آخرین جزئیات حادثه ذوب‌آهن اصفهان؛ مرگ ۳ کارگر و مصدومیت ۶ نفر+ عکس محل حادثه
+ پ -
آخرین جزئیات حادثه ذوب‌آهن اصفهان؛ مرگ ۳ کارگر و مصدومیت ۶ نفر+ عکس محل حادثه

حادثه بامداد امروز پنجشنبه یکی از ۳ کنورتور شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان منجر به جان باختن ۳ کارگر و مصدومیت ۶ نفر شد که امدادرسانی به مصدومان حادثه هنوز ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم ، ساعت ۳ و ۳۷ دقیقه بامداد امروز، انفجاری در بخش فولادسازی ذوب‌آهن اصفهان در قسمت یکی از کنتورتور ها رخ داد و این حادثه متأسفانه جان ۳ نفر از هم‌وطنان ما را گرفت.

امدادرسانی به مصدومان حادثه از همان لحظه انفجار انجام شد و تعدادی از مصدومان به بیمارستان مطهری فولادشهر و تعدادی نیز به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان منتقل شدند.

رخصتی، مسئول واحد HSE شرکت ذوب‌آهن اصفهان در صبح امروز و بعد از رخ دادن این حادثه در گفت‌وگو با تسنیم پیرامون این حادثه اظهار داشت: هنوز مشخص نیست که به‌طور دقیق چه‌اتفاقی در واحد فولادسازی ذوب‌آهن صورت گرفته و تیم فنی کارخانه مشغول بررسی دلایل انفجار است.

امدادرسانی تیم‌های امدادی به مصدومان ادامه یافت و تیم‌های فنی شرکت ذوب‌آهن اصفهان و همچنین بازرسی اداره‌کل کار و رفاع اجتماعی استان اصفهان نیز برای رفع راهی شرکت شدند.

با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که تعداد مصدومان ۶ نفر و تعداد جان‌باختگان این حادثه نیز ۳ نفر بوده و فعالیت کنورتور دچار حادثه شده، برای مدتی متوقف شد.

تأیید مرگ ۳ نفر در حادثه

مدیر روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان اظهار داشت: انفجار بامداد امروز واحد فولادسازی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، مرگ ۳ نفر از کارمندان این شرکت را به دنبال داشت.

حمدرضا کجباف افزود: شرکت ذوب‌آهن اصفهان دارای سه کنتور بوده که بامداد امروز یکی از کنورتور دچار مشکل شده و دچار انفجار شده است.

وی افزود: این یک حادثه کارگاهی به شمار می‌رفته که در آن ۳ نفر فوت شده‌اند و ۶ نفر حادثه دیدند، از مصدومان حادثه نیز حال سه نفر مساعد است و تنها دچار موج گرفتگی شدند.

مدیر روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، محمدکاظم طالبی، عباس حیدری و روح الله حاج‌ حیدری را از کارگران واحد فولادسازی و کنورتور شرکت ذوب آهن اعلام کرد که در اثر این حادثه غم‌انگیز جان خود را از دست دادند.

به گفته کجباف، همچنین سه نفر نیز سوختگی دارند که در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان در حال درمان هستند.

وی در عین حال اسامی مصدومان حادثه که دچار سوختگی ۳۰ تا ۴۰ درصدی شدند را به شرح زیر اعلام کرد.

۱- اکبر خداپرست

۲- مجید بابایی

۳- غلامعلی خاشعی

اسامی مصدومان حادثه که به صورت سرپایی مداوا شدند نیز به شرح زیر است.

۱- حسین ادیبی

۲- احمدرضا مرادی

۳- منصور شریفی

به گفته برخی شاهدان عینی، حال “مجید بابایی” از مصدومان حادثه در شرایط چندان خوبی قرار ندارد.

تلاش برای بررسی دلایل رخ دادن حادثه شرکت ذوب‌آهن

هم‎چنین به گفته مجید مرادیان سرپرست ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان علت حادثه انفجار که بامداد امروز در واحد فولادسازی شرکت ذوب‌آهن اصفهان رخ داد، توسط بازرسان اداره کار و کارشناسان فولادسازی در دست بررسی است.

علت حادثه شرکت ذوب‌آهن اصفهان بعد از تخلیه مذاب اعلام می‌شود

در پی این حادثه رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان پس از بازدید از شرکت ذوب‌آهن اصفهان و محل حادثه بامداد امروز اظهار داشت: حدود ساعت ۴ بامداد امروز در قسمت کنورتور کارخانه ذوب‌آهن حادثه‌ای رخ داد که منجر به فوت سه نفر از کارگران این کارخانه و سوختگی نسبتا شدید یا رو به متوسط برای سه نفر از کارگران بوده و سه نفر دیگر نیز دچار آسیب‌دیدگی جزئی شدند.

سوختگی مصدومان حادثه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است

امیرمسعود حاجی رستمی افزود: فکر می‌کنم که آن سه نفر به زودی مرخص می‌شوند و سه نفر دچار سوختگی در حال مدیریت است. این افراد حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد سوختگی داشته‌اند که به صورت و قسمت‌های فوقانی بدن آنها آسیب‌دیدگی نشده که به این مسئله رسیدگی می‌شود.

عکس کنورتور محل حادثه بامداد امروز شرکت ذوب‌آهن

وی درباره علت حادثه بیان کرد: با توجه به اینکه داخل خود کنورتوری که حادثه در آن رخ داده، مذاب وجود دارد، با یقین نمی‌توانیم درباره علت حادثه مطلبی را بیان کنیم و نیازمند آن هستیم که کنورتور خالی شود و در شرایط موجود شرایط ناایمنی را دارد.

تخلیه مذاب کنورتور برای بررسی دلایل حادثه

رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: گروه‌هایی مشغول تخلیه مذاب داخل آن هستند تا بعد از تخلیه مذاب، می‌توان به طور کامل درباره علت حادثه اظهار نظر کرد.

وی تصریح کرد: فرایند کنورتور و تبدیل چدن به فولاد در این فرایند معمولا خطاها، تعمیرات و مشکلاتی دارد که نیازمند آن است که مشکلات برطرف شود و همواره این کار انجام می‌شود.

بررسی جزئیات حادثه برای پیگیری اطلاعات بیشتر

حاجی‌رستمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمی‌توان اظهار نظری در زمینه اینکه آیا کارگران مقصر بوده‌اند، یا خیر و اینکه آیا روال کار نامناسب بوده، سیستم خراب و معیوب بوده و موارد دیگر، نمی‌شود کرد و اجازه دهید بعد از آن که اطلاعات دقیقتری به دست آوردیم، اظهار نظر کنیم.

وی درباره امدادرسانی به مصدومان حادثه بیان کرد: در ذوب‌آهن امکانات بسیار زیاد است و به محض اینکه حادثه رخ داده، کارگران حادثه دیده به بیمارستان سوانح سوختگی اعزام شده‌اند و سه نفر کارگری که دچار حادثه سطحی شدند، در بیمارستانی در فولادشهر  بستری هستند.

رئیس اداره بازرسی کار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه مدیریت در زمینه امداد و نجات خوب عمل کرده و گروه حوادث غیر مترقبه خوب عمل کرده، افزود: مشکل خاصی در روند تولید کارخانه پیش نیامده و از سه کنورتوری که در کارخانه وجود دارد، دو کنورتور کار می‌کند و عامل بروز حادثه فعلا متوقف است.

پیگیری درباره دلایل حادثه امروز ذوب‌آهن و جلوگیری از تکرار اتفاق

معاون بهره‌برداری شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان نیز در حاشیه بازدید از شرکت ذوب‌آهن اصفهان و حادثه رخ داده اظهار داشت: متأسفانه امروز در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان بخش فولادسازی و کارگاه کنورتور یک حادثه داشتیم که منجر به فوت سه تن از همکاران ما و مجروح شدن ۶ نفر از همکاران دیگر ما شد.

اردشیر افضلی افزود: ۳ نفر در بیمارستان فولادشهر در حال ترخیص هستند و سه نفر دیگر از همکاران در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان مشغول مداوا هستند.

وی درباره جزئیات و دلایل حادثه بیان کرد: هم‌اکنون ۲ کنورتور در حال کار هستند و یک کنورتور در بحث تعمیرات بوده و ذوب داخل کنورتور بوده و با توجه به اینکه ذوب داخل کنورتور هست، فعلا درباره علت حادثه نمی‌توانیم صحبت داشته باشیم.

تلاش برای جلوگیری از تکرار حوادثی نظیر این در شرکت ذوب‌آهن

معاون بهره‌برداری شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: در حال رفع و رجوع مسائل هستیم و امیدوار هستیم که بتوانیم رفع حادثه را انجام دهیم تا دیگر این موارد تکرار نشویم.

وی در پاسخ به اینکه آیا موارد ایمنی در این زمینه رعایت شده بود، افزود: قطعا موارد ایمنی رعایت می‌شود زیرا دفعه نخست نبوده که این کار انجام می‌شود و این مسئله یک پیش‌آمد بوده و خط تولید حوادث دارد و باید تلاش کنیم که حوادث تکرار نشود.

افضلی بیان کرد: علت حادثه در دست بررسی است و تا ذوب در کنورتور است، نمی‌توانیم درباره آن صحبت کنیم و بعد از رفع و رجوع ذوب درباره علت حادثه صحیح‌تر و دقیق‌تر صحبت می‌کنیم و در رفع و رجوع آن اقدام می‌کنیم.

جان باختن این کارگران زحمت‌کش را به خانواده‌های آنها و جامعه کارگری کشور تسلیت عرض می‌کند.

به گزارش تسنیم، نکته قابل توجه درباره حادثه بامداد امروز و یکی از مواردی که از بروز هرگونه شایعه درباره این موضوع جلوگیری کرد، اطلاع‌رسانی مناسب و دقیق مسئولان شرکت و روابط عمومی کارخانه ذوب‌آهن دراین زمینه بود.

بدون شک در برخی بحران‌های مشابه، عدم پاسخگویی برخی مسئولان مربوطه منجر به افزایش شایعه‌ها و بعضاً اخبار ناصحیحی می‌شود که همواره در این زمینه به گوش می‌رسد اما اطلاع‌رسانی شرکت مربوطه و اعلام دقیق جزئیات صرفا منجر به آن شد که نفس خبر حادثه مورد توجه قرار گیرد و از بروز شایعات و دامن زدن به این موضوعات به میزان قابل توجهی جلوگیری شد.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff