار براساس ظرفیت‌های انسانی و طبیعی روستایی و شهری صورت می‌گیرد.

رحمان‌فضلی بیان کرد:  عدم درآمد و عدم امکان تداوم حیات و زیست سبب مهاجرت روستاییان می‌شود که اساس اقتصاد مقاومتی بر اساس تولید محلی و استفاده از ظرفیت ها و منابع و امکانات است.

وی افزود:ما راه طولانی در توسعه داریم، در این راه نمی‌توانیم با تکیه به دولت به تنهایی این کشور را به توسعه مدنظر دهیم.

وزیر کشور با اشاره به مبحث تغییرات اجتماعی اصلی مهم در تعیین سرنوشت کشور است که اکنون کشور به شدت با آن مواجه است، اظهار کرد:‌ مدیران شهری و روستایی می‌توانند در مردم خلاقیت و انگیزه ایجاد کنند و زمانی که تمرکز و وجود درآمدها را به شهرها معطوف کرده‌ایم پس نتیجه‌ای جز شکل‌گیری جنگل‌های آهن و بتون و دود را نمی‌توان متصور بود که امروز گربیان کشور را در اکثر شهرها گرفته‌ اند.

رحمان‌فضلی تصریح کرد: سالها مدیریت یکپارچه شهرها مدنظر بود، نهایتا در آینده‌ای نزدیک طرح مربوطه را به دولت ارائه و امیدوار به تصویب آن هستیم و اداره روستاها خواهان منظومه‌ای است که ما در وزارت کشور در حال شکل‌دهی و ایجاد زیرساخت‌ها و بندهای لازم برای تحقق این امر هستیم.

وی افزود: سال ۹۳ توانستیم اعتبارات خوبی را به روستاها تخصیص بدهیم اما در سال ۹۴ به دلیل افت قیمت نفت نتوانستیم کمکی کنیم و این در حالیست که برای سال ۹۵ ریاست جمهور وعده داده‌اند که کمک‌هایی برای این امر صورت گیرد.

وزیر کشور تاکید کرد: مدیران روستایی و شهری باید محل‌های تحت مدیریت خود را توسط مردم همان مرکز جمعیتی مدیریت کنند،در حوزه سیاسی، اجتماعی، تولیدی و آموزشی می‌توان با تسلط به موجودیت و ظرفیت‌های روستا و یا شهرهای کوچک به ساز و کارهای لازم رسید و از این طریق روستا را خودکفا کرد و به توسعه رساند.

وی افزود: جوامع روستایی به واسطه انفجارهای دیتا و اطلاعات به سرعت در حال تغییر هستند و نمی توان بدون مشورت، کمک دانشگاه‌ ها و علما این مراکز جمعیتی را مدیریت و به توسعه رساند.

رحمان‌فضلی با اشاره به اینکه  امروز در دنیا فصل مدیریت دولتی گذشته است، اضافه کرد:‌ امروز در دنیا دولت‌ها امور کشورها را به سازمان‌های مردم نهاد و ان جی او(NGO)ها واگذار می‌کنند و امروز دموکراسی فقط در صندوق رای نیست و دموکراسی در مشارکت واقعی مردم در امور اساسی خود خلاصه می‌شود.

وزیر کشور تصریح کرد: دوره این تفکر گذشته است که به اسم دموکراسی مردم را هر چهار سال یک بار  صدا کنیم و بعد از اینکه رای آنها را گرفتیم به آنها بگوییم خداحافظ شما، بلکه باید جامعه را بسیج و تجهیز کنیم تا بتواند خود را اداره کند.

رحمان‌فضلی خاطر نشان کرد: کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور مورد تاکید مقام معظم رهبری است و  یکی از معضلاتی است که تنها و تنها به دست مردم و آموزش می‌تواند به کمترین حد خود برسد.

 

انتهای پیام/ت

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff