اتحادیه اروپا تحریم ها علیه ایران را لغو کرد/ رئیس جمهور:برجام به فرجام رسید
+ پ -
اتحادیه اروپا تحریم ها علیه ایران را لغو کرد/ رئیس جمهور:برجام به فرجام رسید

پس از ماه ها مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ سرانجام روز موعود فرا رسیده و تحریم هایی که سال ها کشورمان را در بر گرفته بود، اکنون برداشته شده اند. این اقدام بی شک موجب ارتباط هرچه بهتر ایران با کشورهای دیگر می شود و می تواند تأثیر به سزایی روی صنایع مختلف کشورمان بگذارد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، امروز ، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم . از زمان روز تصویب ، ما مجدد تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم . امروز ، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.

پس از ماه ها مذاکره بین ایران و گروه ۵+۱ سرانجام روز موعود فرا رسیده و تحریم هایی که سال ها کشورمان را در بر گرفته بود، اکنون برداشته شده اند. این اقدام بی شک موجب ارتباط هرچه بهتر ایران با کشورهای دیگر می شود و می تواند تأثیر به سزایی روی صنایع مختلف کشورمان بگذارد .

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

اتحادیه اروپا دیشب (شنبه شب) تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران را بطور رسمی لغو کرد.
رئیس جمهوری برجام را به مردم ایران تبریک گفت

حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور کشورمان پس از قرائت بیانیه مشترک ظریف – کری در وین ، در پیامی کوتاه در توئیتر نوشت : برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می آورم. این سربلندی و سروری بر شما مبارک.

تاثیر مستقیم تحریم ها بر اقتصاد کشور فقط معیشت را هدف قرار نداد و کمبودهایی که ایجاد کرد ، حوزه های مختلفی را متاثر کرد. در این چند سال خبرهای مختلفی از تاثیر تحریم ها بر بخش سلامت کشور، گردشگری ، محیط زیست و حتی علم به گوش رسید که نشان می داد کشور روزهای سختی را در پیش رو خواهد داشت.

 

اتحادیه اروپایی تأیید کرده است که چارچوب های قانونی لازم برای برداشتن تحریم های مالی و اقتصادی اتحادیه درباره برنامه هسته ای ایران اجرایی شد. ایالات متحده اعمال تحریم های مصوب مرتبط با برنامه هسته ای ایران را امروز متوقف می کند که همچنین شامل لغو فرمان های اجرایی مربوطه و صدور مجوز برخی فعالیت ها، آنگونه که در برجام مشخص شده است، می باشد. اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آیین نامه های مربوطه در خصوص جزئیات تحریم هایی که برداشته می شوند را صادر و از این طریق مشارکت بین المللی در پیشرفت اقتصادی ایران را تسهیل کردند.

 

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است ، امروز تحریم های مالی و اقتصادی ملی و چند جانبه مربوط به برنامه هسته ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای ۱+۵ ، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه ، جمهوری فدرال آلمان ، فدراسیون روسیه ، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا،  و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته ای ، در چارچوب برجام ، همکاری خواهند کرد.

قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت که برجام را مورد تأیید قرار داد، از این پس در کنار پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) ، تنها چارچوب حقوقی مربوط به فعالیت‌های هسته ای ایران خواهد بود و کلیه مفاد قطعنامه های ۱۶۹۶ (۲۰۰۶( ، ۱۷۳۷ (۲۰۰۷)،  ۱۷۴۷ (۲۰۰۷)، ۱۸۰۳ (۲۰۰۸)، ۱۸۳۵ (۲۰۰۸)، ۱۹۲۹ (۲۰۱۰) و ۲۲۲۴ (۲۰۱۵) خاتمه می یابند.

در صورتی که توافقات هسته ای به سرانجام برسد، لغو تحریم ها نیز آغاز می شود.

مسعودی نیلی در این مورد گفته است:« لغو تحریم‌ها هرچند امکاناتی را برای ما فراهم می‌کند اما معجزه نمی‌کند. شاید شکاف بزرگی میان آنچه انتظارات عمومی از اثر لغو تحریم ها تلقی می کند با آنچه واقعیت دارد ، وجود داشته باشد اگر این شکاف را درست مدیریت نکنیم ، ممکن است آن شرایط بدتر از شرایط فعلی که تحریم است ، بشود . یعنی شکل‌گیری انتظارات فراتر از واقعیت برای شرایط پس توافق این خطر را دارد که در صورت مواجهه با واقعیت اعتماد عمومی خدشه دار شود . در حال حاضر نه تنها در میان عامه مردم که برخی مدیران نیز تصور می کنند با توافق هسته‌ای ، همه مسائل کشور حل می‌شود در حالی این موضوع صحت ندارد . بسیاری از مسائل ارتباطی به تحریم ندارد . سامان یافتن برخی از عواملی هم که به تحریم ربط دارد ، زمان‌بر خواهد بود . بنابراین دچار خو‌ش‌بینی کاذب شدن ممکن است ظرفیت تحمل جامعه را سرریز کند.»

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نطق آغاز جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به انجام مراحل پایانی برجام و انجام تعهدات طرفین و اینکه در ساعات آینده، با حضور دکتر ظریف، جان‌کری و خانم موگرینی نماینده اتحادیه اروپا، لغو تمام تحریم‌های مربوط به مسائل هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام خواهد شد، مراحل کار و مذاکرات را بسیار فشرده ، سخت و همراه با تدبیر و عقلانیت توصیف کرد و از پشتکار رئیس جمهور ، دولت و به ویژه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که تحت حمایت کامل رهبری معظم انقلاب انجام شد، تشکر و قدردانی کرد و این موفقیت را به رهبر انقلاب، دولت و به ویژه مردم غیور و وفادار ایران تبریک گفت.

ایران که در طول سالیان گذشته، در حوزه های مختلفی به خودکفایی رسیده و به لطف تحریم ها ، موفق شده تا خود به تولید دانش بپردازد ، اکنون آمادگی این را دارد تا به واسطه ارتباط با دیگر کشورها، حرکت رو به جلوی خود را با شتابی خیره کننده همراه کند.

در این میان ، تحول دنیای تکنولوژی در ایران از جمله مواردی است که می تواند صنایع بسیاری را دستخوش تغییر کند. صنعت ICT، شاخص ترین حوزه ای است که تکنولوژی قادر است تغییراتی بنیادین را در آن اعمال نماید ؛

دلاری که تا پیش از برجام قیمت ۳۷۰۰ تومانی را نیز تجربه کرد، اکنون با برداشته شدن تحریم ها روندی نزولی در پیش می گیرد . این موضوع باعث می شود علاوه بر بالا رفتن قدرت خرید افراد ، قیمت وسایل مختلف نیز با کاهش روبرو شود.

ابزارهای تکنولوژی از جمله وسایلی هستند که بی شک در سبد خرید خانواده ها قرار می گیرند . لپتاپ ها ، تبلت ها و تلفن های هوشمند هر یک درگاه هایی هستند که می توانند ما را به دنیای بی کران اینترنت متصل کنند و بی شک فراگیر شدن آن ها ، سبب بالا رفتن فرهنگ و دانش جامعه می شود و دقیقاً زمانی که قشر بیشتری از هموطنانمان لذت تکنولوژی را در زندگی روزمره خود تجربه کنند ، جرقه ایده های بدیع نیز در اذهان شکل می گیرد و دقیقاً در همین مقطع است که موج جدیدی از کارآفرینان از راه می رسند و خونی تازه را در رگ های جامعه استارتاپی کشور، به حرکت در می آورند.

برداشته شدن تحریم ها باعث می شود ارتباط بهینه ای با دیگر کشورهای جهان شکل بگیرد و این ارتباط سبب می شود کارآفرینان ایرانی دیگر کسب و کار خود را محدود به داخل مرزها ندانند.

چنین باوری باعث می شود نحوه تفکر کارآفرینان و ایده ای که به ذهن آن ها می رسد نیز دستخوش تحول شود. در چنین شرایطی کارآفرینان مجبور می شوند وسیع تر فکر کنند و ایده هایی بیابند که می توانند در سطح جهانی نیز به موفقیت برسند

با اجرای برجام و لغو تحریم ها، شرکت های خارجی بسیاری دفاتر رسمی خود را در ایران باز می کنند و فعالیتشان را در کشورمان آغاز می نمایند. این موضوع نه تنها از لحاظ اقتصادی می تواند دارای اهمیت باشد، بلکه از جنبه های دیگر نیز مفید واقع می شود.

شرکت های خارجی با حضورشان در ایران، بازار کار گسترده ای ایجاد می کنند و همین موضوع می تواند زمینه ساز پرورش نیروی انسانی متخصص در کشورمان شود.

در نهایت مهم ترین عاملی که می تواند تکنولوژی را در ایران دستخوش تغییر کند، امکان همکاری با مراکز علمی معتبر جهانی است.

بهره برداری از نتایج تحقیقات علمی توسط دانشمندان کشورمان و مطالعه آخرین دستاوردها توسط دانشجویان ایرانی، باعث می شود در زمان صرفه جویی چشمگیری صورت پذیرد . در چنین شرایطی مغزهای کشورمان به جای اینکه درگیر اختراع دوباره چرخ شوند ، می توانند وقت خود را در جهت پیاده سازی آن به کار بگیرند و با استعداد بالایی که دارند ، تکنولوژی را در ایران دستخوش تحول کنند.

اگرچه با برداشته شدن تحریم ها می توان در کشورمان برای تکنولوژی آینده ای روشن متصور شد ، اما باید در نظر داشت که تأثیرگذاری هر یک از موارد اشاره شده در بالا ، نیازمند زمان است و اینکه فکر کنیم بلافاصله پس از اجرای برجام شاهد این تغییرات خواهیم بود تصور غلطی به شمار می رود .

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff