از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی
+ پ -
از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی

جشن روز دانشجودر حالی با هنجار شکنی دانشگاه آزاد بندرعباس برگزار شد که اجرای موسیقی زنده در دانشگاه برخلاف تاکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و رسالت محیط آموزشی و فرهنگی دانشگاه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زمانی که اسم دانشگاه بر زبان هر فردی ساری و جاری می شود معنای خاصی از این کلمه در ذهن هر فردی تداعی می شود دانشگاه محل علم آموزی است چون اگر دانشگاه نباشد و نتوان افراد متخصص در هر زمینه ای تربیت شود به ناچار بایبستی از بیگانگان برای اداره امور استفاده کرد.

با توجه به ویژگی های جایگاه پراهمیت دانشجو و دانشگاه و مخاطرات آن ،امام خمینی (ره) و امام خامنه ای با تأکیدات فراوان بر این موضوع ،دانشجو را موتور حیات نظام،پایه ی آینده ی کشور،مرکز همه چیز،ناظر به آینده و تضمین کننده آن می دانند و بارها در مجامع داشجویی فرمودندکه((دانشجویان طبقه پیشرو و پیشاهنگ ورزیده و با نشاط پیکره ی اجتماع هستند،باید در سازندگی آینده و ترسیم حرکت عمومی جامعه بیش از جاهای دیگر نقش داشته باشند.))

اما در جامعه کنونی هرچه به جلوتر پیش می رویم عده ای سعی دارند با ایجاد برنامه های شاد و متنوع دانشگاه و دانشجو را از رسالت اصلی خود منحرف سازند به گونه ای که نمونه بارز آن  را شب گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس به بهانه گرامیداشت روز دانشجو شاهد بودیم.

آبان‌ماه سال گذشته معاون فرهنگی وزارت علوم، درباره انتشار اخباری پیرامون آیین‌نامه برگزاری کنسرت‌ در دانشگاه‌ها، در گفت گو با خبرآنلاین گفت: «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها متولی این آیین‌نامه است ما هم مشارکت داریم. پس از انتخاب متولی، بررسی‌ها دراین باره آغاز شد تا امروز که این آیین‌نامه تدوین شده است».

این آیین‌نامه رسالت اصلی دانشگاه را تولید و توسعه علم، هنر و رشد فضایل اخلاقی و تربیتی دانسته و تأکید کرده است ترویج موسیقی کار ویژه دانشگاه‌ها محسوب نمی‌شود.

ماده چهار آیین‌نامه اجرای کنسرت و برنامه‌های مستقل موسیقی را دور از اولویت‌های دانشگاه دانسته و به صور کلی ممنوع کرده است. این آیین‌نامه همچنین آموزش موسیقی را در دانشگاه ممنوع کرده و فقط برای دانشجویانی مجاز دانسته که موسیقی جزء سرفصل‌های آموزشی مصوب آنهاست.

با توجه به اینکه طبق ماده چهار آیین نامه اجرای کنسرت در محیط دانشگاه ممنوع می باشد اما شب گذشته متولیان مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد بندرعباس موسیقی زنده و آن هم با حضور مسئولین استانی و دانشگاهی را برگزار کردند و به یقین برخلاف آیین نامه اجرای کنسرت در دانشگاه عمل کرده اند.

شب گذشته دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس نه تنها میزبان دانشجویان این دانشگاه بود بلکه از تمام دانشگاههای بندرعباس از جمله دانشگاه هرمزگان، علوم پزشکی و… دعوت شده بود تا دراین مراسم بزرگ  استانی به مناسبت روز دانشجو شرکت نمایند.

دانشجویان دانشگاههای مختلف بندرعباس به پاس قدرشناسی این دانشگاه دعوت آنها را پذیرفته بودند و از همه تشکل های دانشجویی از جمله انجمن اسلامی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و بسیج در این مراسم شرکت داشتند به گونه ای که ظرفیت۱۰۰۰ نفری سالن مملو از جمعیت دانشجویان می شود.

 قرار بود که یک نفر از هرتشکل به نمایندگی از اعضای تشکل خود در روز دانشجو سخنانی را ایراد نماید و همین گونه هم انجام می شود اما میزبان این برنامه بر عهد و پیمان خود وفادار نبوده و عهد شکنی می کند.

ابتدا دو نماینده از دوتشکل انجمن اسلامی به نمایندگی از دوستان خود سخنانی باب میل مسئولان بیان می کنند و نوبت به انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می شود و ایشان به دلیل اینکه روز دانشجو است و توقع داشت که هم مسئولان و هم دانشجویان سخنانش را گوش کنند پشت تریبون قرار می گیرد و سخنان انتقادی خود را بیان می کند اما گویی باب میل مسئولان نبود و لغو سخنرانی مسئول بسیج علوم پزشکی گواهی براین مدعاست.

پس از اینکه سخنان انتقادی مسئول انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تمام می شود نوبت به سخنرانی مسئول بسیج دانشجویان علوم پزشکی می شود اما میزبانان حق میزبانی را به بهترین نحو ادا می کنند و مانع سخنرانی این مسئول می شوند که نشانگر این است مسئولان استانی و دانشگاهی ما تاب و تحمل شنیدن سخنان تمام تشکل های دانشجویی را ندارد و میزبانان برنامه به نوعب بی احترامی خود به این تشکل را نشان دادند.

پس از اینکه سخنرانی مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان لغو می شود نوبت به سخنرانی جاسم جادری استاندار هرمزگان می شود و دانشجویان در اعتراض به چنین برخورد توهین آمیزی سالن را هنگام سخنرانی استاندار ترک می کنند به گونه ای که از ظرفیت ۱۰۰۰ نفری این سالن شاید ۲۰۰ نفر در سالن بعنوان مخاطب استاندار باقی می مانند.

جای بسی تاسف دارد که قشر تحصیل کرده جامعه ما پا را فراتر از حد گذاشته اند و اجرای موسیقی و برخود اهانت آمیز با نماینده دانشجویان  را یکی از برنامه های مناسب برای جذب مخاطبان برنامه خود می دانند.

در حقیقت این هنجار شکنی ها برخلاف تاکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و خلاف رسالت محیط آموزشی و فرهنگی دانشگاه است و در حالی شاهد لغو سخنرانی نماینده دانشجویان می وباشیم که رئیس جمهور نه تنها  بر بیانات صریح دانشجویان بلکه بر نقد سازنده نیز تاکید دارد.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff