تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 474623
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
تیشه بی تدبیری به ریشه اقتصاد؛

آغاز شمارش معکوس تا نابودی کشاورزان هرمزگانی/ حکایت اعتراض کامیون داران و سیب زمینی هایی که بر روی زمین ماندند

اعتراضات کامیون داران در اوج زمان برداشت سیب زمینی شمیل به شدت کشاورزی این منطقه را تحت تاثیر قرار داده به گونه ای که در حال حاضر بخش اعظمی از این محصول برروی زمین مانده است.

آغاز شمارش معکوس تا نابودی کشاورزان هرمزگانی/ حکایت اعتراض کامیون داران و سیب زمینی هایی که بر روی زمین ماندند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ همان طور که می دانیم محصولات کشاورزی یکی از مهمترین و اصلی ترین منابع تامین کننده نیازهای بشر برای ادامه حیات دنیوی است به نحوی که با پیدایش جوامع و گسترش روز افزون شاخصه های حیات انسانی نقش مهمی در رفع نیاز جامعه و تولید ملی و نیز تبادلات تجاری را برعهده دارد.

با گذشت زمان و در پی گسترش فعالیت های کشاورزی در بخش های مختلف اععم از باغی، زراعی، جنگل داری، مرتع داری، دامپروری، زنوبرداریریال پروش آبزیان و …  به تدریج بر اهمیت موضوع افزوده شد.

صنعت کشاورزی چنان از اهمیت برخوردار است که بسیاری از صاحب نظران اقتصادی و دفاعی  از آن به عنوان مهمترین مولفه ایجاد و حفظ استقلال . امنیت پایدار برای کشورها یاد می کنند و یکی از عوامل تاثیرگذار در معادلات بین المللی محسوب می شود حتی نسبت به سایر صنابع از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا نابودی بخش کشاوزی نه تنها باعث وابستگی بیشتری به کشورهای دیگر می شود بلکه باعث گسترش ناامنی و بروز جنگ های گسترده شده و سلامت افراد جامعه را تهدید می کند.

کشاورزی، زیربنایی ترین موضوع در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی که با ایحاد صنایع بالادستی وابسته سهم مهمی در ایجاد اشتغال و نیز تولید ثروث ملی بر عهده دارد.

تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل یکی از مهمترین شاخصه ها و مولفه های هرمزگان است که علی رغم وجود صنایع مهم و بنادر تجاری نقش بسزایی در اقتصاد خانواده های هرمزگانی دارد که در پی تغییر فصل و افت شدید دما در اکثر نقاط کشور شاهد اوضاع نامناسب کشاورزان خواهیم بود که به شدت زندگی اهالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کشاورزانی که به عنوان شاهرگ حیات جامعه انسانی در فصل کاشت با تمام سختی ها و مشکلاتی چون سرمازدگی، کمبود و گرانی بذر، کود، هجوم آفات تمام تلاش و هو وغم خود را باز هم کمر همت بسته و بصورت شبانه روزی تلاش می کنند تا لقمه نان حلال هر چند اندک را بر سر سفره های خود بگذارند  در هنگام فصل برداشت تمام جوانه های امید در دل های آن ها نابود می شود.

 

وقتی  قطب تولید سیب زمینی هرمزگان رنگ می بازد

شهرستان حاجی  آباد به دلیل آب و هوای مستعد برای کشاورزی، مهمترین قطب محصولات کشاورزی خارج از فصل در هرمزگان است به نحوی که با اجرای طرح استمرار در فصل زمستان توانسته نقش موثری را در تولید محصولات خارج از فصل ایفا کند و بخشی از نیازهای ساکنان این استان و حتی سایر استان ها را مرتفع سازد.

از آنجایی که شمیل، آشکارا، طارم و فارغان، مناطق مهم تولید محصول سیب زمینی در شهرستان حاجی آباد هستند لذا این محصول از اواخر آذر تا اواخر دی کشت می شود و عملیات برداشت این محصول از اول اردیبهشت آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد.

بازار فروش یکی از مهمترین مشکلات کشاورزان هرمزگان است که با گذشت زمان نه تنها این مشکل حل نمی شود بلکه بعنوان اصلی ترین چالش همچنان پیش روی این صنف از جامعه بیشتر خودنمایی می کند و با وجود پیگیری های بسیار تاکنون هیچ گونه اقدامی از سوی دولتمردان برای حل آن صورت نگرفته است.

غلامرضا امیری، کشاورز روستای شمیل از توابع شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار هرمز؛ با اشاره به آغاز برداشت سیب زمینی از اول اردیبشهت تا پایان اردیبهشت اظهار کرد: سیب زمینی شمیل اگر بعد از این زمان برداشت نه تنها کیفیت اولیه خود را از دست می دهد بلکه در بازارهای مصرف هیچ گونه مشتری ندارد.

اعتراضات کامیون داران  معیشت کشاورزان را فلج کرد

این کشاورز هرمزگانی با اشاره به اعتراضات ۱۵روزه کامیون داران در هرمزگان گفت: اعتراضات کامیون داران در اوج زمان برداشت محصول  به شدت کشاورزی این منطقه را تحت تاثیر قرار داد چون در این بازه زمانی هیچ گونه سیب زمینی برداشت نمی شد و  بخش اعظمی از این محصول برروی زمین مانده است.

امیری با تاکید براینکه فقط ۳۰ درصد از محصول کشت شده در زمین های خود را برداشت کرده است، تاکید کرد: هم اکنون ۷۰ درصد از این محصول برداشت نشده چون با توجه به اینکه سیب زمینی مناطق سردسیر چون اصفهان، کازرون و .. وارد بازار شده است برداشت محصول از زمین های این منطقه مقرون به صرفه نیست.

وی افزود:  در حال حاضر ۳ کامیون محصول برداشت در شهرستان میناب و استان های کرمان و یزد ارسال شده که به دلیل از دست دادن کیفیت اولیه نه تنها فروخته نشده و یک ریال درآمد نداشته ایم بلکه باید کرایه کامیون هم از جیب پرداخت کنم.

این کشاورز روستای شمیل با اشاره به کشت سیب زمینی در ۱۵ هکتار از زمین های خود تاکید کرد:  در فصل کشت ۲۴۰ میلیون تومان فقط صرف هزینه مواد اولیه، بذر، کود و…. شد اما اکنون نه تنها هزینه های اولیه محصول جایگزین نشده بلکه باید حقوق و دستمزد کارگران هم پرداخت شود.

امیری ادامه داد: از آنجایی که  محصول برداشت شده نه در بازارهای استان و نه در بازارهای سایر استان ها خریداری ندارد لذا به دلیل عدم توانایی پرداخت دستمزد کارگران این محصول را می توان برداشت کرد.

ضعف جهادکشاورزی بر امر نظارت توزیع بذر در استان

وی با اشاره به کشت محصول گندم در سال ۹۶-۹۷ یاد آور شد: به رسم هرساله بدر زمان کشت محصول گندم، بذر مورد نیاز از شرکت های خدماتی و حمایتی خریداری شد اما متاسفانه نوع بذری که به کشاورزان فروخته شد مناسب شرایط آب و هوای هرمزگان نبود.

رئیس شورای سابق روستای شمیل با تاکید براینکه رقم احسان محتص آب و هوای مناطق شمال کشور است، گفت:  متاسفانه به دلیل عدم نظارت جهاد کشاورزی در امر توزیع و فروش بذر توسط شرکت های خدماتی و حمایتی از هر هکتار زمین فقط یک تن محصول برداشت شد.

امیری با بیان اینکه رقم سیروان مختص آب و هوای هرمزگان است، تاکید کرد: از ۳ هکتار رقم سیروان ۱۵ تن و ۴۰۰ کیلو  اما از ۳۲ هکتاری که رقم احسان کشت شده بود ۴۰ تن برداشت شد که به واسطه بی تدبیری و عدم نظارت دولتی اغلب کشاورزان این منطقه تمام سرمایه خود را از دست دادند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مسئولی پاسخگوی خسارت و زیان کشاورزان نیست، بیان کرد: ازآنجایی معیشت و اقتصاد اکثر خانواده های روستایی کشاورزی است لذا اگر این روند ادامه پیدا کند ضمن فلج شدن اقتصاد و بنیان خانواده ها به سوگ مرگ کشاورری هرمزگان باید نشست.

اعتراض کامیون داران  در روزهای گرم وسوزان آفتاب گرمای جنوب که کشاورزان هرمزگانی در حال جمع آوری محصول خود بودند، به شدت معیشت این قشر از جامعه را تحت تاثیر قرار داد لذا اگر مسئولان استانی و کشوری سیاست های حمایتی دولت و توجه به مشکلات کشاورزان را مورد بازنگیری قرار ندهند شاهد رهاسازی گسترده مزارع، باغات و افزایش مهاجرت و نرخ بالای شهرنشینی خواهیم بود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=474623
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,496 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی