آسمان خراش ها از هویت معماری اسلامی مغفول مانده اند
+ پ -
آسمان خراش ها از هویت معماری اسلامی مغفول مانده اند

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه هنر و فرهنگ ایرانی نقش به سزایی در ترویج فرهنگ اسلامی دارد افزود: هویت معماری ایرانی در آسمان خراش های ایران مغفول مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، طی مراسمی در سالن ابن سینای مرکز همایش های بین المللی کیش از برترین های مسابقه طراحی عناصر حجمی باغ راه کیش و میدان ملل تقدیر شد.

 

 

در این مراسم دکتر حسنعلی لقایی مدیر گروه شهر سازی دانشگاه تهران، واحد پردیس بین المللی کیش، با اشاره به عنوان کیشوندی در جزیره کیش گفت: عنوان کیشوند لقب خوبی است که به شهروندان در این جزیره داده شده است.

 

 

وی افزود: در جزیره کیش مردم با وجود اینکه از شهرهای دیگر به این شهر مهاجرت کرده اند شهر را مال خود می دانند و به محیط علاقه نشان می دهند.

 

 

نیاز به طراحی های ساحلی و دریایی

 

لقایی با بیان این مطلب که کیش می توان مکانی برای فعالیت های فرهنگی باشد اظهار کرد: می توان از امکانات این شهر برای حضور ارگان ها و سازمانها برای ارائه دستاوردها و توانمندی های نیروهای جوان که آینده کشور را رقم می زنند استفاده کرد. امکانی که در دیگر شهرها و حتی پایتخت کمتر وجود دارد.

 

 

وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در کیش یادآورشد: کارهای خوبی در محیط شهری کیش صورت گرفته است اما هنوز ما به طراحی ساحلی و دریایی لازم نرسیده ایم. بخش های ساحلی و شهرهای دریایی زیادی داریم که به عنوان منظر فرهنگی از آن ها یاد می شود که در طول تاریخ ارزش هویتی یافته اند.

 

 

این استاد دانشگاه با تاکید بر این مطلب که امروز روابط بین الملل در این راستا فعالیت می کند بیان کرد: کیش قابلیت ارتباطات بین المللی در فرهنگ را دارد و می تواند جایگاه ویژه ای در این مبحث داشته باشد.

 

 

وی هویت معماری ایران را مغفول مانده خواند و افزود: در حوزه معماری چیزی وجود دارد که در سال های گذشته بسیار به دنبال آن گشتیم اما کمتر یافتیم و آن هویت معماری ایرانی است و این امر مار را برانگیخت تا فکر کنیم چگونه فضای تاریخی خود را بیشتر به نمایش گذاشته و انگیزه ها را بیشتر کنیم تا نهایتا به هویت اصلی خود در این راه برسیم.

 

 

در بخشی از این مراسم دو تن از هنرمندان سازهای سنتی جزیره کیش به اجرای برنامه پرداختند.

 

ایجاد مشارکت در طراحی باغ راه

 

جزیره کیش با مساحتی در حدود ۹۲ کیلومتر مربع و نوار ساحلی چهل سه کیلومتر در هجده کیلومتری بنر گرزه یا آفتاب در میان آب های نیلگون خلیج فارس، یکی از مقاصد گردشگری ایران اسلامی است. این جزیره مرجانی در سال میزبان بیش از ۲ میلیون نفر از گردشگران داخلی و میهمانان خارجی است.

 

 

در سال ۹۳ مدیریت شهری جزیره کیش برآن شد تا هویت بافت درونی جزیره کیش را با رویکرد فرهنگی تقویت کند و سیمای کالبدی جزیره کیش را به لحاظ کیفی ارتقاء بخشد.

 

در این راستا شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش با اعلام فراخوان اقدام به برگزاری مسابقه سراسری برای انتخاب بهترین طرح های حجمی( المان ها و مونومان های شهری) در طول باغ راه کیش و طراحی شهری میدان ملل کرد.

 

برگزاری این مسابقه بستری برای جلب مشارکت طراحان و معماران شهری همچنین تقویت هویت کالبدی کیش عنوان شد.

 

 

«باغ راه کیش» پارک خطی است به طول ۴۲۰۰ متر و در راستای محورشرقی – غربی( ضلع جنوبی بلوار میرمهنا حد فاصل میدان هرمز تا میدان سعدی) قرار دارد.

 

 

این پارک خطی دارای هشت باغ، برگرفته از مبانی هشت بهشت در معماری ایرانی است. هم‌چنین میدان ملل به مساحت تقریبی ۳۷۴۰۰ مترمربع در حد فاصل میدان امام (فرودگاه) تا میدان هرمز قرار گرفته است و طراحی میدان به عنوان فضای عمومیِ شهری و کمربند پیرامونی آن نیز مورد توجه بود.

 

 

دلیل انتخاب این محدوده، اهمیت آن در بافت شهری و نزدیکی آن به فرودگاه بین‌المللی کیش و نزدیکی آن به بسیاری از کاربری‌های خدماتی و مهم جزیره است. به نظر می‌رسد ایجاد و نصب عناصر حجمیِ جذاب و واجد ارزش‌های معمارانه و مفهومی، می‎تواند محرک ساخت‌ وسازهای جدیدِ بهت، بازنگری و نوسازی بافت قدیم و هم‌چنین تغییر الگوهای رفتاری کاربران فضا باشد.

 

 

در پایان این مراسم به طراحان برتر از سوی برگزار کنندگان جوایزی اهدا شد.

 

 

در بخش عناصر حجمی به ترتیب جلال رحمتی، پیروز جوادزاده مقتدر و رضا ضیاء مقام های اول تا سوم را به دست آوردند.
در بخش میدان ملل، پیروز جواد زاده مقتدر حائز رتبه برترشد و فرزاد اعظم لطفی مقام دوم را کسب کرد و مقام سومی به طورمشترک به جواد جهانی و نسیم نادری رسید.
داوری این مسابقات را دکتر حسنعلی لقایی و دکتر حیدری بر عهده داشتند.

 

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff