اجرای اخلاق اسلامی ضامن وجود وحدت اسلامی ماندگار است/ براساس مبانی دینی قائل به وحدت باشیم
+ پ -
اجرای اخلاق اسلامی ضامن وجود وحدت اسلامی ماندگار است/ براساس مبانی دینی قائل به وحدت باشیم

علمای اهل سنت و تشیع هرمزگان اظهار کردند: پایبندی واجرای اخلاق اسلامی ضامن وجود وحدت اسلامی ماندگار است و باوجود اختلافات باید بپذیریم مشترکات زیادی داریم و براساس مبانی دینی قائل به وحدت باشیم نه براساس منفعت سیاسی وتاکتیکی.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس، اولین همایش استانی هفته وحدت اسلامی همزمان با میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) با حضور علمای تشیع و تسنن استان هرمزگان در سالن فرهنگ دانشگاه هرمزگان در بندر عباس به همت بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان و باهمکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هرمزگان و معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.

همایش استانی هفته وحدت با سخنرانی آقایان آیت الله نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندر عباس و شیخ عبدالرحیم خطیبی امام جمعه اهل سنت قشم و با دعوت از بزرگواران شیخ محمد علی امینی مدیر موسسه ی فرهنگی آموزشی سلطان العلماء بندرلنگه ، حجت الاسلام والمسلمین دری استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر عرصه وحدت ، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و سید حسین توانا از علماء و سادات منطقه ی چاه بنارد بستک جهت شرکت در نشست هم اندیشی همچنین با حضور طلاب حوزه های علمیه تسنن و تشیع ، دانشجویان وعلمای استان هرمزگان برگزار گردید.
باتوجه به اهانت هایی که اخیرا در ایام ولادت حضرت محمد مصطفی(ص) در دانشگاه هرمزگان به صاحت قرآن و پیامبر اکرم در روز دوشنبه همین هفته در میان سکوت مسئولین دانشگاه انجام شده بود.از ابتدای این همایش جو سنگینی در برنامه حاکم بود.
علیرضا طاهری ، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان ضمن عرض تبریک بمناسبت ولات پیامبر اکرم(ص) و امام جعفرصادق(ع) و خوش آمد گویی به علما ، اساتید ، دانشجویان و مدعوین برنامه بیان کرد: این همایش در راستای عملی کردن این پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای مبنی بر اینکه « وحدت اسلامی یک آرزو است » و هیچ آرزویی بدون مجاهدت و تلاش تحقق پیدا نمی کند، در هفته وحدت برگزار می شود.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان با اظهار ناراحتی گفت: با اشاره به اینکه در این ایام در اقصی نقاط امت اسلامی مراسماتی در باب تعظیم شخصیت عظیم پیامبر اکرم صورت می گیرد اما در دانشگاه هرمزگان برنامه ای برگزار شد که جای بسی تاسف است.

طاهری خطاب به علماء گفت: قابل توجه علمای گرامی در این ایام از شخص معلوم الحالی در این دانشگاه دعوت شد که بی شرمانه افاضاتی در باب عدم وحانیت قرآن و عدم رسالت رسول الله بیان کرده و در کمال تعجب نه تنها اکثر مسئولین دانشگاه در این برنامه شرکت کردند و پاسخ و واکنشی نسبت به شخص مذکور ندادند بلکه اوج فاجعه آنجاست که گاها جهت تایید او برایش سوت و کف هم می زدند.

وی ضمن ابراز تاسف از این رخ داد، مسئولین دانشگاه را از عکس العمل متفاوت دانشجویان در صورت تکرار توهین به مقدسات و اجرای این قبیل برنامه در دانشگاه آگاه کرد.
بی سوادی دلیل عدم پاسخگویی به سخنان شبستری در دانشگاه است
 آیت الله نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشارخ به لزوم هفته وحدت گفت: این شعار که نه شیعه نه سنی گفته شده ، غلط گفته شده بلکه باید گفته شود هم شیعه هم سنی چون همه مسلمان هستند. بحث آزاد است اما اهانت ممنوع ، جنگ ممنوع ، تهمت ممنوع . دعواها جز بی عقلی ریشه ای ندارد.
وی افزود: ما که با هم هستیم ، چرا بی همیم. کتابمان، دینمان، قبله مان یکی است . اصل خلافت را همه قبول داریم ولی در مصداق بحث داریم که دلیل نمی شود عام مشترکات را از بین ببرد.
نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نیز با انتقاد از حضور این شخص در دانشگاه در پاسخ به افرادی که منشاء قرآن را زمینی می دانند،بیان کرد:  قرآن گفته اگر کسی توانست سه آیه مانند قرآن بیاورد ، آن وقت ادعا کند که قرآن ساخته خود پیامبر(ص) بوده است ابزارش که الفبا باشد که در اختیار هست.
نعیم آبادی با اشاره به افراط و تفریط در شخصیت این فرد معلوم الحال تصریح کرد:  این فرد در گذشته کتابی به نام زن و انتخابات نوشته است،که در آنجا زنان را از حضور در انتخابات منع کرده حال چگونه است که دم از حقوق بشر می زند و تعیین حقوق بشر را از حقوق خود انسانها می داند و  همچنین دلیل عدم پاسخگویی به این فرد در دانشگاه را بی سوادی عنوان کردند.
شیخ خطیبی، امام جمعه اهل سنت قشم صفات؛ علم و دانش، اخلاق  رحمه العالمین را از ابعاد وجودی پیامبر (ص) برشمرد و گفت: بها دادن به علم آموزی یکی از افتخارات دین ماست اگر ما نسبت به هم و نسبت به آموزه های دینی همدیگر آگاهی کافی پیدا کنیم امکان ندارد انسان چیزی را زیر سوال ببرد که منبعش وحی است و امکان ندارد انسان با جهل به وحدت برسد.
شیخ عبدالرحیم خطیبی افزود: اخوت و یکپارچگی و وحدت کلمه که ما شعار آن را میدهیم وقتی تحقق پیدا می کند که اخلاق پشتوانه آن و به عنوان زیر ساخت اخوت خوب در انسان ها پیاده بشود.
وی حیا را یک امر مهم اخلاقی دانست و افزود:  هم به مردان و هم به زنان گفته اند که میتوانند رفتارهای انسانی را کنترل کنند.
امام جمعه اهل سنت قشم با تاکید بر اینکه چهره ای که امروز از مسلمانان نشان داده میشود چهره رحمانی پیامبر (ص) نیست، اظهار کرد: پیامبر نه تنها نسبت به مسلمانان بلکه نسبت به کافران هم مهربان بودند و اینکه تنها با تقواست که میتوان احساسات نفسانی را مغلوب کرد و عقلانیت را بر انسان حاکم کرد.
در ادامه ی این برنامه دو تن از علمای اهل تسنن و دو تن از علمای تشیع که برای نشست گفتگویی آماده شدند و به پاسخ به پرسش ها پرداختند.
” وحدت حقیقی و ماندگار چه ویژگی دارد ؟ “
شیخ محمد علی امینی گفت: پایبندی واجرای اخلاق اسلامی ضامن وجود وحدت اسلامی ماندگار است و نمود این اخلاق در رفتار صحابه پیامبر(ص) به خوبی مشهود است.
” پیامبر اسلام چه نکاتی را برای وحدت جامعه اسلامی بیان کرده اند “
حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی پاسخ دادند: باوجود اختلافات باید بپذیریم مشترکات زیادی داریم برخورد فکری باید همراه با حسن معاشرت باشد براساس مبانی دینی قائل به وحدت باشیم نه براساس منفعت سیاسی وتاکتیکی..
وی ادامه داد: عقاید ساختگی خودمان از مذاهب را گردن آنها نگذاریم اختلافات فکری وعقیدتی باعث درگیری نشده است بلکه برخورد نادرست پیروان مذاهب باعث درگیری شده است.
از قرآن و پیامبر(ص) و اهل بیت (ع) چه مبانی نظری برای وحدت میتوان در واقعه عزای ایشان استفاده کرد و سطوحی که در خصوص وحدت در این مطالب هست در واقع در چه سطحی قرار دارد ؟ “
سید حسین توانا پاسخ دادند: برای خدا همه باهم کنار هم جمع شویم همانطور که خدا در آیه واعتصموابحبل الله جمیعا ولاتفرقو می فرمایند،خدایی بودن درحزب وگروه و…کنارگذاشتن اختلافات جزئی در گذشته و قبول ضرورت وحدت در زمان حال و عدم انحراف از مسائل اصلی جهان اسلام از جمله مسئله ی فلسطین، تحمل یکدیگر در موضوعات فکری وعقیدتی وبرخورد اخلاقی است
راه کار های عملی تحکیم وحدت چیست؟
حجت الاسلام والمسلمین دری پاسخ دادند: نسبت به مذهب شناخت داشته باشیم تا قضاوت نادرست درمورد مذاهب نکنیم، برخورد آگاهانه و به قصد یاد گیری نه محکوم کردن،  پیروی از ائمه و بزرگان دین در رفتار، دعوت از افراد درست و شناخت دار از مذاهب،در جلسات وحدت؛ اصل را براسلام قرار بدیم نه غرور ومنفعت شخصی، جلوگیری از افراد افراطی در مذاهب و علمای هرمذهب برای جلوگیری از درگیری دید واقعا برادرانه ای داشته باشیم نه فقط ادعا کنیم.
پس از اتمام پاسخگویی این بزرگواران سوالی کتبی تحت عنوان ” عدالت در چه بعد و توسط چه کسی باید اجرا شود ؟ ” مطرح شد که پاسخ شیخ امینی نسبت به آن این بود که عدالت یعنی هرچیزی سرجای خودش باشد، عدالت یعنی سپردن هرچیزی به اهلش در غیر این صورت بد بینی به حاکمیت واختلاس و… را به بار دارد.
پیامبر(ص) برای تاکید برهمین مسئله بد بینی به حاکمیت است که می فرمایند باید عدالت در رفتار وکردار وعمل باشد.در پایان بخش این همایش با تجلیل از فعالین دانشجویی ؛ آقایان ،کیومرث پور شهری ،حمیدرضا ذاکری ،علیرضا طاهری و عدنان پاسالاری و تقدیر از علمای دعوت شده به این همایش از طرف نهاد مقام نمایندگی معظم رهبری در دانشگاه هرمزگان به پاس خدمات فعالیت های انجام شده در عرصه ی وحدت اسلامی بود.
و همچنین اهداء لوح یادبود از طرف جمعه از دانشجویان به پاس خدمات خیر سید حسین توانا انجام شد.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff