تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 345400
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

آیت الله منتظری روایتی از ممتحن و امتحان سخت

حمایت آیت الله منتظری از امام باعث شد تا در تیر ماه ۱۳۵۴ تبعید شده و در نهایت از تبعیدگاه روانه زندان شود در زیر همین فشارها و شکنجه ها بود که شکنجه گر ازغندی به وی گفته بود علت این که تو را از حوزه دور نگه می داریم و به این طرف و آن طرف می فرستیم این است که خمینی دیگری به وجود نیاید.

آیت الله منتظری روایتی از ممتحن و امتحان سخت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛آیت الله حسینعلی منتظری در سال ۱۳۰۱ در نجف آباد اصفهان متولد شد وی در سال ۱۳۲۱ ازدواج کرد که حاصل این ازدواج ۷ فرزند به نام های محمد ، عصمت ، اشرف ، احمد ، طاهره ، سعید و سعیده می باشند . فرزند ارشد ایشان شهید محمد منتظری از روحانیون مبارز و انقلابی بود که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۰ به همراه شهید بهشتی و بسیاری دیگر از نمایندگان مجلس و مسئولان بلندپایه کشور به شهادت رسید . وی به علت حمایت از امام خمینی و تبلیغ ایشان در منبرهایش توسط رژیم طاغوت بارها به تبعید و زندان محکوم گردید.
حمایت آیت الله منتظری از امام باعث شد تا در تیر ماه ۱۳۵۴ تبعید شده و در نهایت از تبعیدگاه روانه زندان شود در زیر همین فشارها و شکنجه ها بود که شکنجه گر ازغندی به وی گفته بود علت این که تو را از حوزه دور نگه می داریم و به این طرف و آن طرف می فرستیم این است که خمینی دیگری به وجود نیاید.

منتظری و صی تام الاختیار امام :

وی از شاگردان خاص امام محسوب می گردید و در میان مبارزان از جایگاه بالایی برخوردار بود ایشان بر مسند رئیس مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی تکیه زدند و با فوت آیت الله طالقانی و حکم امام خمینی به عنوان امام جمعه تهران برگزیده شدند و سال ها نیز ریاست هیئت امنای دانشگاه امام صادق علیه السلام را برعهده داشتند .
*در سال ۱۳۶۲ مجلس خبرگان به رغم موافق نبودن امام ، منتظری را به عنوان قائم مقام رهبری معرفی کرد*

نظریه پرداز ولایت فقیه در آزمون ولایت :

سید هادی هاشمی داماد آیت الله منتظری مسئول بیت و دفتر وی نیز بود . یکی از موثرترین افراد در بیت آیت الله منتظری سید مهدی هاشمی برادر سید هادی بود که از طریق برادرش در بیت آیت الله منتظری نفوذ داشت .

شواهد نشان از این امر داشت که قبل از انقلاب آیت الله شمس آبادی از روحانیون سرشناس اصفهان به همراه تنی چند از مردم این شهر به دست باند مهدی هاشمی به قتل رسیده اند و همچنین مدارکی دال بر همکاری مهدی هاشمی با ساواک به دست آمد که تمامی این ها ضرورت رسیدگی هرچه سریعتر به امور وی را نشان می داد اما منتظری از آنجایی که اعتماد صد درصد مهدی هاشمی داشت از دستگیری وی ممانعت بعمل می آورد و او را زیر چتر حمایت خود قرار داد تا جایی که امام رحمت الله علیه مستقیماً در این خصوص توسط نامه هایی به آیت الله منتظری هشدار دادند ، اما منتظری هیچ توجهی به سخنان امام و استاد خودم نکرد و بر حمایت بی حد و حصر از مهدی هاشمی افزود .

وی معتقد بود : ((سیدمهدی آدم درستی است و او را فردی سودمند و مفید می شناسم.))سید احمد خمینی در رنج نامه تاریخی خود خطاب به منتظری می نویسد : ((یادتان هست در ملاقات آخر خود با امام شما نیم ساعت حرف زدید و امام سکوت کردند وقتی بلند شدید بروید امام فرمودند بیشتر حرف های شما درست نبود خدا ان شالله مرا ببخشاید مرگم را برساند..!!))

ماجرای قائم مقامی :

امام خمینی رحمت الله علیه به وضوح در نامه ۶ فروردین سال ۱۳۶۸ به آقای منتظری تصریح کرده است که با توجه به ساده لوحی و القا پذیری و نداشتن ظرفیت های لازم جهت رهبری از ابتدا با انتخاب وی مخالف بوده است.

شروع علنی اختلافات با امام :

پیام تیرماه ۶۲ امام خمینی رحمت الله علیه به مجلس خبرگان و حساسیت ایشان به بیت آقای منتظری را میتوان شروع علنی این ماجرا دانست امام خمینی در پیامشان چنین آورده اند : (( باید بدانید که تبهکاران و جنایت پیشگان بیش از هرکس چشم طمع به شما دوخته اند و با اشخاص منحرف و نفوذی در بیوت شما با چهره های صد در صد اسلامی و انقلابی ممکن است خدای نخواسته فاجعه به بار آورند و با یک عمل انحرافی ، نظام را به انحراف بکشانند و با دست شما به اسلام و جمهوری اسلامی سیلی زنند.

پاسخهای گستاخانه :

مهدی هاشمی در بازجویی های خود می گوید : ((روز آخری که قصد داشتم خود را به وزارت اطلاعات معرفی کنم آقای منتظری مرا احضار کردند و گفتند حضرت امام نامه ای برای من نوشتند که قسمتی از آن را که درباره من بود برایم خواندند و بعد اضافه کردند که من هم یک نامه برای امام نوشتم و آن قسمتی را که درباره من بود برایم خواندند. بعد گفتند : (( امام با نامه خودشان خواب را از چشم من گرفته اند ، من هم نامه ای نوشتم که خواب را از امام بگیرد )) . منتظری در این نامه مهدی هاشمی را در عقل و تدبیر ،مدیریت تعهد و تقوا بهتر از وزیر اطلاعات و فرمانده سپاه دانست .

عزل ناخواسته :

در نهایت در تاریخ ششم فروردین ۶۸ امام خمینی رحمت الله علیه در نامه ای حکم عزل منتظری را به وی ابلاغ نمودند : ((با دلی پر خون و قلبی شکسته چند کلمه برایتان می نویسم تا مردم روزی در جریان امر قرار گیرند . شما در نامه اخیرتان نوشته اید که نظر تو را شد بر نظر خود مقدّم می دانم ، خدا را در نظر میگیرم و مسائلی را گوشزد می کنم . از آنجا که روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز مردم مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال ها و از کانال آنها به منافقین می سپارید ، صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده اید … نامه ها و سخنرانی های منافقین که به وسیله شما از رسانه های گروهی به مردم می رسید ضربات سنگینی بر اسلام و انقلاب زد و موجب خیانتی بزرگ به سربازان گمنام امام زمان -روحی له الفدا- و خون های پاک شهدای اسلام و انقلاب گردید ; برای اینکه در جهنم نسوزید خود اعتراف به اشتباه و گناه کنید شاید خدا کمکتان کنند. ))

اوج مدارا :

آقای سید هادی هاشمی ۶ ماه قبل از عزل آیت الله منتظری به دعوت آقای حاج سید احمد خمینی با امام ملاقات میکنند . امام در طی این ملاقات به ایشان می فرمایند : (( ایشان (منتظری) انشالله از مراجع بزرگ می شوند و از آنجا که امروز تدریس هم دارند مفید فایده هستند ، در بین معممین افرادی هستند که حسادت می ورزند و روی آقای منتظری و مرجعیت ایشان حساسیت دارند . شما در بیت آقای منتظری هستید نباید بگذارید این گونه افراد به مرجعیت ایشان صدمه بزنند و موجب ناراحتی بشوند . پرا که شکی نیست اینگونه افراد به آینده ایشان ضربه می زنند.))

اعتراف به تأثیرپذیری :  

گاهی خود منتظری به تأثیرپذیری و فشار از داخل بیت اعتراض می کرد به طوری که پس از دستگیری مهدی هاشمی و مقاومت آیت الله منتظری ، آیت الله جوادی آملی و یزدی و ناطق نوری به منظور متقاعد کردن برای همکاری با این پرونده با وی گفتگوی کردند که به صراحت گفته بود : (( آخر شرایط من را درک نمی کنید من زیر فشار داخل خانه هستم.))

اعتصاب منتظری و جنجال خبری رسانه های غرب :

پس از بازداشت مهدی هاشمی ، منتظری تمام ملاقات های خود را قطع کرد که این اقدام باعث فضاسازی رسانه های بیگانه ضد جمهوری اسلامی ایران شد .
رادیو بی بی سی در دوم آبان ۶۵ درباره اختلافات ایران اینگونه نقل می کند: (( علت این اختلافات در ایران هنوز روشن نیست اما این ماجرا نشان می دهد چند دستگی درسطح بالای رهبری روحانیت ایران وجود دارد … گزارش های رسیده از داخل ایران حاکی از آن است که اخیرا عده ای از مشاوران آیت الله منتظری —مهدی هاشمی- در قم بازداشت شده اند . ))
همچنین روزنامه لوموند در پنجم آبان ۶۵ اینگونه می نویسد : (( برکناری آیت الله منتظری نتیجه جنگ قدرت بین او و سید احمد خمینی و هاشمی رفسنجانی است . این بار به نظر می رسد منتظری شخصاً هدف قرار گرفته است ; زیرا هادی هاشمی ، داماد آیت الله منتظری و رئیس دفتر و همکار او است.))

منتظری بعد از فوت امام :

بعد از ارتحال امام خمینی رحمت الله علیه ، مجلس خبرگان آیت الله خامنه ای را به عنوان جانشین ایشان معرفی کرد . پس از این امر منتظری در نامه ی تبریک خود به آیت الله خامنه ای می نویسد : (( ان شاالله در مسائل مهم و سرنوشت ساز مشورت با حضرات آیات عظام و علما اعلام و شخصیت های متعهد و آگاه مورد توجه خواهد بود. ))

تحلیل های کهنه بعد از دوم خرداد :

توصیه آقای منتظری به رئیس جمهور بر گرفته از این تحلیل بود که دوم خرداد ۹۲ ((نه)) به جمهوری اسلامی و مشی عملی ولی فقیه بوده است . درست به واسطه همین تحلیل القایی بود که در سخنرانی ۲۳ آبان ۱۳۷۶ خود از توصیه به رئیس جمهور سخن می گوید : (( من پیغام دادم که من اگر جای شما بودم میرفتم پیش رهبر و می گفتم شما مقامت محفوظ ، احترامت محفوظ ، ولی ۲۲ میلیون مردم به من رای دادند ، به من هم که رای دادند این ۲۲ میلیون ، همه می دانستند رهبر کشور به کسی دیگر نظر دارد … رای این ۲۲ میلیون معنایش این است که ما آن را که شما می گویید قبول نداریم ! ))
*رئیس جمهور را رسما دعوت به اعتراض و استعفای اعتراض آمیز کرد*

 

انتقام گیری از آیت الله خامنه ای :

مشکل آقای منتظری فقط محدوده اختیارات رهبری نبود جدایی از مصداق رهبری مبنای انتخاب رهبر توسط مجلس خبرگان را نیز به چالش کشید آقای منتظری از همان آغاز نتوانست کنار رفتن خود را تحمل کنند و این واقعیت در خورده گرفت نهایی با پوشش علمی و روایی به مبانی خبرگان رهبری نمود خارجی پیدا کرد

آیت الله همیشه معترض :

در روزهای پایانی خرداد ماه ۱۳۸۸ آیت الله منتظری با صدور بیانیه ای به نتایج انتخابات اعتراض کرد اعتراضی که هیچ دلیل و سند مطمنی برای خدشه وارد کردن بر نتیجه آن وجود نداشت.

 

انتهای پیام/ت

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=345400
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,202 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی