آمار ضد و نقیض از تعداد خودروهای فروخته‌شده با وام ۲۵ میلیون تومانی
+ پ -
آمار ضد و نقیض از تعداد خودروهای فروخته‌شده با وام ۲۵ میلیون تومانی

آمارهای ارائه‌شده از سوی شرکت‌های خودروساز و وزارت صنعت نشان‌دهنده تناقض و اختلاف بین این آمارهاست به طوری که آمار خودروسازان در ۲ روز نخست اجرای طرح ۲۴۰۰ تا ۴۴۰۰ دستگاه بالاتر از آمار وزارت صنعت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پس از پایان روز نخست اجرای طرح فروش خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی، خودروسازان به ارائه آمارهایی از تعداد خودروهای فروخته شده پرداختند. بر این اساس شرکت ایران خودرو تعداد ثبت‌نام‌های انجام شده برای خرید خودرو را ۱۱ هزار مورد عنوان کرد که ۷ هزار و ۲۰۰ مورد آن منجر به واریز مبلغ پیش‌ پرداخت شده بود و در واقع ثبت‌نام قطعی محسوب می‌شدند.

حال آنکه در آمار دیگری که از سوی ایران خودرو اعلام شد، عنوان شد که در روز اول اجرای طرح، برای خرید پژو ۴۰۵ حدود ۳ هزار دستگاه، سمند حدود ۲۴۰۰ دستگاه، گروه ۲۰۶ حدود ۲۷۰۰ دستگاه، پژو پارس حدود ۱۰۰۰ دستگاه، دنا و رانا حدود ۱۰۰۰ دستگاه و تندر و وانت‌ها حدود ۸۰۰ دستگاه ثبت‌نام صورت گرفته است. مجموع این آمارها ۱۰ هزار و ۹۰۰ دستگاه است که اختلاف ۱۰۰ هزار دستگاهی با آمار قبلی ارائه شده از سوی ایران خودرو را نشان می‌دهد.

شرکت سایپا اما آمار دقیقی از تعداد خودروهای فروخته شده در روز نخست اجرای طرح اعلام نکرد و فقط عنوان شد که خودروهای تیبا و پراید بیشترین متقاضی را داشته اند و تا این زمان به ترتیب ۷۵۸۶ دستگاه پراید، ۲۸۱۶ دستگاه تیبا و ۲۴۳۰ دستگاه تندر ۹۰ در نمایندگی‌های گروه سایپا فروخته شده‌ است. مجموع این اعداد نیز برابر ۱۲ هزار و ۸۳۲ دستگاه است.

در این میان، خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت نیز تعداد خودروهای فروخته شده در روز اول را توسط دو شرکت ایران‌ خودرو و سایپا ۱۲ هزار دستگاه اعلام کرد.

در روز دوم اجرای طرح فروش اقساطی خودرو نیز شرکت ایران‌ خودرو در مورد مجموع آمار فروش خودرو در روزهای اول و دوم اجرای طرح، یکبار آمار ثبت‌نام ۲۵ هزار دستگاه خودرو را اعلام کرد و بار دیگر این رقم ۲۳ هزار دستگاه عنوان شد و اعلام کردند که ۱۵ هزار ثبت‌نام قطعی انجام شده است.

شرکت سایپا نیز در ساعات پایانی کار نمایندگی‌ها در روز دوم اجرای طرح، تعداد ثبت‌نام‌های انجام شده برای فروش خودرو در دو روز اجرای طرح را ۱۴ هزار و ۳۷۷ مورد اعلام کرد که ۸ هزار و ۵۳۸ مورد منجر به واریز مبلغ پیش‌پرداخت و ثبت‌نام اصلی شده بود.

در آمار دیگری شرکت سایپا با افزایش ۵ هزار دستگاهی تعداد ثبت نام ها در یکی، دو ساعت پایانی اجرای طرح در روز دوم، تعداد خودروهای فروخته شده در دو روز اجرای طرح را ۱۹ هزار و ۴۰۰ دستگاه اعلام کرد.

مجموع آمار فروش خودرو توسط ایران خودرو و سایپا در ۲ روز اجرای بسته خروج از رکود در دو حالت برابر با۴۲۴۰۰ تا ۴۴۴۰۰ دستگاه است.

اختلاف در آمارهای ارائه شده در حالی وجود داشت که وزارت صنعت شب گذشته تعداد خودروهای فروخته شده در دو روز ابتدایی اجرای طرح فروش  اقساطی خودرو را ۴۰ هزار دستگاه اعلام کرد.

وزارت صنعت تعداد خودروهای فروخته شده توسط ایران خودرو طی دو روز اجرای طرح را ۲۰ هزار دستگاه و تعداد خودروهای فروخته شده توسط سایپا را ۱۹ هزار دستگاه اعلام کرد.

ارائه آمارهای ضد و نقیض از سوی خودروسازان و وزارت صنعت در حالی اتفاق افتاده که برخی معتقدند تعداد خودروهای فروخته شده در قالب بسته خروج از رکود، رقمی پایین‌تر از آمارهای اعلام شده بوده و ممکن است آمارهای مطرح شده برای ترغیب مردم به خرید خودرو ارائه شده باشد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff