اجرای مانور زلزله و اسکان اضطراری درحاجی آباد
+ پ -
اجرای مانور زلزله و اسکان اضطراری درحاجی آباد

به مناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی مانور زلزله و اسکان باضطرای با حضور فرماندار و اعضای ستاد مدیریت بحران در شهرستان حاجی آباد روستای گهکم برگزار گردید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پیارم حاجی آباد به منظور حفظ آمادگی دستگاه‌ها اجرایی شهرستان و بمناسبت هفته کاهش آثار بلایای طبیعی، مانور فرضی زلزله، اسکان و تخلیه اضطراری در شهرستان حاجی آباد برگزار شد.

فرماندار شهرستان حاجی آباد صبح امروز در این مانور که در روستای گهکم با حضور  مدیرت بحران وجمعیت هلال احمر شهرستان  حاجی آباد بر گزار شد ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این مانور اظهار داشت: انسان‌ها همیشه باید برای حوادث طبیعی و غیر طبیعی از یک آمادگی لازم و ضروری برخوردار باشند.

حمید جهانگیری  افزود: ممکن است سال‌ها بگذرد و حادثه غیر طبیعی به ‌وجود نیاید ولی حفظ آمادگی یک امر طبیعی و ضروری است.

رئیس شورای مدیریت بحران حاجی آباد با اشاره لزوم آمادگی دستگاها‌ در عرصه امداد و نجات اظهار داشت: این مانور بدون اطلاع قبلی و با مشارکت مطلوب ۳۰ دستگاه اجرایی در شهر بر‌گزار شد.

جهانگیری افزود: حضور به موقع نیرو‌های امدادی متشکل از هلال‌احمر، مراکز درمانی، رسیدگی اولیه به مجروحان، انتقال بیماران به مراکز درمانی ‌و بر پایی چادر‌های امدادی و درمانی‌از اقدامات دستگاه‌های عمل کننده در این مانور ‌بود.

فرماندار حاجی آباد ابراز داشت: نیروهای انتظامی و امنیتی نیز با حضور به موقع ‌امنیت را در مناطق زلزله زده فرضی بر‌قرار کردند.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرستان حاجی آباد نیز در ادامه اظهار داشت: به منظور حفظ آمادگی دستگاه‌ها اجرایی مدیرت بحران شهرستان این مانور برگزار شد و برای اسکان موقت ۵۰ خانوار امکاناتی در محل این اردوگاه مهیا شد.

جهانگیری افزود: در محل اجرای این مانور شبکه بهداشت و درمان، هلال‌احمر، آب و فاضلاب شهری و روستایی، مخابرات، برق، شهرداری حاجی آباد و تازه شهر ، آتش‌نشانی، راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، بهزیستی، گاز، ، نفت و محیط زیست حضور و هر یک از دستگاه‌ها دخیل در این مانور توان خود را به نمایش گذاشتند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان حاجی آباد همچنین در این مانور اظهار کرد: در این مانور با آموزش‌های ارائه شده مصدوم فرضی توسط تیم امداد از ساختمانهای حادثه دیده به سطح زمین منتقل و به مرکز درمانی اعزام شد.

وی افزود: با توجه به نتایج علمی در زمینه میزان تأثیر آمادگی در کاهش میزان آسیب‌پذیری ناشی از حوادث و سهم عمده آن در افزایش توان مقابله با حوادث و لزوم رسیدن به استانداردهای عملیاتی، برگزاری این مانورها ضرورت دارد.

این مسئول بیان داشت: با توجه به ساخت و سازها و زندگی شهرنشینی در آپارتمان‌های چند طبقه مانور نجات در ارتفاع و فضاهای معلق به عنوان حلقه‌ای از زنجیره مدیریت بحران در ارتباط با کارایی و اثربخشی منابع و تجهیزات در مقابله با موقعیت‌های اضطراری مهم است.

رئیس جمعیت هلال احمر حاجی آباد معتقد است برگزاری مانورهای امداد و نجات فضای معلق و ارتفاع در ایجاد ارتباط و هماهنگی بیشتر امدادگران و رسیدن و نزدیک‌تر شدن به استانداردهای تعریف شده در عملیات امداد و نجات بسیار مؤثر بوده و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

موسی پور با بیان اینکه در این مانور ۲۵ امدادگر خواهر و ۳۰ امدادگر برادر و ۵۰ نفر امدادگر از شهرستان حاجی آباد حضور دارند، ادامه داد: انجام عملیات امدادی تیرول، حمل، جابجایی و خارج کردن مصدوم از محل حادثه به وسیله طناب توسط امدادگران، عملیات صعود و فرود خواهران و برادران امدادگر از ارتفاع محل حادثه و حمل و انتقال مصدوم به مرکز درمانی و ایجاد نمازخانه و برپایی چادر برای استقرار خانواده مصدومین دیدگان از جمله مراحل عملیات امداد و نجات مانور بود.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff