اجتماع جوانان هلال‌احمر هرمزگان برای پیشگیری اعتیاد+تصویر
+ پ -
اجتماع جوانان هلال‌احمر هرمزگان برای پیشگیری اعتیاد+تصویر

اعتیاد و مصرف موادمخدر جامعه از مهم‌ترین معضلات اجتماعی است که آسیب و ناهنجاری‌های بسیاری را برای جامعه درپی دارد و جوانان استان‌های مختلف کشور با این پدیده دست‌ و پنجه نرم می‌کنند با توجه به افزایش اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با برنامه‌ریزی‌های مختلف کمپین «نه به اعتیاد» را کلید زد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ اعتیاد و مصرف موادمخدر جامعه از مهم‌ترین معضلات اجتماعی است که آسیب و ناهنجاری‌های بسیاری را برای جامعه درپی دارد و جوانان استان‌های مختلف کشور با این پدیده دست‌ و پنجه نرم می‌کنند با توجه به افزایش اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با برنامه‌ریزی‌های مختلف کمپین «نه به اعتیاد» را کلید زد.

 

امروزه مسأله اعتیاد پا را از مرزهای بهداشت و درمان فراتر نهاده و به یک بحران اجتماعی و پدیده شوم و خانمان‌سوز تبدیل شده است. سوءمصرف موادمخدر یکی از بحث‌انگیزترین مسائلی است که درحوزه روانشناسی و جامعه‌شناسی نظر متخصصان را به‌ خود جلب کرده است، به‌طوری که به یقین می‌توان گفت امروزه استفاده روزافزون از مواد اعتیادآور یکی از معضلات بزرگ و پیچیده جوامع انسانی به‌ویژه دربین جوانان شده است.
به‌ عبارت دیگر، اعتیاد به ‌موادمخدر به‌عنوان یکی از چالش‌های بزرگ درجوامع بشری، دارای ابعاد و زوایای پیدا و پنهان بسیاری است. به همین دلیل این مسأله از جنبه‌های مختلفی قابل تأمل و بررسی است که هم عوامل به‌ وجود آورنده و هم پیامدهای منفی زیادی درپی دارد.

 

دراین مورد گزارش سالیانه کمیته بین‌الملل کنترل موادمخدر بیانگر افزایش روزافزون قاچاق و مصرف نابجای موادمخدر و مواد روان گردان است. آنچه به‌عنوان آمار رسمی اعتیاد درکشور وجود دارد، یک‌میلیون و۳۲۵‌هزار نفر برآورد شده است که درمجموع، با حساب افرادی که به صورت تفننی مصرف می‌کنند و وابستگی ندارند، این تعداد به دو‌میلیون نفر می‌رسد.

 

photo_2016-12-25_09-45-39
کمپین «نه به اعتیاد»
بیشترین گروه سنی درگیر اعتیاد نیز افراد جوان در دهه‌های سوم تا چهارم زندگی هستند. از این‌ رو و با توجه به افزایش اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با برنامه‌ریزی‌های مختلف کمپین «نه به اعتیاد» را کلید زد، کمپینی که با حضور افراد سرشناس سعی می کند تا جوانان را با این خطر آگاه کند و باعث عدم افزایش این پدیده شوم که جوانان ایران اسلامی را نشانه رفته است، باشد.

 

حال سازمان جوانان بسته‌های جدیدی را برای پیشگیری از اعتیاد در دستور کار خویش قرار داده است تا بتواند گامی کوچک دراین راستا بردارد. هرمزگان یکی از استان‌های کشور است که به‌عنوان استان قرمز یا منطقه خطر در بحث موادمخدر لحاظ شده است استانی که در همجواری با کشورهای همسایه که مرکز مواد مخدر است، به‌عنوان یک استان وارد‌کننده همیشه زیان‌دیده است.
استان هرمزگان به دلیل همجواری با استان‌های هم‌مرز با افغانستان و پاکستان درمسیر قاچاق موادمخدر قرار دارد که این امر سبب شده است تا موادمخدر در استان هرمزگان به راحتی قابل دسترس باشد.
حرکت‌های ماندگاری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی
سن اعتیاد در هرمزگان به زیر ۱۵‌سال کاهش یافته و از مصرف مواد سنتی به مواد صنعتی گرایش پیدا کرده و اعتیاد در زنان بیشتر شده است، این امر به دغدغه‌ای تبدیل شده که جوانان هلال‌احمری هرمزگان را به طراحی طرح‌هایی برای مقابله و پیشگیری از آن وا داشته است.

 

طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی، مفاسد اخلاقی و اجتماعی و مناطق بحرانی و حاد به‌عنوان ۵ آسیب اجتماعی شایع کشور مطرح است که باید براساس ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف برای پیشگیری از گسترش آن اقدام کرد. سازمان جوانان هلال‌احمر یکی از سازمان‌هایی است که با توجه به نقش خود جوانان در این سازمان می‌تواند حرکت‌های ماندگاری دربخش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد را داشته باشد.
منادیان پیشگیری
کانون‌های جوانان هلال‌احمر و حضور جمع زیادی از جوانان دراین نهاد مردمی ظرفیت بسیار خوبی است که می‌توان از آن برای کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وو فرهنگ‌سازی درسطح جامعه بهره برد.

 

حال با توجه به خطرات موادمخدر دربین جوانان، جوانان به‌عنوان منادیان پیشگیری خود می‌توانند نقش قابل توجهی در آگاه‌سازی جامعه داشته باشند. در استراتژی‌های سازمان جوانان هم به نقش جوانان درمقابله و پیشگیری با هر نوع پدیده که زندگی و سلامت مردم را به مخاطره انداخته، اشاره شده است.

 

مهرداد احمدی دبیر مجمع جوانان هلال احمر هرمزگان

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff