آموزش و پرورش هرمزگان موفق به کسب رتبه دوم کشوری شد

قویدل گفت: طی ارزیابی صورت‌گرفته از سوی وزارت آموزش و پرورش در بهمن‌ماه سال گذشته، اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان موفق به کسب رتبه کشوری دوم شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محمد قویدل مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد: قریب به ۴۲۰ هزار نفر دانش آموز مشغول به تحصیل هستند به عبارتی اگر بخواهیم در گروه استان‌های مختلف کشور بررسی کنیم تقریبا جزو استان‌هایی هستیم که جمعیت دانش‌آموزی رو به افزایش است.

وی افزود: آخرین منطقه آموزشی غرب استان هرمزگان (منطقه جناح) بیش از ۱۰ سال قبل به مجموعه آموزشی استان اضافه شده بود و در این مدت، توسعه مناطق صورت نگرفته بود اما با پیگیری‌های انجام شده ، ۲۳ امین منطقه آموزشی در منطقه شرق هرمزگان (منطقه لیردف جاسک) که نیازمند توجه بود به مناطق آموزش و پرورش استان اضافه شد و این تعداد مناطق، امر مهم تعلیم و تربیت را در دورترین نقاط استان انجام می‌دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان گفت: این استان جزو استان‌هایی است که سهم روستایی از سهم ساکنین شهرها بیشتر است به گونه‌ای که بالای ۵۰ درصد مدارس در مناطق روستایی دایر است، همین عامل سبب می‌شود که خدمات‌رسانی در حوزه آموزش و پرورش با تنگناهای مختلفی مواجه شود و برنامه‌ریزی جهت تأمین نیروی انسانی جزو مسایل استراتژیک و راهبردی در آموزش و پرورش استان است.

قویدل ادامه داد: چه بسا شاید زمانی تأمین معلم حتی در مرکز شهرها با چالش مواجه بود اما در حال حاضر با آرامش و اطمینان کامل بیان می‌کنیم که در دورترین نقاط استان، نیروی انسانی تأمین می‌شود تا به لحاظ پوشش تحصیلی با مشکل روبرو نشویم و این جزو افتخارات نظام مقدس است که در استان، قریب به ۱۰ مدرسه تک دانش‌آموزی داشته باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان اذعان‌داشت: اگر بر اساس وضعیت جغرافیایی و اقلیمی استان و همچنین خدمات‌رسانی انجام‌شده در استان بنگریم آموزش و پرورش حقیقتا یکی از دستگاه‌هایی است که در دورترین مناطق روستایی فاقد دستگاه‌های دولتی، خدمات زنده و به روز انجام می‌دهد که این نقاط قوتی است که در هفته بزرگداشت مقام معلم، با بردن نام معلم ، چنین افراد و گروه‌هایی داریم که به صورت گمنام، به مردم خدمت می‌کنند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در دیدار با فرهنگیان فرمودند که معلمین نیروهای گمنامی هستند که حیات کشور به آنان متصل است و این بیانگر اهمیت ویژه‌ای است که خصوصا در استان هرمزگان با چنین شرایط اقلیمی سخت، ۲۸ هزار نفر اعم از پرسنل آموزشی و اداری، چرخ تعلیم و تربیت را در سراسر استان هرمزگان به حرکت درمی‌آورند.

قویدل تصریح‌‌کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان نمونه، بلافاصله پس از پایان دیدار، به همکاران و زیرمجموعه اعلام کردیم که قرارگاه اجرایی سازی منویات مقام معظم رهبری در آموزش و پرورش استان هرمزگان تشکیل شد تا مواردی که جزو درخواست‌های معظم له بود سرلوحه برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌ها ایام پیش رو قرار دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان همچنین اضافه کرد: در بحث توجه به توسعه هنرستان‌ها و فنی و حرفه‌ای‌ها در سال گذشته، یکی از محورهای اصلی برنامه‌های آموزش و پرورش استان هرمزگان، توسعه هنرستانی بود که در حال حاضر، هرمزگان در بین استان‌های کشور، جایگاه سوم را به لحاظ سهم هنرجویان فنی و حرفه‌ای‌ و کار و دانش از آن خود کرده است که نشان می‌دهد در راستای منویات مقام معظم رهبری حرکت کرده است به گونه‌ای که ۴۶ درصد سهم دانش‌آموزان استان در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای‌ و کار و دانش است که ۶ درصد از کشور پیش‌تر هستیم.

وی در ادامه افزود: امسال نیز در شورای آموزش و پرورش برنامه‌ریزی کردیم تا با یاری حق، ۱۵ هنرستان جدید و رشته‌های جدید را توسعه دهیم که در این صورت، قطعا جایگاه استان در بین سایر استان‌ها ارتقاء خواهد یافت و درصد سهم استان افزایش می‌یابد. برنامه آموزش و پرورش استان هرمزگان بدین گونه است که یکسری فضاهای جدیدالاحداث را تا اول مهرماه به قسمت هنرستانی اضافه کند تا علاوه بر جذب دانش‌آموز، کیفیت نیز ارتقاء دهیم.

قویدل با اشاره به مدارس دولتی ابرازداشت: در بحث مدارس ۲۰۲۰ محله که جزو برنامه‌های وزارت کشور است در استان، حدود ۱۹۳ مدرسه در این محلات وجود دارد که این محلات جزو محلات حاشیه شهر و محلات در معرض آسیب هستند که به جرأت می‌توان گفت که با برنامه‌ریزی و جلسات تخصصی انجام‌شده، جزو محدود استان‌هایی هستیم که اعتباراتی را به حساب این مدارس واریز کردیم تا بتوانند فعالیت‌های فرهنگی آموزشی و تربیتی خاص ازقبیل برگزاری کارگاه‌های مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، آموزش خانواده، توسعه فضاهای ورزشی در این محلات و همچنین آموزش نیروهای انسانی فعال در این مدارس و شاداب سازی فضای آموزشی مدارس در این محلات مزبور را در این محلات انجام دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری مرحله استانی مسابقات قرآن عترت و نماز حوزه فرهنگی با حضور قریب به ۲۰۰۰ دانش‌آموز از سراسر استان هرمزگان در بندرعباس خبر داد و گفت: این دوره از مسابقات روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری از ۲۳ منطقه آموزشی استان برگزار خواهد شد که این نشان دهنده این است که کار پرورشی در سطح مدارس استان هرمزگان جاری و ساری است و امید داریم که دانش‌آموز برگزیده استان در مسابقات ملی که در تابستان برگزار می‌شود شرکت کنند و بتوانند مقامات کشوری و ملی را کسب کنند.

وی سپس به مسایل آموزشی اشاره و بیان‌داشت: در کنار توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای‌ و مهارتی و توجه به مسایل فرهنگی و پرورشی، توجه به کیفیت آموزشی نیز بسیار حائز اهمیت است، امسال نخستین بار است که امتحانات کنکور دچار تغییرات اساسی شده و سهم دروس امتحان نهایی و آموزش درون مدرسه، ۴۰ درصد قطعی شده است لذا برای کاهش میزان نگرانی خانواده‌ها و آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با نمونه سوالات مختلف کنکور و امتحانات نهایی و افزایش سهم قبولی استان در دانشگاه دولتی، برنامه‌های کیفیت‌بخشی را از مهرماه آغاز کرده‌ایم و طی یک فرایند مستمر تا به اکنون، گروه‌های مختلف دانش‌آموزان پایه دوازدهم از سراسر استان هرمزگان را تحت آموزش‌های تکمیلی و فوق برنامه قرار دادیم و آزمون‌های متعددی را نیز برگزار کردیم. در روز گذشته، همچنین آزمون هماهنگ شبه کنکور با حضور قریب به ۱۳ هزار دانش‌آموز پایه دوازدهم به صورت رایگان در بندرعباس برگزار شد.

قویدل گفت: همیشه یکی از چالش‌های موجود در استان، کمبود نیروی انسانی هست، امسال نسبت به سنوات قبل از محل نیروهای ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان، حداکثر سهیمه استان در حدود ۶۳۰ نفر بوده است که با پیگیری‌های انجام‌شده در این بخش، این رقم به یک‌هزار نفر افزایش داده‌ایم که امیدواریم آزمون دوره ابتدایی و نیروهای آموزش استثنایی، در روز هشتم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد و آزمون نیروهای دبیران متوسطه هم منتظر اعلام تاریخ آن هستیم که از محل این دو آزمون ، می‌توانیم قریب به یک‌هزار نفر سهیمه جذب داشته باشیم البته میزان جذب سهمیه موضوع دیگری است اما این سهمیه را افزایش داده‌ایم، در کنار این سهمیه ، پیگیر افزایش سهمیه دانشگاه فرهنگیان نیز هستیم تا به عدد بالاتری نسبت به سال گذشته افزایش دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان همچنین از کسب رتبه دوم کشوری توسط این اداره کل خبر داد و گفت: طی ارزیابی صورت‌گرفته از سوی وزارت آموزش و پرورش در بهمن‌ماه سال گذشته، اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان به لحاظ شاخص‌های عمومی و اختصاصی موفق به کسب رتبه کشوری دوم شد.