اثرات نرخ تورم در تناقض گویی مسئولان دانشگاهی/ افزایش شهریه ثابت بر خلاف قوانین دانشگاهی است
+ پ -
اثرات نرخ تورم در تناقض گویی مسئولان دانشگاهی/ افزایش شهریه ثابت بر خلاف قوانین دانشگاهی است

افزایش۲۰درصدی شهریه ثابت و متغیر دانشگاه علمی کاربردی موج نارضایتی دانشجویان این دانشگاه را بهمراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  هرمزپرس؛” ۲۱اسفند ۹۳سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد که دانشگاه علمی کاربردی در سال آینده افزایش شهریه نخواهد داشت.

همچنین  دکتر محمد اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی مورخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفته بود: ” هیئت امنا و بنده به عنوان ریاست دانشگاه برآن شدیم تا در سال ۹۴  شهریه دانشجویان این دانشگاه افزایش نیابد.

لذا این موضع در همه مقاطع در حال بررسی است و با توجه به اتفاق نظر روسا و بنده به نظر می رسد برای سال ۹۴ دانشگاه جامع هیچ افزایش شهریه‌ای نداشته باشد.

وی افزود: این اقدام با هدف تحصیل شرایط تحصیل برای دانشجویان و شاغلین دانشجو این دانشگاه صورت گرفته است.”

اما در ۲۶ مرداد ۹۴ دکتر محمدعلی اخباری در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،با اشاره به نرخ تورم اعلامی از سوی دولت اظهار کرد:از آنجا که نرخ تورمی که از سوی دولت اعلام شد ۱۵ درصد است و از سوی دیگر مراکز علمی کاربردی موظف به پرداخت حقوق هستند،دانشگاه مجبور به افزایش میزان شهریه‌ها است.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: این افزایش شهریه برای مقاطع کاردانی و کارشناسی اعمال می‌شود.”

تناقض گویی مسئولان در خصوص شهریه موجی از نارضایتی دانشجویان را به همراه داشت اگر علل این تناقض گویی در راستای ارتقا کیفی خدمات آموزشی و رفاهی برای دانشجویان باشد قابل پذیرش است در صورتی که در ارائه خدمات به دانشجویان هیچ گونه تغییری مشاهده نشده است.

نکته جالب تر این است که طبق قوانین آموزشی وزارت علوم و دانشگاها شهریه ثابت از بدو ورود به دانشگاه  تا زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه  نباید افزایش یابد اگر افزایشی در شهریه قرار است صورت پذیرد افزایش در شهریه متغیر است نه شهریه ثابت.

تاثیر سوء افزایش شهریه کاهش میل و رغبت برای ادامه تحصیل و کاهش تعداد دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است همچنین لطمه سنگین بر دانشجو و خانواده‌اش وارد می‌کند.

از ابتدای سال تحصیلی جدید شاهد ارتقاء کیفیت متناسب با افزایش شهریه در دانشگاه‌ نبوده‌ایم و بی‌کیفیتی در ارائه خدمات دانشجویی در واحدهای زیرمجموعه بیشتر احساس می‌شود بنابراین افزایش شهریه به معنای بالا رفتن مزایا و کیفی‌سازی خدمات در دانشگاه نخواهد بود.

افزایش بی‌روبه شهریه‌ها، قدرت تحصیل را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل کاهش می‌دهد و در برخی مواقع موجب ترک تحصیل دانشجو از دانشگاه می‌شود

با افزایش۲۰درصدی شهریه ثابت و متغیر، تقبل این هزینه برای خانواده‌هایی که دارای دو یا سه فرزند دانشجو هستند، سنگین است و اکثر والدین زیر بار شهریه و مخارج دانشگاهی در مضیقه قرار خواهند گرفت.

تسهیلات دانشجویی از قبیل وام پس از فراغت و وام حین تحصیل جوابگوی افزایش شهریه ها نیست و از طرفی برخی دانشجویان بخاطر شرایط خاص اقتصادی توانایی استفاده ازاین تسهیلات را ندارند.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff