ابتلا به بیماری میان انسان و دام در سیریک افزایش یافت
+ پ -
ابتلا به بیماری میان انسان و دام در سیریک افزایش یافت

رئیس دامپزشکی سیریک با توجه به کشتار سنتی دام زنده در این شهرستان گفت : روش سنتی و عدم توجه به نقاط بهداشتی خطر ابتلا به بیماری مشترک انسان و دام را افزایش داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از آذینی ، مجتبی رهدور رئیس دامپزشکی سیریک افزود: متاسفانه عدم وجود کشتارگاه و استقبال مردم از خرید گوشت های کشتارگاهی با توجه به پایبندی به آداب و رسوم گذشته علی رغم همه تذکرات لازم و برگزاری جلسات به دهیاران و شوراهای اسلامی برای توجیه و تذکر و یادآوری مردم از ذبح احشام در منازل به روش سنتی و کنترل دام ها به لحاظ برخورداری از سلامت هنوز این رویه در همه روستاها و شهرهای شهرستان ادامه دارد.
وی  افزود : متاسفانه از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ بیش از ۴۰ مورد بیماری مشترک بین انسان و دام در شهرستان مشاهده که با کنترل و واکسینه کردن بموقع از شیوع و گسترش بیشتر آن در منطقه شهرستان جلوگیری بعمل آمد.
رهدور گفت : از آنجائیکه شهرستان سیریک در مسیر تردد قاچاق احشام از کشور پاکستان به داخل کشور قرار دارد و اکثر دام های قاچاق مبتلا به بیماری می باشند علت افزایش بیماری دام های سال های گذشته شهرستان بخاطر ورود غیر قانونی احشام به داخل شهرستان مشاهده شده است.
وی اضافه کرد: تب کریمه گنگو و تب مالت بیمارهای خطرناکی که در جامعه در برخی مناطق کشور شیوع یافته بیماری مشترک میان انسان و دام می باشد که این بیماری از راه کنه وارد بدن حیوان می شود و دام به آن مبتلا و سپس از راه دام به انسان انتقال پیدا می کند.
انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff