تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 66092
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

آمار دقیق معتاد در ایران چقدر است

آتش موادمخدر این روزها آنقدر در کشور شعله ور شده است که برای یک بار هم شده، تلویزیون ملی پا روی تمامی خط قرمزها بگذارد و برایش مناظره تلویزیونی ترتیب دهد. به گزارش سایت خبری هرمز ، به نقل از تهران امروز،  روزی نیست که رسانه‌ها از آسیب‌هایش و بلایی که بر سر جوان‌ها می‌آورد حرف نزنند. […]

آمار دقیق معتاد در ایران چقدر است

آتش موادمخدر این روزها آنقدر در کشور شعله ور شده است که برای یک بار هم شده، تلویزیون ملی پا روی تمامی خط قرمزها بگذارد و برایش مناظره تلویزیونی ترتیب دهد.

به گزارش سایت خبری هرمز ، به نقل از تهران امروز،  روزی نیست که رسانه‌ها از آسیب‌هایش و بلایی که بر سر جوان‌ها می‌آورد حرف نزنند. به گزارش تهران امروز، آنچه روز جمعه در مناظره تلویزیونی گذشت به خوبی نشان می‌داد که هنوز فاصله اخبار رسمی در حوزه موادمخدر با آنچه در جامعه به صورت غیررسمی می‌گذرد با یکدیگر فاصله فاحشی دارند. شاید به همین دلیل بود که حمیدرضا جلایی‌پور- جامعه‌شناس و استاد دانشگاه- در بخشی از این مناظره لب به اعتراض گشود و با بیان اینکه هنوز در مورد تعداد معتادان در کشور بین دو تا چهار میلیون نفر اختلاف‌نظر وجود دارد، گفت: بنا بر تحقیقی که انجام داده‌ام شش علت در توضیح علل رشد فزاینده اعتیاد وجود دارد که مهم‌ترین علت موثر در رشد فزاینده معتادان در کشور این است که نهادهای حاکمیتی به‌طور مستقیم با صحنه آسیب‌های اجتماعی کار نمی‌کند. این جامعه‌شناس برجسته می‌گوید: باید بتوانیم به آمار دقیقی از تعداد معتادان در کشور دست یابیم تا بر اساس آن در مقابل آسیب‌های اجتماعی که پیش روی این معضل خطرناک است، اقدام کنیم.

 

در این برنامه تلویزیونی سردار علی مویدی، رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر هم با اعلام یک خبر تکان دهنده تا مدتی محتوای گفت‌وگوهای برنامه تلویزیونی را تحت تاثیر قرار داد. به گفته این مقام ارشد پلیس در تنها دهه ۹۰ شمسی۴۰۰۰ تن انواع موادمخدر در کشور توسط پلیس کشف شده است. وی همچنین با استناد به افکارسنجی‌های انجام شده در مورد مصرف موادمخدر می‌گوید: نقش خانواده در نابسامانی‌های مصرف موادمخدر بر اساس این افکارسنجی ۲۲ درصد، نقش فقر و بیکاری ۱۵ درصد، نقش دوستان ناباب ۱۳ درصد و نقش اعتیاد والدین ۱۵ درصد است. رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر همچنین می‌افزاید: فشار بیش از حد روی جوانان بر اساس این افکارسنجی ۱۰‌درصد، کنترل اجتماعی ضعیف ۹ درصد، ضعف دینداری چهار درصد و دسترسی آسان به موادمخدر نیز چهار درصد برای نابسامانی‌های موجود در زمینه مصرف موادمخدر نقش داشته‌اند.

مردم باید کمک کنند 
جان و مال و ناموس سرش نمی‌شود. همچنان پیش می‌رود و خانواده‌ها را به آتش می‌کشد. جان می‌گیرد و همه را یک‌جا به باد می‌دهد. تلفات موادمخدر به مصرف‌کنندگان محدود نمی‌شود.

 

جوانان بسیاری در مبارزه با ورود آن به کشور جان خود را از دست داده‌اند. دیگر همه جامعه را درگیر خود کرده و تک تک افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. حوزه موادمخدر شاید تنها حوزه‌ای از آسیب‌های اجتماعی باشد که چون همه مردم از میزان تخریبش آگاه هستند می‌توانند به دستگاه‌های دولتی به صورت خودجوش جهت ریشه کنی‌اش کمک کنند.

 

دکتر سیدحسن موسوی‌چلک درباره حضور مردم در بخش پیشگیری و مبارزه با موادمخدر به تهران امروز می‌گوید: یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی در زمینه موادمخدر بستر‌سازی برای مشارکت مردم در این حوزه است. این مشارکت باید مستمر بوده و مشارکت مردم را باور داشته باشیم. این باور نه در حرف بلکه در عمل بوده و زمینه آن را فراهم کنیم تا از تمام ظرفیت‌های مردمی برای بخش مبارزه با موادمخدر و اعتیاد استفاده شود. ولی نباید از یاد برد که لازمه این حرکت آن است که با مردم صادق و شفاف باشیم، زیرا تا زمانی که مردم حساس نشوند مشارکت نخواهند کرد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه می‌افزاید: اولین قدم جذب مشارکت مردم این است که در ابتدا به آنها اطلاعات درستی در این زمینه داده شده و صادقانه و شفاف در این حوزه با مردم صحبت کرد تا مردم به این حوزه قدم بگذارند. چرا که در گذشته ما نتوانستیم مردم را در حوزه موادمخدر پای کار بیاوریم. دلیل آن هم دید امنیتی و دولتی به این موضوع است.

 

نکته بعدی اینکه همیشه از برنامه‌ها، آموزش‌ها و نوع اطلاعاتی که داده می‌شود عقب‌تر از نیاز مردم است. این اطلاعات، کاربردی نیست. باید فضا را به گونه‌ای در جامعه درست کنیم که اطلاعات داده شده کمک ‌کند که مردم درگیر حوزه موادمخدر شوند. ضمن اینکه آموزش‌هایی که در این حوزه می‌دهیم نباید الزاما با موضوع خاص موادمخدر باشد. این آموزش‌ها می‌تواند مستقیم و غیرمستقیم باشد. به گفته او، آموزش‌های مستقیم صرفا راجع به انواع موادمخدر و ضرر و زیان آن است و آموزش‌های غیرمستقیم مهارت‌های اجتماعی، زندگی و مقابله با مشکلات می‌تواند باشد. بخشی از این مهارت‌ها می‌تواند از مدرسه شروع شود و بخشی دیگر در مساجد (توسط روحانیون)، تشکل‌های غیردولتی، رسانه‌ها و… می‌توانند این مهارت‌ها را آموزش دهند. به نظر می‌رسد باید از هر کسی که فرصتی برای آموزش دارد در این حوزه استفاده شود، منتهی آموزش‌هایی که درست و اطلاعات آن تاثیر گذار باشد. این مهارت‌ها می‌تواند کمک کند که در حوزه پیشگیری موادمخدر موفقیتی حاصل کنیم. ضمن اینکه نباید انتظار داشته باشیم در مدت کوتاهی به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسیم زیرا کارهای فرهنگی در مدت کوتاه نتیجه‌ای نخواهد داد.

دکتر موسوی‌چلک با اشاره به جایگاه پیشگیری در بودجه می‌گوید: کل بودجه‌ای که برای پیشگیری موادمخدر گذاشته می‌شود، ۱۰ درصد اعتبار پیش‌بینی شده هم نیست. زیرا اعتقاد به پیشگیری وجود دارد. در حرف می‌گوییم که پیشگیری مقدم بر درمان است، در عمل این تحقق پیدا نمی‌کند.

او با تاکید بر نقش بسزای خانواده‌هایی که با اعتیاد درگیر هستند ادامه می‌دهد: بالطبع خانواده می‌تواند بیشترین نقش را در نجات یک معتاد داشته باشد. وقتی کسی مریض شده به بیمارستان می‌رود همه فامیل به ملاقات او می‌روند اما اگر معتاد شود عموما از او فرار خواهند کرد. مریض، یک بیمار جسمی است در صورتی که معتاد هم بیماری جسمی و هم بیماری روحی دارد و ضمن آنکه نگاه اجتماع به او مثبت نیست. اگر پای کسی بشکند جامعه با پذیرش آن مشکل ندارد اما کسی که اعتیاد دارد جامعه و حتی خانواده با پذیرش او مشکل خواهد داشت. نقش خانواده مهم است زیرا حمایت‌های روانی و اجتماعی اعضای خانواده می‌تواند یک پشتوانه خوبی برای فرد معتاد باشد.

دکتر موسوی‌چلک در ادامه به افرادی که اعتیاد را ترک کرده‌اند می‌گوید: پذیرش اجتماعی برای سوق ندادن دوباره به سوی اعتیاد این افراد، بسیار ضروری است. نباید پنداشت کسی که سابقه اعتیادی در زندگی‌اش دارد به پایان کار رسیده است. باید فرصت بازگشت مجدد به فرد داده شود. و اینکه فرد معتاد خود را هم باور داشته باشد و خانواده و جامعه نیز او را باور داشته باشند ضروری است تا فرد معتاد بتواند به زندگی عادی برگردد.

با یک الگو نمی‌توان همه چیز را حل کرد 
علیرضا یگانگی نیز در زمینه حضور مردم در بخش مبارزه با موادمخدر می‌گوید: در دنیا ثابت شده، به علت آن که دولت‌ها نگاه قانونی به مسئله اعتیاد دارند و تخطی از آن جریمه‌ای خواهد داشت نمی‌تواند در قسمت درمان حضور فعال داشته باشد. وقتی گروه‌های مردم نهاد می‌خواهند این کار را انجام دهند مردم نمی‌توانند آن را به عنوان یک بیماری قبول کنند و دلیل آن هم رفتارهایی است که یک معتاد بعد از مصرف موادمخدر از خود نشان می‌دهد. زیرا مردم می‌گویند کسی که بیمار است دزدی نمی‌کند ولی این آدم‌ها دست به سرقت می‌زنند. مهم‌ترین کار که بتوان مردم را در این پروسه قرار داد این است که آگاهی از بیماری اعتیاد به آنها داد. این را باید بدانیم مردمی که می‌خواهند در این بخش مشارکت کنند ذهنیت کاملا منفی به مقوله اعتیاد و موادمخدر دارند. زیرا افراد معتاد اطراف خود را دیده‌اند.

این کارشناس بخش اعتیاد با تاکید بر دشوار بودن این اطلاع‌رسانی به مردم می‌افزاید: به همین دلیل نوع فرهنگ‌سازی در مورد اعتیاد با فرهنگ‌سازی در موارد دیگری مانند راهنمایی و رانندگی بسیار متفاوت است. این نکات زیری است که خیلی به آن پرداخته نمی‌شود. یک الگو برای خود جلوی روی خود قرار داده و در تمام موارد طبق آن پیش می‌رویم. در تلویزیون در مورد بیماری اعتیاد می‌گوییم خانواده‌ای که معتادی دارد زیاد گوش شنوایی برای شنیدن این بیماری ندارد. زیرا زندگی‌اش توسط موادمخدر به تباهی کشیده شده است. به همین سبب فرهنگ‌سازی در بحث اعتیاد باید از پله‌های پایین به سمت بالا باشد.

 

یعنی سازمان‌های مردم نهاد را پیدا کرده و از برنامه‌ها، همایش‌ها و اطلاعاتی که دارند و باعث موفقیت آنها در این پروسه درک یک معتاد شده، استفاده کرد. این نوع فرهنگ‌سازی طول خواهد کشید ولی باید صورت به صورت باشد. اگر یک کارشناس ساعت‌ها برای مادری که بچه معتاد دارد صحبت کند شاید به اندازه روبه‌رو شدن با مادر معتاد دیگری تاثیرگذار نخواهد بود. ولی مهم‌ترین نقش را در این بخش سازمان‌های مردم نهاد دارند. ضمن آنکه معمولا در همایش‌ها گروهی از کارشناسان و مسئولان صحبت می‌کنند. این سخنرانی‌ها بیش از صحبت‌های یک فرد معتاد یا خانواده‌اش تاثیر نخواهد داشت. باید کسی باشد درد اعتیاد را کشیده و مشکلات و سختی آن را پشت سرگذاشته آن را ترک کرده‌اند. نوع برنامه‌ریزی همایش‌ها بد است.

 

 

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=66092
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,436 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی