آداب و رسوم و اعتقادات مردم سیریک در ماه رمضان+تصاویر
+ پ -
آداب و رسوم و اعتقادات مردم سیریک در ماه رمضان+تصاویر

ماه پر برکت رمضان برای همه مردم مسلمان بویژه مردم مسلمان شیعه و اهل سنت شهرستان سیریک دارای جایگاه و اهمیت خاصی است و مردم با توجه به اعتقادات و آداب و رسوم برنامه های متعددی در راستای ارج نهادن به این ماه انجام می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی ، مردم مومن و متدین اهل تشیع و تسنن شهرستان سیریک قبل از شروع ماه مبارک رمضان ابتدا با غبار روبی و عطرافشانی مساجد ، خانه تکانی ، خرید وسایل و لوازم مورد نیاز یک ماه رمضان خود را برای استقبال از این ماه با عظمت آماده می کنند.

 

مردم مسلمان شهرستان سیریک در این ماه با پهن کردن سفره افطاری هر شب در مساجد، توزیع سبدهای غذایی میان فقرا و مستمندان ، تقسیم غذای افطاری میان همسایه ها، برگزاری  مراسم ختم صلوات ، ختم قرآن، تشکیل حلقه های قرآنی خوانی در قالب دایره القرآن برادران و خواهران ، تقسیم بخشی از افطاری خانواده ها برای رهگذران و نمازگزاران مساجد است.

 

مردم شیعه و سنی شهرستان سیریک در این ماه با خواندن نمازهای شب و نماز تراوی، توزیع سحری در شب های لیالی قدر، خواندن ادعیه و مناجات سحر ، اجرای مراسم قیام لیله ، دریافت زکات فطریه ،و زکات مال ، توزیع عادلانه سبدهای غذایی میان نیازمندان و انجام مراسم الوداع در سه شب آخر رمضان  بوسیله ریش سفیدان و بزرگان از جمله اعمال صورت گرفته در این ماه است.

 

قرآن کریم می‏فرماید: ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان‏ها در آن نازل شده است و پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره ماه رمضان می‏فرماید: ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه‏ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب‏هایش بر همه شب‏ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته‏اید، نفس‏های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است و بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می‏کند.

 

ماه رمضان از ماههای خداست که تمام کتب بزرگ آسمانی شامل قرآن کریم، تورات، انجیل، زبور، صحف در این ماه نازل شده است و حضرت امام صادق(علیه السلام) در این باره می‏فرماید: کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.

 

رمضان ماهی است که خداوند متعال آن را براى راهنمایى مردم و بیان راه روشن هدایت و جدا ساختن حق از باطل و قرآن کریم را به جهت عظمت و بزرگ آن در این ماه نازل  کرده است.

 

ماه رمضان ماه جوشش برکت ، رحمت و مغفرت خدا بر بندگان است و نهمین ماه از ماههای قمری و بهترین ماه سال است که در این ماه فرصت پالایش و رویش دوباره به انسان داده می شود تا وجود خویش را از سستی و آلودگی و گناه بزداید و زمینه را برای رشد خود هم در دنیا و آخرت فراهم کند.

 

 

20150618_191814

20150704_213829

IMG-20150706-WA0006

20150618_192043

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff