آوار زیرساخت‌‌های گردشگری در استراتژیک‌ترین جزیره ایران

هر چند که جزیره‌هرمز سابقه‌ای طولانی و درخشان تاریخی دارد؛ اما امکانات رفاهی، معیشتی و گردشگری در این جزیره حرکت لاک‌پشتی داشته‌است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛هرمز؛ جزیره‌ای زیبا و استراتژیک در میان آب‌های خلیج‌‌فارس که با دارا بودن نعمت‌های خدادادی تبدیل به منطقه‌ای پرطرفدار برای گردشگری شده‌است به طوریکه نه تنها گردشگران از سراسر کشور بلکه توریست‌های فراوانی نیز برای دیدن زیبایی‌های این جزیره به جنوب ایران سفر می‌کنند.

جزیره هرمز نقاشی بی‌بدیل خداوند بر روی کره‌زمین به شمار می‌رود که انواع رنگ‌ها در آن به کار رفته‌است که هر بیننده‌ای با دیدن آن محو عظمت خالق یکتا برای آفرینش این همه زیبایی می‌شود.

جزیره هرمز از سالیان طولانی است که با قرارگیری در کنار تنگه هرمز مورد توجه تجار و بازرگان قرار دارد و آبادی و زندگی در این جزیره استراتژیک به سال‌های طولانی باز می‌گردد اما چه میزان پیشرفت‌های رفاهی و گردشگری مردم این جزیره با قدمت تاریخی آن سنخیت داشته‌است سوالی بی‌جواب است که با ورود به هرمز در ذهن‌ها باقی می‌‌ماند.

هر چند که این جزیره سابقه ای طولانی و درخشان تاریخی دارد؛ اما امکانات رفاهی، معیشتی و گردشگری در این جزیره حرکت لاک‌پشتی داشته و در سال‌های اخیر که این جزیره مورد توجه و استقبال گردشگران قرار گرفته‌‌ اما زیر ساخت‌های لازم را ندارد که در این امر همت والای مسئولان را برای آبادانی و ساماندهی گردشگران را می‌طلبد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد کریمی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به وضعیت جزیره هرمز اظهار داشت: با توجه به بازدید اخیر اعضای ستاد به جزیره هرمز، مردمان این جزیره با مشکلات فراوان و متعددی، از حوزه اقتصاد و معیشت مردم گرفته تا وضعیت شهری درگیر هستند. هرمز نشینان از حداقل‌های نیاز شهروندی محروم هستند و این وضعیت نتیجه بی توجهی زیاد به این جزیره است.

مشکلات در حوزه فرهنگی و گردشگری نتیجه عدم وجود زیرساخت‌های لازم است

وی در ادامه افزود: با حضور در جزیره هرمز متوجه وجود انواع مشکلات خواهید شد، مشکلات به حدی زیاد است که نمی‌توان حوزه‌های دیگر را دید، وجود مشکلات در حوزه فرهنگی و گردشگری نتیجه عدم وجود زیرساخت‌های لازم است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان هرمزگان همچنین با تاکید بر اینکه مردم جزیره هرمز دارای فرهنگ بسیار غنی و با سابقه تمدنی هستند، گفت: در جزیره هرمز هیچ زیرساختی آماده نیست و گردشگر با حضور در این جزیره، به دلخواه خودش سلیقه ای عمل کرده و متاسفانه آسیب‌هایی را به حوزه‌های مختلف به ویژه گردشگری وارد می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی در ادامه اذعان داشت: مردمان جزیره هرمز با مشکلات معیشتی و اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و متاسفانه اخیراً مشکلات جدیدی که به این جزیره تحمیل می‌شود مشکلاتی در حوزه فرهنگ و مذهب است که گردشگران به جزیره زیبای هرمز تحمیل می‌کنند.

وی تاکید کرد: مطالبه جدی که در این حوزه از استاندار هرمزگان داریم اینکه شخص استاندار به عنوان نماینده دولت به این مسئله ورود کند چراکه دستگاه متولی مستقیم در حوزه اقتصاد و فرهنگ، دولت است، تعارف نداریم، دولت در این مسئله مسئول است و باید مشکلات و معضلات جزیره هرمز را که جزیره مقام معظم رهبری به آن نظر دارند و بارها تاکید کردند را حل و فصل کند.

صنعت گردشگری در جزیره هرمز، نهاد و متولی خاصی ندارد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان هرمزگان با بیان اینکه صنعت گردشگری در جزیره هرمز، نهاد و متولی خاصی ندارد و به دلیل، گردشگر به راحتی آسیب های اجتماعی و فرهنگی خود را در این جزیره به جای می‌گذارد، گفت: طبق گزارشات بخشدار هرمز، نهاد مقدس خانواده در معرض خطر فروپاشی قرار دارد لذا باید به صورت فوریت، به مشکلات این جزیره رسیدگی شود.

کریمی همچنین به سفر اخیر رئیس جمهور به جزیره هرمز و بازدید از وضعیت محلات این جزیره و صدور دستوراتی مبنی بر رفع مشکلات هرمز نشینان اشاره و تصریح کرد: رییس جمهور در این بازدید از استاندار هرمزگان خواست مشکلات موجود در بعضی از محلات حل کند.

وی ادامه داد: در برخی از محلات جزیره هرمز ، منازل مردم در حال تخریب و ساکنان در معرض خطر جدی قرار دارند و استاندار به همراه رئیس جمهور در جزیره هرمز حضور یافته و در جریان این گونه مشکلات قرار گرفته و ریاست‌جمهوری نیز دستورات صادر کرده است، به عنوان مثال محله «صحرا» یکی از محلات دارای مشکلات فراوان جزیره هرمز است، منازل اهالی این محله، خیلی قدیمی است و نیاز به بازسازی دارد لذا باید اقدامات لازم صورت گیرد و دستور رئیس جمهور در این زمینه باید عملیاتی شود. بنابراین از استاندار هرمزگان مطالبه داریم به این موضوع ورود جدی کند‌.

انتهای‌پیام/