سریال تلخ لیمو هرساله تکراری غم انگیزتر دارد؛

آقای نماینده، آیا زمان احداث صنایع تبدیلی در رودان فرا نرسیده‌است؟

سالهاست نوسان قیمتی محصولات کشاورزی و باغی شهرستان رودان، کشاورزان و باغداران را رنج میدهد و مسئولان فقط با وعده توخالی احداث صنایع تبدیلی و ثبیت قیمت لیمو بر درد این قشر زحمتکش مرهم می گذارند ولی متاسفانه هرساله این قشر زحمت کش محصولات خود را زیر قیمت به فروش می رسانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در فصولی که صنعت کشاورزی در سرمای زمستانی در خواب عمیق به سر میبرد، در جنوب ایران به خصوص در استان هرمزگان آغاز برداشت محصولات خارج از فصل را شاهد هستیم که انواع صیفی جات نمونه بارز این موضوع هستند.

شهرستان رودان یکی از قطب های مهم کشاورزی هرمزگان میباشد و اشتغال و اقتصاد آن وابسته به کشاورزی بوده و ۹۰درصد از جمعیت این شهرستان به طور مستقیم و غیر مستقیم در بخش کشاورزی، دامداری و صنایع وابسته به آن مشغول فعالیت هستند و این شهرستان بین ۴۲ تا ۴۶درصد تولید لیموترش کشور و دو درصد تولید در جهان را به خود اختصاص داده‌است.

لیمو ترش به عنوان طلای سبز جنوب کشور یکی از مرکبات پرخاصیت است که تقویت کننده زیباییست و باعث افزایش سلامتی، طراوت، شادابی، جوانی و نیروی حیات می شود و در مورد آن تاکنون مطالب زیادی بیان شده‌است.

همزمان با فصل برداشت لیمو، قیمت این محصول در این وضعیت اقتصادی تنور گلایه باغداران و کشاورزان را داغ کرده و این قیمت لیمو را می‌توان گفت چوب حراج به باکیفیت‌ترین لیموی کشور است.

اگر سال ها پیش در کنار کشاورزی صنایع تبدیلی وابسته به آن ایجاد و راه اندازی می‌شد، کشاورزان رودانی هرگز درگیر مشکلات اقتصادی نمی‌شدند.

مردم رودان در مطالبه‌ای از نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و استاندار هرمزگان درخواست رسیدگی به موضوع لیمو دارند که عمده مشکلات هرساله کشاورزان و باغداران رودانی میباشد.

لیمو ترش رودان در حسرت صنایع تبدیلی

حجت الاسلام دری امام جمعه رودان در خطبه های نماز جمعه ۸اردیبهشت ماه۱۴۰۲، بر لزوم تثبیت قیمت محصولات کشاورزی شهرستان از جمله انبه و لیمو ترش تاکیدکرد و گفت: همه ساله در فصل برداشت محصول لیمو ترش قیمت پایین آن کشاورزان را آزار می‌دهد.

وی افزود: مسئولان با راه‌اندازی کارگاه‌های خانگی و صنایع تبدیلی این مشکل دیرینه کشاورزان پر تلاش رودان را رفع کنند تا حاصل دست رنج یک سال آنها با دست های دلالان و قیمت پایین از بین نرود.

مجمع مطالبه گران شهرستان رودان نسبت به گلایه مردمی در موضوع لیمو و قیمت آن ورود کرده و خواستار مقابله با دلالان شد.

تثبیت قیمت و حذف دلالان مطالبه اصلی کشاورزان

مصیب داوری، دبیر مجمع مطالبه گران رودان اظهار کرد: شهرستان رودان و حتی استان هرمزگان با توجه به موقعیت اقلیمی خاصی که دارد اما در حوزه کشاورزی به پیشرفت چشم گیری نرسیده‌است.

وی افزود: علاوه بر قیمت خرید پایین لیمو این طلای سبز از کشاورزان توسط دلالان در بهار و تابستان، افزایش قیمت کود و سم، بیماری و آفات در برخی از باغ ها، بازار ثابت، نبود کارخانجات صنایع تبدیلی، افزایش هزینه های تولید از دیگر مشکلات باغداران این شهرستان است.

داوری ضمن مطالبه از مسئولان مربوطه در خصوص مشکلات باغداران و کشاورزان ادامه‌داد: در دیداری که با مدیدکل جهاد کشاورزی هرمزگان داشتیم بر موضوع برگزاری جشنواره شکرگذاری برداشت لیمو تاکید شد.

دبیر مجمع مطالبه گران رودان بیان کرد: شغل ۹۰درصد مردم رودان، باغداری و کشاورزی بوده و مقام اول در سطح زیر کشت و تولید با سطح زیر کشت بیش از ۹هکتار این محصول با ارزش را در کشور دارا میباشد.

وی عنوان کرد: تثبیت قیمت لیمو، مدیریت و حذف واسطه و دلالان و نرخ گذاری مناسب باید صورت‌گیرد.

داوری خاطر نشان کرد: در شهرستان رودان مهم ترین و اصلی ترین دغدغه، دغدغه دلالان و نوسان قیمتی محصولات کشاورزی و باغی می‌باشد چراکه هزاران نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این امر معاش میکنند.

انتهای پیام/