تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 101374
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۷:۵۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

آداب و توصیه های پس از حجامت

محل حجامت پشت کمر است. ابتدا بوسیله لیوان مکش مخصوص خونهای آلوده در نقطه خاصی جمع می شود و سپس توسط تیغ چند خراش سطحی ایجاد می شود. این کار هیچ دردی ندارد. سپس خونهای آلوده وارد لیوان شده و دور ریخته می شود.آیا مکانیسم حجامت را در بدن می دانیم؟ آیا روش حجامت را […]

آداب و توصیه های پس از حجامت

محل حجامت پشت کمر است. ابتدا بوسیله لیوان مکش مخصوص خونهای آلوده در نقطه خاصی جمع می شود و سپس توسط تیغ چند خراش سطحی ایجاد می شود. این کار هیچ دردی ندارد. سپس خونهای آلوده وارد لیوان شده و دور ریخته می شود.آیا مکانیسم حجامت را در بدن می دانیم؟

آیا روش حجامت را می دانیم؟

 

th

آیا جایگاه حجامت در طبّ سنتی و اسلامی را می دانیم؟

آیا فواید حجامت  را می دانیم؟

آیا جنبه های علمی حجامت از نظر طب جاری را می دانیم؟

تحقیقات جدید در خصوص حجامت در آلمان

نقش حجامت در درمان عوارض جانبازان شیمیایی

حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است.

آداب و توصیه های پیش از حجامت

آداب و توصیه های پس از حجامت

به گزارش پایگاه خبری هرمز محمد حسن زاده در یادداشت تحقیقی خود در جواب سوالات چنین جواب هایی را مطرح نموده است و نوشت: پس از انجام حجامت، به دلیل موفّقیّت در انجام یکی ازسنن الهی، خدای تعالی را شکرکنید ، یکی از مهمترین روایاتی که در زمینه حجامت در منابع معتبر روایی ذکر شده و در ذیــــل آیه یک ســــوره‌ مبارکه اسری در تفسیر المیزان و برخی از تفاسیر دیگر آمده ‌است.

th - Copy (2)
مکانیسم حجامت در بدن
حجامت در واقع اعمال یک استرس فوری است به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن تا آن را برعلیه کلیه عوامل درونی و بیرونی هشیار و فعال نماید. حجامت با توجه به روش مورد انجام ومحلی که انجام می گیرد می توانـــد چون نیشترزدن، عوامل عفونی درد آور و مخرب را از بدن خارج نماید. حجامت درزیرگردن وجایگاه معین میان دو کتف قادر است عوامل اصلی لخته شدن خون و فاکتورهای انعقادی عامل در سکته های مغزی وقلـــــــبی را از سیستم خارج نماید . زیراخون پراکسیژن خارج شده از ریه ها در اثر حالت تلمبه ای قلب و ریه ها که ایجاد فـشار منفی در قفسه سینه می کند وعمل مکش و دمش (دمیدن) را سامان می بخشد ، خون حاوی قطرات ریز چربـــی و لخته های مستعد کوچکی راکه میل به هم پیوستگی در آنها زیاد است را به عضلات پشت(نزدیکترین مســــــــــیر عروقی) پمپ می نماید و حجامت در محل مذکور آنها را به دام انداخته از بدن خارج می نماید . زیرا عوامـــــــل تشکیل لخته های مخاطره آمیز از این گلوگاه بسوی سایر نقاط بدن روانه می شود و حجامت آنجا را پاک میکند.
بوسیله حجامت خونهای آلوده و غیر قابل استفاده (مانند روغن سوخته وسایل نقلیه) از بدن خارج می شود. این خونها به مرور زمان در پشت و برخی دیگر از نقاط بدن جمع شده و در فرصتهای مناسب به تدریج توسط بدن خارج می شود اما عملکرد بدن در این زمینه بسیار کند است به گونه ای که به مرور زمان بر تراکم این خونهای آلوده افزوده می شود و سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.
روش حجامت*
محل حجامت پشت کمر است. ابتدا بوسیله لیوان مکش مخصوص خونهای آلوده در نقطه خاصی جمع می شود و سپس توسط تیغ چند خراش سطحی ایجاد می شود. این کار هیچ دردی ندارد. سپس خونهای آلوده وارد لیوان شده و دور ریخته می شود. لیوان و تیغ حجامت استریل و یکبار مصرف می باشند.

جایگاه حجامت در طبّ سنتی و اسلامی*
تمامی ‌بزرگان طبّ سنتی ایران از حجامت به عنوان یکی ازارکان مهم درمانی ذکــر کرده ‌اند . محــــمد
زکریای رازی در کتاب “الحاوی” ، شیخ الرئیس ابوعلی سینا در کتاب ” قانون در طب “، سید اسمـاعیل جرجانی در کتاب ” ذخیره خوارزمشاهی” وعقیلیخراسانیدرکتاب ” خلاصه‌الحکمهفیمجـــمعالجوامع” بهشـیــــــوهگسترده‌ایپیرامون حجامت و کاربرد آن در درمان صحبت کرده ‌اند و از حجامت برای درمان بیـــــــــماری‌های فراگیر و مهمی ‌مانند سکته قلبی ، مالیخولیا، سردرد های میگرنی و بخشی از بیماری‌های پوستی بهره می‌گرفته‌اند.
در طبّ اسلامی ‌و منابع مذهبی نیز توصیه‌های فراوانی به‌ انجام حجامت شده ‌است .
رسول اکرم (صلی االله علیه و آله و سلم ) و ائمه‌اطهارعلیهم السلام خود حجامت می‌کرده ‌اند و روش انجام آن را بیان فرموده‌اند و ویژگی‌‌های درمانی آن را برشمرده ‌اند. در این زمینه بیش از پانصد روایت مطرح است که در کتاب «حجامت از دیدگاه ‌اسلام» جمع آوری شده‌ است .

 

th
یکی از مهمترین روایاتی که در زمینه حجامت در منابع معتبر روایی ذکر شده و در ذیــــل آیه یک ســــوره‌ مبارکه اسری در تفسیر المیزان و برخی از تفاسیر دیگر آمده ‌است، حدیث زیر می‌باشد:
حضرت رسول اکرم(صلی االله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند:

در شب معراج ، وقتی که به آسمان هفتم صعود کردم ، بر هیچ ملکی از ملائک گذر نکردم مگر اینکه گفتند: یا محمد حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر بفرما.
پیامبرخدا (ص): اگر خون درونتان به جوش می آید حجامت کنید ، چرا که خون ، گاه ممکن است دردرون شخص ، طغیان کند و وی را بکشد .
امام صادق ( ع ) فرموده : بهترین چیزی که با آن به مداوا می پردازید حجامت کردن است.
حضرت علی (ع) فرموده : همانا حجامتبدن را سالم و عقل را استوار می نماید.
پیامبر خدا (ص) فرموده : اگر در چیزی شفا باشد ، در تیغ حجام و در خوردن عسل است .
پیامبر اکرم (ص) : جبرئیل چندان مرا به انجام حجامت دعوت کرد که پنداشتم گویی حجامت واجب است.
با یک چنین نگاه وسیعوعمـــیقوروشدرمانیهمهسونگـراستکه علــــمطـــب درکنار علم دین قرار می گیرد ( العلم علمان علم الابدان و علم الادیان)
فواید حجامت*
در منابع طب اسلامی ‌و طبّ سنتی ، حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمان ذکر گردیده ‌است و بیماری‌های گوناگون را درمان می‌کند و به صورت اختصاصی در منابع طبّ اسلامی ‌به شکل پیشگیرانه درمان بسیاری از بیماری‌ها شمرده شده ‌است. موسسه تحقیقات حجامت ایران و شعب مختلف آن طی پژوهش‌های مستمر بر روی بیش از پانصد هزار بیمار، تعداد ۷۰ نوع بیماری را درمان نموده‌اند که تعدادی از آنها به قرار زیر می‌باشد:

افزایش کلسترول و دی گلیسیرید خون- دیابت غیر وابسته به انسولین- اوره بالا- فشار خون غیر طبیعی «بالا یا پایین» – غلظت خون بالا- مسمومیت غذایی و دارویی- سردرد میگرنی- تنگی رگها- اعتیاد به مواد مخدر- افسردگی- سنگینی سر- اسپاسم عضلانی- رشد ناکافی و کوتاهی قد- لاغری- واریس- کمر دردآرتروزها- آکنه و بثورات پوستی- کهیر- آفت دهان- ریزش مو – پر مویی بدن- گر گرفتن بدن- تاری خواب رفتگی و بیحسی عضلات- بیماریهای تناسلی زنانناهنجاریهای عصبی- کم اشتهایی- کم هوشی – فراموشکاری- جوش صورت- سکته قلبی و ….- مالیخولیا- سرماخوردگی مکرر
جنبه های علمی حجامت از نظر طب جاری*

شده است تلاش علمی ‌برای توجیه حجامت در جهان شروع شده‌ است و تالیفاتی نیز در این زمینه منتشر گردیده‌است.
کتابحجامت یک روش درمانی آزموده شده‌حاصل پژوهشی است که ‌آقای دکتریوهاندر کشـــــور آلمانانجامداده‌است .
درکشورچینپیرامونمکانیسماثروکاربردحجامتگرموخشکمطالعاتیصورتگرفته‌است. درکــــــشورمصرپزشکانمتخصص،تحقیقاتیراپیراموناثرحجامتبربیماری‌هایگوناگونمنتشرساخته‌اند . جمعیازپزشکان سوریه تحقیقاتی را پیرامون حجامت شروع کرده و گزارش اول آنان در کتاب « دواء العجیب » منتشر گردیده‌است.
در دانشگاه شهید بهشتی ایران هم در طی سالهای ۷۱ و ۷۲ چند طرح پژوهشی پیرامـــــــون حجامـت اجرا گردیده‌است . از جمله ” مقایسه خون ورید و خون حجامت از نظر فاکتورهای بیوشیمیاییبررسی تاثیر حجامت بر بیماری‌های عصبی و سردرد های میگرنی “. ” بررسی اثر حجامت بر سروتونین خوننیز پژوهش دیگری است که در دانشگاه تهران انجام یافته و گزارش اولیه آن در پنجمین کنفرانس بین المللی طّب اسلامی ‌در هندوستان در سال ۱۹۹۹ ارائه گردیده ‌است.
تحقیق دیگری است که در سال ۱۳۸۱ در موسسه ‌انجام گرفته‌ است.
در دانشگاه‌های کشورمان موضوعات متعددی به صورت پایان نامه دکترا تدوین شده ‌است. پزشکان و محققان عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران نیز در تیم‌های گوناگون پژوهشی سازماندهی شده درمان بیماری‌های مختلف را با روش حجامت مورد تحقیق قرار داده ‌اند و در این زمینه ‌اطلاعات ارزشمندی را به دست آورده‌اند،

th - Copy (2)

*تحقیقات جدید در خصوص حجامت در آلمان
آقای دکتر یوهان در کتاب خود که در مورد حجامت نوشته می گوید:
من اعتقاد راسخ دارم که نه تنها امروز بلکه برای همیشه،‌ امر حجامت را در درمان بیماری ها نباید نادیده گرفت. حجامت پدیده ای است که در خود تنظیمی کردن عملکرد بدن انسان دخالت دارد. امری که هرگز با روش های دیگر نمی توان آن را جایگزین کرد… مطالعات ما نشان می دهد که در آلمان می توان ۷۵ درصد بیماری ها را با شیوه های درمان طبیعی از جمله حجامت مداوا کرد ” . وی در کتاب خود از بیمارانی نام می برد که تنها با یک بار حجامت ، بیماری چندین ساله شان بهبود یافته است .:
جان کلام اینکه چگونه می توان شیوه ی درمانی حجامت را به دلیل اینکه متعلق به دوران قرون وسطی است، نادیده گرفت و از کاربرد آن صرف نظر کرد؟ در صورتی که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن بدون ایجاد عوارض جانبی و هزینه گران و وقت گیر باعث بهبود بیماری در یک مرحله شود “وی ضمن مقایسه حجامت با سایر روش های درمانی اظهار می دارد.
پزشکی که با اثرات و کاربرد بادکش و حجامت در درمان بیماری های گوناگون آشناست، در برخورد با هر نوع بیماری بدون تردید،‌ ابتدا در اندیشه ی انجام حجامت است و بعد درمان های دیگر زیرا در شرایط امروزی و با تعدد مراجعات، عملا” ثابت شده که بادکش و حجامت آسان ترین و سریع ترین روش درمان است .

نقش حجامت در درمان عوارض جانبازان شیمیایی*
آقای دکتر کدیور فوق تخصص جراحیقلبوعروقمیگوید : خودمنموقعجنگایرانوعراقدرسال ۱۳۶۳ درمجروحینعزیزشیمیاییشدهباگازخردلعملحجامتراتوامباانداختنزالوبه اندام های مبتلا به کار بردم و نتیجه موفقیت آمیز بود

*مزایای حجامت نسبت به سایر روشهای درمانی متداول
بیشترین کاربرد انواع حجامت در بُعد پیشگیری از بیماری ‌هاست و با مکانیسم‌های مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی، تنظیم ترکیبات بیوشیمی ‌و هورمونی خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن (سمپاتیکو پاراسمپاتیک) موجب پیشگیری از بیماری‌ها می‌گردد و بدین ترتیب کاربرد حجامت بیشتر در بُعد پیشگیری است و جزو بهداشت پیشگیری طبّ اسلامی ‌محسوب می‌شود.

درمجموع حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و اگر به صورت تخصصی از آن استفاده شود برتری های فراونی نسبت به روشهای درمانی جاری مانند مصرف داروهای شیمیایی و جراحی داردمزیت های درمان با حجامت می توان بطورخلاصه بدین شرح بیان کرد:
حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است.
حجامت برای کلیه سنین کاربرد دارد .
حجامت با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می‌تواند بیماری‌های سخت و مزمن را درمان کند.
حجامت هیچ ‌گونه وابستگی فنی، علمی ‌و ابزاری به خارج از کشور ندارد.
در حجامت فاکتورهای مداخله‌گر وجود ندارد و یک رفتار کامل ، موجب درمان می‌شود.
حجامت چون یک دستور دینی است، توان جلب تاثیرات روانی در آن بالاست و از این طــــــریق علاوه بر افزایش سطح درمان‌پذیری، موجب تقویت فرهنگ و اعتقادات مذهبی و ارتباط انسان به خداوند تبارک و تعالی می‌شود.

آداب و توصیه های پیش از حجامت:
• با شکم گرسنه یا با شکم انباشته ازغذا مبادرت به حجامت نکنید.
• درصورت امکان، در روزهای قبل ازحجامت، انارملس(ترش وشیرین) میل کنید تا غلظت خونتان، کمتر و خروج آن به هنگام حجامت آسانترگردد.
• از ۱۲ساعت پیش ازحجامت، از رابطه زناشویی بپرهیزید.
• قبل از انجام حجامت، وضو بگیرید.
• درحالت خستگی یا بی خوابی شدید، ترس، نگرانی یا عصبانیّت زیاد، به هنگام بروز طوفان، وقوع زمین لرزه و وزش بادهای شدید، ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی، ازانجام حجامت بپرهیزید.
* بانوان، درایّام عادت ماهیانه(و به ویژه در زمان اوجخونریزی) نـبـایدحـجامتکنندامّا حاملگی و شیردهی مانعی برای انجام حجامت آنها نیست. حجامت زنان باردار، درحالت عادّی بین ماههای ۴تا ۷حاملگی و درصورت ضرورت، در زمانهای دیگر، قابل انجام است.
* قبل ازانجام حجامت، صدقه بدهید.
آداب و توصیه های زمان حجامت
*به هنگام حجامت، به حالت چهارزانو، بدون کفش(و ترجیحاً بدون جوراب)، بدون عینک و در صورت امکان، رو به قبله بنشینید.
* قبل از شروع حجامت، سه بار، از خداوند، طلب خیرکنید. (برای مثال، سه بار بگویید:اَستخیرُ اللّهَ بِرَحمَتِهِ خِیَرَهً فی عافیَهٍ: از رحمت خداوند، برای سلامتی، طلب خیر می کنم.)
* قرایت آیت الکرسی و تلاوت ذکر صلوات را هرگز فراموش نکنید.
* سعی کنید درطول حجامت، از پراکندگی حواس بپرهیزید و حتیّ المقدور، مانند هر عمل معنوی دیگری، در این زمان نیز، به تنها شفابخش بیماری ها، یعنی خداوند تبارک و تعالی، توجّه کنید.
* پس از ایجاد خراشهای لازم ازسوی دستیارحجامت، دعای ویژه حجامت را تلاوت کنید:

• دعای حجامت:

«بـِسْمِ اللَّهِ الـرَّحْـمنِ الـرَّحِیمِ اعـُوذ باللهِ الکَریـم فی حِجـامَتی مِنَ العـَین فی الدَّم وَ مِن کُلِّ سوءٍ و اَعـلالٍ و اسـقام و اوْجـاع و امْـراض و اساَلُکَ الـعـافـیـه والـمـعـافــاه والــشـــِّفـاءَ مِــن کُـلِّ داء:به نام خداوند رحمان رحیم، درحجامت خویش، به خداوند کریم پناه می برم از انحراف درخون و از تمام بدیها، بیماری ها، ناخوشی ها، دردها و مـرض ها؛ و عـافیت و دور شدن مریضی ها و شفای تمام بیماری ها را از تو{ای خداوند کریم} درخواست می کنم.»
*به توصیه حضرات معصومین(علیهم السّلام) و برای پیشگیری ازبرخی بیماری ها، به اوّلین خونی که ازمحلّ حجامت خارج می شود؛ نگاه کنید.

آداب و توصیه های پس از حجامت
* پس از انجام حجامت، به دلیل موفّقیّت در انجام یکی ازسنن الهی، خدای تعالی را شکرکنید.
*در روز انجام حجامت، از کشیدن سیگار، ورزش و فعّالیّت سنگین، عصبانیّت، آمیزش جنسی و استحمام، خودداری کنید.
* برای باقی نماندن جای زخم حجامت روی بدنتان؛ تا بهبودی کامل، روزی چند بار، مقدار اندکی عسل، روی زخمها بمالید.
* درصورت دردناک بودن محلّ حجامت، ۵تا ۶ بار و هر بار به مدّت یک دقیقه –یادرحدّتحمّل- رویموضعحجامت،کیسهیخبگذارید.
* کبـودی، تورّم و اندکی خـارش در محلّ حـجـامـت، طبیعی است و پس ازگذشت چند روز، خود به خود، مرتفع می شود.
* ایجاد تعدادی تاول درموضع حجامت، غیرعادّی نیست وکم کم بهبود می یابند؛ درصورت تمایل، می توانید به ملایمت تاولها را تخلیه نمایید.
* برخی معتقدند تا ۱۲ساعت پس از حجامت، باید از خوردن ترشی، نمک و لبنیات پرهیز شود.در مورد غذای شور، این زمان، سه ساعت یا حتّی نیم ساعت پس از انجام حجامت هم ذکر شده است.
* خوردن انار، پس از حجامت نیز مفید است.

* گاهی پس از انجام حجامت، ناراحتی های جزیی مثل ضعف، سردرد، سرگیجه، گرفتگی های خفیف عضلانی و طپش قلب بروز می کند که اغلب، پس از یکی دو روز برطرف می شوند. خوردن عسل، خرما و غذاهای شیرین در رفع این عوارض موثّرند. درصورت شدّت این حالات، با پزشک خود تماس بگیرید؛ این مشکلات، معمولا در نوبت های بعدی حجامت تخفیف می یابند.
* بنابر فتوای بسیاری از مراجع عظام تقلید، خون موضع حجامت،مَعفُوّ (قابل گذشت)است و فرد حجامت شونده می تواند با تطهیر اطراف موضع، بدون نیاز به شستشوی محلّ حجامت، نماز خود را اقامه نماید.

منبع : هرمز

نویسنده محمد حسن زاده

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=101374
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

11,552 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی