آثار تاریخی ترنه بستک اثری به جامانده از دوره ساسانیان
+ پ -
آثار تاریخی ترنه بستک اثری به جامانده از دوره ساسانیان

یکی از آثار بسیار شگفت انگیز با مهندسی عالی در جنوب ایران بنای تاریخی ترنه در روستای تاریخی کوخرد شهرستان بستک است .

به گزارش  شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه فرهنگ و هنر هرمزگان ،این اثر دیدنی و بسیار جالب با مهندسی خاص و منحصر به فرد خود به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۸۲ به ثبت رسیده است و بنای تاریخی ترنه ستون هایی مخروطی شکل با اتصال کانال هایی به هم محلی برای انتقال آب شیرین از وسط آب رودخانه شور مهران بوده است .
مهندسین گذشته در منطقه تاریخی کوخرد به دلیل کشاورزی و آبیاری باغات و مزارع خود آب شیرین را به وسیله این کانالها از وسط آب شور به آن طرف رودخانه هدایت می کردند .
نقطه بسیار مهندسی جالب در ساخت این سازه های مخروطی شکل با نام ترنه این است که کانال های ارتباطی این سازه های طوری مهندسی ساخته شده است که جریان آب های باران زا و سیل آسای رودخانه مهران چند صد سال نتوانسته است دیوارهای انتقالی را از بین ببرد چرا که با شیب مناسبی که به آن داده اند جریان آب را می شکافد .

 

نقطه دوم این سازه عجیب که به گفته مهندسین میراث فرهنگی تا کنون در هیج جای ایران مشاهده نشده است این است که داخل ستوهای مخروطی شکل سوراخ ها و حفره هایی وجود دارد که در زمان بارندگی به دلیل شیرین شدن آب رودخانه از جاری شدن سیلاب ها و آب باران تا حد نصابی که آب از ستون ها بالا زد از طریق آن حفره ها آب شیرین باران نیز به داخل ستون ها و کانال ها هدایت می شدند .
با وجود اینکه بیش از ده سال این بنا و اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است متاسفانه هنوز هیچ اقدامی در مرمت کانال ها و قنات هایی که به این اثر مهم متصل اند ،نشده است .

8

7

6

5

1

3

4

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff