اجلاس سراسری نماز دانش آموزی در رودان برگزار شد

همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، اجلاس سراسری نماز دانش آموزی با حضور مشاور استاندار و رییس ستاد اقامه نماز استان هرمزگان، سرپرست فرمانداری و دیگر مسئولین شهرستان در محل دبیرستان یاران مهدی(عج) رودان برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ صبح دیروز همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر، اجلاس سراسری نماز در بخش دانش آموزش آموزی با شعار پیوند نماز، خانه،مدرسه و مسجد با حضور حجه الاسلام دکتر محمد اعتمادی مشاور استاندار و رییس ستاد اقامه نماز استان، حجه الاسلام مهدوی امام جمعه موقت شهرستان، فرماندار رودان، مدیر آموزش و پرورش، مسوول ستاد اقامه نماز رودان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی، نظامی، طلاب، فرهنگیان و دانش آموزان در محل نمازخانه دبیرستان یاران مهدی (عج) شهرستان رودان برگزار شد

حجت الاسلام مهدوی امام جمعه موقت نیز در این مراسم با بیان اینکه نماز بازدارنده از بدی ها و منکرات است افزود: قرآن کریم نمی گوید نماز را بخوانید بلکه تاکید بر اقامه نماز دارد و خداوند به روشنی از بندگان می خواهد به خواندن اکتفا نکنند و نماز را با حضور قلب اقامه کنند.

وی اظهار کرد: نماز یکی از پایه های حکومت اسلامی است و این وظیفه حاکمان جامعه اسلامی است که پس از برپایی حکومت، فرهنگ اقامه نماز را در جامعه ایجاد کنند.

عبدالله عبدی بحرینی مدیر آموزش و پرورش رودان در بخشی از این مراسم با اشاره به جایگاه مدرسه در فعالیت های فرهنگی و تربیت دینی، گفت: مدرسه باید در فعالیت های فرهنگی محور اصلی باشد تا بتوانیم در سیاست گذاری برای سایر بخش ها دقیق و هدفمند عمل کنیم و به نتیجه مطلوب برسیم.

وی افزود: از مجموع ۱۹۹ آموزشگاه در شهرستان فقط ۲۴ نمازخانه مستقل داریم که باید در ساخت و توسعه فضاهای آموزشی از ساخت نمازخانه و اماکن فرهنگی به عنوان مجموعه ای از سخت افزارهای مورد نیاز برای هدایت دینی غافل دانش آموزان غافل نشویم

بحرینی کانون خانواده را جایگاه تجلی مسائل عاطفی و بنیانی عنوان کرد و یادآور شد: به جهت مشکلاتی که در برقراری روابط در کانون خانواده ها وجود دارد متاسفانه در سال گذشته قریب به یک میلیون دانش آموزش ترک تحصیل کرده اند و این موضوع قطعا در آینده به مشکلاتی فراگیرتر منجر خواهد.

مدیر آموزش و پرورش رودان با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان مانند ساعات درسی زنگ نماز قرار داده است، تصریح کرد : آستین های همت را بالا بزنیم و ساخت و توسعه نمازخانه ها مشارکت کنیم، که برای نخستین گام حوزه علمیه با اعزام۳۶ طلبه در طرح امین این عمل ارزشمند را آغاز کرده است.

حجت الاسلام محمد اعتمادی مشاور استاندار و رییس ستاد امامه نماز استان نیز در این مراسم به بیان شیوه های دعوت نوجوانان به نماز پرداخت و گفت: روشهای تربیتی گاهی مستقیم، غیر مستقیم و غیر کلامی است و در هر گروه سنی یک روش تربیتی برای دعوت به نماز وجود دارد.

وی امر تعلیم دینی کودکان و نوجوانان را مهم خواند و افزود: تربیت هر انسانی در ابتدا در خانواده و سپس مدرسه و اجتماع شکل می گیرد که نقش خانواده در نخستین گام از این شگل گیری مهم و حساس است و نوجوانان در سن ۱۱ تا ۱۶ سال می بایست به روش استدلال اقناع کنند به پرسش هایشان پاسخ داد.

حجت الاسلام اعتمادی، حضرت آیه اله بهجت را نمونه کامل یک انسان تربیت یافته در مکتب دینی عنوان کرد و گفت: جلب اعتماد نوجوانان در خانواده مرحله نخست یک رابطه عاطفی و پس از نوجوانی فرد به بُعد عرفانی و شهودی قدم میگذارد که با آنچه که آموخته است می تواند مکاشفه و استدلال کند.

مشاور استاندار هرمزگان با اعلام آمادگی جهت برگزاری کارگاه های آموزشی برای مجریان طرح امین خاطرنشان ساخت: برای جذب مخاطبین به نماز هفت اصل را که شامل : خیرخواهی، احترام به مخاطب و حفظ شخصیت و کرامت، شناخت و آگاهی، پرهیز از کنجکاوی بی مورد در باره مخاطب، اصل صبر، عدم اصرار به مخاطب و برخورد سازنده و هنرمندانه را عنوان کرد.

در پایان این مراسم از ۳۸ نفر از فعالین حوزه نماز شامل دانش آموزان، مدیران و فرهنگیان، طلاب حوزه علمیه و مدیران و دست اندرکاران دستگاه های اجرایی که با ستاد اقامه نماز شهرستان همکاری داشتند تجلیل شد.

انتهای پیام/