آغاز برداشت انبه کال از باغ های شهرستان میناب
+ پ -
آغاز برداشت انبه کال از باغ های شهرستان میناب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب گفت: امسال نیز ۱۵ هزار و ۶۲۶ تن انبه از باغات شهرستان برداشت شود که نسبت به سال قبل هیچ تغییری ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛محمد سالاری مدیر جهاد کشاورزی میناب در گفتگو  میناب جنوب ،با اشاره به زمان برداشت انبه نارس (کال) در باغات شهرستان میناب گفت: ۳۰ درصد محصول انبه از اوایل اردیبهشت به صورت سبز برداشت می شود و بخش دیگر از نیمه دوم خرداد ماه بصورت رسیده برداشت می شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب روستاهای شهوار، تمبانو ، دهوسطی ، فخرآباد ، گلشوار و بازیاری از نقاط مهم تولید انبه در شهرستان دانست و گفت: شهرستان میناب مقام نخست تولید انبه در استان هرمزگان را در کارنامه خود دارد.

 

وی ارقام محلی این محصول را آلمهتری ، خیاری ، کلانفر ، کلک سرخ و هلیلی و ارقام خارجی شامل سندری و لانگرا بر شمرد و گفت: پیش بینی تولید امسال این نوع محصول ۱۵ هزار و ششصد و بیست و شش تن با عملکرد ۱۳ تن در هر هکتار می باشد.

 

سالاری سطح زیر کشت انبه را مشابه سال گذشته برابر یک هزار و ۷۵۵ هکتار دانست و بیان کرد: این میزان نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نکرده است.

 
وی بیان کرد: از آنجایی که انبه نارس(کال) در شهرستان میناب برداشت می شود اما برداشت انبه رسیده و تازه خوری آن از نیمه دوم خرداد ماه آغاز و تا پایان شهریور ادامه خواهد داشت.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی میناب گفت: از میوه انبه فرآورده های مختلفی از جمله مربا، کمپوت، عصاره و ا نواع مختلف چاشنی ها تهیه می شود و همچنین از میوه های نارس و کوچک هم در تهیه ترشی استفاده می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: در مناطقی مانند هندوستان، مغز هسته انبه به صورت پودر درآمده وبرای مصارف خوراکی استفاده می شود اما به نظر می رسد که مطلوب ترین نوع مصرفآن، تازه خوری است.
سالاری گفت: در حال حاضر انبه (کال)در بازار میناب ، با قیمت های ۵ تا ۷ هزار تومان به فروش می رسد.

 

مناطق جنوب و جنوب شرقی شامل استان های سیستان وبلوچستان، هرمزگان و منطقه جیرفت، به عنوان مناطق مستعد برای تولید این محصول شناسایی شده اندبطوری که انبه منبع غنی از ویتامین های A,C بوده و با دارا بودن حدود ۱% پروتئین  مصارف درمانی نیز دارد .

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff