آزادی از محوری ترین اصول انتخابات است/ انتخابات مکانیزم تعیین کننده ای در سرنوشت جامعه می باشد
+ پ -
آزادی از محوری ترین اصول انتخابات است/ انتخابات مکانیزم تعیین کننده ای در سرنوشت جامعه می باشد

کارشناس سیاسی هرمزگان گفت: انتخابات از اصلی ترین مکانیزهای تعیین کننده در سرنوشت جوامع بوده و نقش اساسی را ایفا می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محمود دارابی کارشناس سیاسی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس؛ بابیان رعایت الزامات و معیارهای انتخاباتی اظهار کرد: انتخابات از اصلی ترین مکانیزهای تعیین کننده ای است که در سرنوشت هرکشوری نقش اساسی را ایفا می کند در حقیقت مشارکت مدنی و قانونی یک جامعه محسوب می شود.

 

کارشناس سیاسی استان تصریح کرد: الزامات انتخابات سالم باید از طرف همه افراد چه بعنوان فرد انتخاب شونده و چه انتخاب کننده رعایت شود لذا پذیرش نظام سیاسی و قانونی یکی از الزامات و معیارهایی است که انتخابات باید در چارچوب نظام سیاسی انجام شود افرادی که قوانین را نپذیرفته باشند به هیچ وجه نمی توانند مشارکت کنندگان خوبی به شمار بیایند.

 

دارابی با بیان اینکه قانون محوری از اصول دیگر انتخابات است و توسط افراد باید رعایت شود، افزود: آزادی از محوری ترین اصول انتخابات است که با توجه به این اصل داوطلبان و افراد باید بصورت آزادانه مشارکت فعالی داشته باشند و نباید ملاحظات سیاسی آزادی در انتخابات را محدود کند.

 

وی بیان کرد: رقابت و مشارکت دو روی یک سکه هستند و رقابت در انتخابات از اصول پذیرفته شده در هرجامعه ای است لذا این رقابت باید سالم و در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی باشد و باید به آن احترام بگذارند و با رعایت رفتار مدنی از هرگونه خشونت و نزاع به دور باشند و در برگزاری انتخابات محیط آرام و با ثباتی در جامعه ایجاد شود.

 

مدرس دانشگاههای استان گفت: قانون گذاری و نظارت برحسن اجرای قانون از وظایف افرادی است که وارد مجلس می شوند بنابراین نمایندگان منتخب علاوه بر الزامات ذکر شده توانمندی بالایی در زمینه قانون گذاری، سیاست گذاری، تدوین برنامه و استراتژی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی را داشته باشند.

 

دارابی افزود: توانایی نظارتی بالا از دیگر وظایف نمایندگان است و از آنحایی که نماد بخش عمومی جامعه و ملت می باشند درخواستهای جامعه را باید دولتمردن و نیز خواسته های دولتمردان را نیز به مردم اطلاع دهند چون مجلس نه موسسه خصوصی و نه صرفا دولتی است بنابراین نباید با نیازها و خواسته های جامعه مقابله کنند.

 

وی تصریح کرد: رعایت قانون اساسی، التزام عملی و نظری به نظام جمهوری اسلامی،نداشتن سابقه کیفری و اشتهار به فساد و ملاحظه ای در کار نداشته باشند، منافع عمومی را بر منافع شخصی، حزبی و گروهی ارجح بدانند و خود را متعلق به شهر و منطقه خاصی ندانند.

 

کارشناس سیاسی استان خاطرنشان کرد: نمایندگان منتخب با بکارگیری شجاعت و استقلال توانایی دفاع از منافع ملی درعرصه داخلی و بین المللی را داشته باشند در ضمن تعاملات خوبی با سایر نهادها و سازمانها داشته باشند و با سعه صدر و آستانه تحمل بالا در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بتواند نظرات خود را بیان کنند و نظارت داشته باشند.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff