آداب و رسوم هرمزگانی ها در جشن نیمه شعبان
+ پ -
آداب و رسوم هرمزگانی ها در جشن نیمه شعبان

همزمان با امت اسلامی، هرمزگانی های دوستدار اهل بیت هم در شادی تولد امام زمان هستند و در این روز رسم و رسومات خاصی هم دارند که به گوشه ای از آن اشاره می کنیم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ نیمه شعبان که مصادف شده است با تولد آخرین امام ما شیعیان حضرت مهدی (عج) در استان هرمزگان نیز همانند سایر استان ها با رسم و رسوماتی خاص همراه است که در این یادداشت بعد از اشاره ای مختصر به زندگی امام به آن خواهیم پرداخت.

 

 

حضرت مهدی (عج) یگانه فرزند امام عسکری علیه السلام یازدهمین امام شیعیان است. امام زمان در سحرگاه نیمه شعبان ۲۵۵ هـ.ق در سامرّا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر، و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال ۲۶۰ هـ.ق به دنبال شهادت حضرت عسکری (ع)، همچون حضرت عیسی و حضرت یحیی که در سنین کودکی عهده دار نبوّت شده بودند، در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند. ایشان در طول زندگانی خود دو غیبت را به حکم الهی داشته اند که اولی غیبت صغری بوده و دومی غیبت کبری که هم اکنون هم در این دوران به سر می برند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

 

 

حکمت کامل و بالغ او ، تا هر موقع اقتضا کند بنده خود را در نهایت سلامت زنده نگاه می دارد . پس طبق حکمت الهی ، امام دوازدهم ، مهدی موعود ( ع ) باید از انظار غایب باشد و سال ها زنده بماند و راز دار جهان و واسطه فیض برای جهانیان باشد تا هر وقت خدا اراده کند ظاهر گردد ، و عالم را پس از آنکه از ظلم و جور پر شده ، از قسط و عدل پر کند .

 

 

اعتقاد به امام غائب، برکات متعددی برای شیعیان تحت آزار و ستم داشت. از آنجا که امام غائب پتانسیل تهدید کمتری نسبت به یک امام حاضر داشت تنش‌ها با حاکمان سنی مذهب کاهش یافت. اعتقاد به ظهور امام غائب باعث شد که انتظار بتواند جایگزین چالش مستمر نظام سیاسی حاکم شود. امام غائب باعث عامل وحدت شیعیانی شد که پیش از آن، هر گروه، دور یکی از امامان حاضر گرد می‌آمدند و دچار انشقاق شده بودند.

 

 

حال که زندگانی این امام بزرگوار را با هم مرور نمودیم نوبت آن رسیده است که به آداب خاص مردمان خونگرم و دوست دار اهل بیت پیامبر (ص) بپردازیم.

 

 

مردمان این خطه از کشور در سحرگاه نیمه شعبان خوش صدا ترین موذن شهر یا روستای خود را بر بلندای مناره مسجدها می فرستند تا ضمن سر دادن اذان صبح اندک مولودی خوانی هم در رسای امام زمان بخواند و مژده تولد امام زمان خود را هم سر میدهند.

 

 

در نیمه شعبان مخصوصا در روستاهای استان هرمزگان مردم روستا با دست هایی پر از شیرینی بر سر مزار رفتگان خود می روند و با خواندن فاتحه ای بر اموات خود آنها را نیز در شادی این روز شریک میکنند. برگزاری مسابقات بومی و محلی بین روستاییان یکی دیگر از اقداماتی است که به مناسبت جشن میلاد حضرت مهدی(عج) در هرمزگان برگزار می شود.

 

 

از دیگر رسومات مردمان دیار هرمزگان این است که قبل از نماز مغرب و عشا به دیدار امام جماعت و ریش سفیدان روستا می روند و بعد از دید و بازدید های خودمانی به اتفاق هم به مساجد می روند و نماز مغرب و عشا را اقامه می نمایند.بعد از اتمام نماز هم به صورت یکپارچه و یک صدا دعای فرج آقا امام زمان در مساجد زمزمه می شود و پایان این جشن بزرگ با شب نشینی اقوام در منزل بزرگ فامیل به اتمام می رسد.

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff