تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 88762
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

آیین های هرمزگان مقصد سلایق میهمانان نوروزی/جامع نو برتن شهر قشم

با نزدیک شدن به فصل پرترافیک جزیره قشم این روزها مسئولین در تکاپوی حل مشکلات و فراهم کردن زمینه های رفاهی، مردم با خانه تکانی، بازاریان با تهیه جنس های جدید خود را … به گزارش پایگاه خبری هرمز از قشم، با نزدیک شدن به فصل پرترافیک جزیره قشم این روزها مسئولین در تکاپوی حل […]

آیین های هرمزگان مقصد سلایق میهمانان نوروزی/جامع نو برتن شهر قشم

با نزدیک شدن به فصل پرترافیک جزیره قشم این روزها مسئولین در تکاپوی حل مشکلات و فراهم کردن زمینه های رفاهی، مردم با خانه تکانی، بازاریان با تهیه جنس های جدید خود را …

به گزارش پایگاه خبری هرمز از قشم، با نزدیک شدن به فصل پرترافیک جزیره قشم این روزها مسئولین در تکاپوی حل مشکلات و فراهم کردن زمینه های رفاهی، مردم با خانه تکانی، بازاریان با تهیه جنس های جدید خود را برای رفتن به پیشواز میهمانان نوروزی آماده می کنند.

عکس-خانه-تکانی-نوروز-92-1

جزیره پهناور قشم با مساحتی نزدیک به ۱۵۰۰ کیلومترمربع نه تنها بزرگترین جزیره ایران بلکه از بسیاری از کشورهای مستقل جهان نیز بزرگتروهمچون یک دولفین زیبا و بزرگ در تنگه استراتژیک هرمز واقع شده است که با وجود منابع طبیعی گردشگری و بازارهایی با اجناس ارزان قیمت  مقصدی برای سلایق مختلف درایام نوروز خواهد بود.

حب و میهمان نوازی مردم جزیره قشم در تاریخ ایران ثبت شده است که این حب میهمانان زیادی را به سوی این جزیره سوق داده است، جزیره قشم باحضور مردمانی متدین، میهمان نواز، زحمتکش و پایبند به آداب و رسوم سنتی زیبای خود هستند، لباس سنتی زنان و مردان ( کندوره – برکه )، موسیقی بومی (سازمحلی – عزوا و…) ، صنایع دستی (نقش حنا – سوزن بافی و…) ، و گویش محلی ( خش هندی به قشم ) ،از جلوه های فرهنگی ویژه این جزیره است.

نوروز و شلوغی بازارهای قشم

 Picture 006 جامع نو برتن شهرقشم /قشمی ها آماده استقبال از میهمانان نوروزی

خداداد اقبالی با بیان این مطلب که جزیره قشم مکانی مناسب برای گردشگران ایران است، گفت: هشت سال است که در بازار قدیم قشم با یک مغاره ۲۴ متری درحال فروش لباس های زنانه هستم، شلوغی بازارقدیم قشم قبل از عید نوروز خبر از شلوغ شدن عید را می دهد.

وی افزود: بازار خرید از آغاز ماه اسفند در قشم گرم شده و مراکز خرید، بازار قدیم و بازارهای دیگر تا پاسی از شب به روی مشتریان باز است، شلوغی بازار و ازدحام جمعیت در پیاده روها و نایلوهای بزرگ خرید در دست شهروندان نوید رسیدن بهار را می دهد.

این کسبه قشمی بیان کرد: بازاریان قشم با آوردن جنس های ارزان و جدید خود را برای پوشاندن جامعه نو به مسافران و مردم ساکن قشم آماده کرده اند.

 Picture 013 جامع نو برتن شهرقشم /قشمی ها آماده استقبال از میهمانان نوروزی

امیرقاسمی یکی دیگر از کسبه های بازار قدیم قشم با ابراز خوش آمدگویی به مسافران نوروزی، فراهم کردن سفر خوش و خاطره انگیز برای مسافران و میهمانان با استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های موجود و تلاش برای افزایش زمینه رضایتمندی مسافران از مهمترین کارهای ستاد مدیریت بازارها این شهرستان دانست وافزود: حضور مسافران نوروزی در شهرستان به رونق کسب و کار و معرفی ظرفیت های شهر در حوزه های مختلف  کمک می کند که جا دارد همه تلاش کنند.

وی گفت: بازارقدیم قشم با وجود این که یکی از بازارهای قدیمی و پرسابقه این جزیره است از عدم مدیریت رنج میبرد، مدیریت بازار باید برای عید نوروز برنامه خاص داشته باشد و بازار را  از زباله های سرسام آور و دستفروشان در لاین های بازار نجات دهد.

قاسمی در ادامه  دزدی، کمبود نور، رفتن برق، نبود سرویس بهداشتی مناسب از مشکلات بزرگ به هنگام شلوغی در این بازار دانست و خواستار شد: مدیریت بازار با راهکارهای جدید به دنبال رفع این مشکلات و برای خدمات دهی و امنیت بیشتر بازار با جذب نیروهای کارد بازار قدمی محکم بردارد.

دیدنی های جزیره قشم

image010 جامع نو برتن شهرقشم /قشمی ها آماده استقبال از میهمانان نوروزی

از مهم ترین دیدنی های جزیره قشم می توان به پارک زیبای ساحلی در بخش جنوبی شهر قشم، پارک سنتی زیتون با ساحلی زیبا، آلاچیق های درست شده از شاخه های نخل و رستوران های متعدد، زیارتگاه شاه شهید در کیلومتر ۱۰ساحل جنوبی بر بلندای کوه خربس و غارهای تاریخی خربس بازمانده از دوران مادها بر سینه کوه خربس اشاره کرد.

پلاژ سیمین یکی از زیباترین ساحل ها با ماسه های نرم و آب های زلال است که به رستوران و واحدهای اقامتی مجهز است، مسجد با شکوه روستای رمچاه ومرکز تحقیقات بیوتکنولوژی خلیج فارس در کیلومتر ۱۵ساحل جنوبی با مرکز پرورش گل های مینیاتوری، قارچ های خوراکی رنگی و ارکیده های زیبا از دیگر دیدنی های این جزیره بشمار می رود.

دره ستاره ها مجموعه ای اعجاب انگیز از پدیده های زمین شناسی، غول سنگ ها و کوه سرها در روستای برکه خلف، جزایر ناز در کیلومتر ۲۲ساحل جنوبی که هنگام مد آب دریا باید به قایق به این جزیره کوچک رفت ولی هنگام جزر می توان پای برهنه بر ماسه های مرطوب ، قدم زنان تا جزیره ناز رفت و از بلندای آن به تنگه هرمز و جزیره لارک نگریست.

1388567464_agi-ali

خلیج لاک پشت ها، جایی است که لاک پشت های بزرگ و کوچک دریایی، شناور در سطح آب و نزدیک ساحل قابل تماشاست، مدرسه تاریخی کمالیه در روستای بند حاج علی که مدرسه ای دینی برای آموزش طلبه هاست، معماری با شکوه به شکل قدس و کتابخانه مجهز و شیستان بزرگ و زیبا دارد.

بندر و شهر صیادی سوزا، زیستگاه فلامینگوها در برکه های اطراف سوزا و مسن، نخلستان دیرستان، ساحل تخم گذاری لاک پشت های دریایی در ساحل روستای شیب دراز در فصل بهار، اکوپارک قشم، جزیره هنگام، پارک های حفاظت شده پارس، صیدگاه های سنتی ماهی در محدوده جزر و مدی، اسکله صیادی سلخ، بام قشم و کاسه قشم هم از دیگر جاهای دیدنی برای گردشگران محسوب می شود.

همچنین دیدن ردیف کوهسارها و اشکال پدیده آمده از باران های سیل آسا بر دیواره سطح کوه ها، کوه مخروطی نمکدان، غارهای نمک، چشمه ها و حوضچه های نمک، ۱۳کیلومتر ساحل ماسه ای، روستای ساحلی دوستکو و پهنه های بزرگ ماسه ای و گلی، پارک ایران زمین، ساحل پرندگان دریایی، مسجد بسیار زیبای قبا در هلر، غروب شکوهمند خورشید از اسکله قدیمی درگهان و آب انبارهای سنتی برای علاقه مندان این گونه مناظر و پدیده ها جذاب خواهد بود.

آب انبارهای سنتی، درخت انجیر معابد، زیارتگاه پیر تم سنتی، نخلستان جوادآباد، نهالستان، سد بزرگ خالصی، اسکله زیبای کووه ای، کارگاه لنج سازی در ساحل مقابل پی پشت، سد تاریخی پی پشت، بندرتاریخی لافت و دره تندیس ها در جنوب روستای طبل هم از نقاط دیدنی جزیره قشم است.

همچنین ویرانه ها و بقایای کلات کشتاران، جنگل دریایی حرا، گونه های مختلف پرندگان ساکن و مهاجر در جنگل دریایی حرا، سد تاریخی گوران، تنگه چاهکوه در جنوب روستای چاهو شرقی، تنگ عالی در جنوب روستای چاهو غربی، دره بوخو در جنوب روستای دولاب و گورستان انگلیسی ها در جنوب باسعیدو هم دیدنش برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود.

زبان و گویش

2070 جامع نو برتن شهرقشم /قشمی ها آماده استقبال از میهمانان نوروزی
زبان اصلی مردم قشم، مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر، فارسی و برای همه مردم و مسافرانی که به جزیره مسافرت می کنند، قابل درک و فهم است. لهجه محلی و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهای آن تقریباً یکسان است، با این تفاوت که اهالی شهر قشم و درگهان به سبب رفت و آمد و داد وستد با مردم میناب، بندرعباس، پل، خمیر، کنگ، لنگه و دیگر بنادر مجاور با لهجه ای نزدیک به لهجه بندرعباسی، مینابی (بندری)، پلی (بندر پل خمیر) صحبت می کنند و ساکنان روستای اعماق جزیره به سبب مسافرت به شیخ نشین ها و هندوستان به زبان عربی وهندی نیز آشنایی دارند، یا واژه هایی از این زبان ها وارد لهجه آنها شده است. به طور کلی باید گفت زبان محلی قشمی، آمیخته ای از زبان های فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.

مناطق آزاد 1 جامع نو برتن شهرقشم /قشمی ها آماده استقبال از میهمانان نوروزی

گزارش: محمدذاکری

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=88762
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,584 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی