آثار باقی مانده قلعه پرتغالی ها در ساحل بندرکنگ +تصاویر
+ پ -
آثار باقی مانده قلعه پرتغالی ها در ساحل بندرکنگ +تصاویر

در زمان قدیم شهر کنگ یکی از مراکز مهم دولت پرتغال بوده، و در آن زمان پرتغالی ها قلعه بزرگی ساخته اند که مقر حکومت آنها بود و امروز قسمتی کمی از آثار این قلعه در کنار دریا باقی مونده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز؛درغرب بندرکنگ و در فاصله ۴۵ متری ، برج مدور دو ستون از سنگ و ساروج به فاصله ۲۴متر از یکدیگر وجود دارد که آثار باقیمانده از یک قلعه بزرگ و قدیمی است که همه جا به قلعه پرتغالیها شهرت یافته است.

 

ارتفاع یکی از پایه ها از سطح زمین ۸ متر و دیگری ۳ متراست هر دو ستون از سطح دریا درحدود ۲ تا۳ متر بالاتر ساخته شده اند.

10

 

درانتهای یکی ازستون ها آثاری وجود داردکه نشان میدهد بالای این ستون قبلاً سقفی موجود بوده و یا با سنگ و ساروج به پایه دیگر متصل شده است. این طور که پیدا است این دوستون دو پایه جلویی و یا قسمتی از یک قلعه عظیم بوده و حتماً در بزرگی هم دربین آن دو قرار داشته است.

 

 

در جلد دوم کتاب سمینار خلیج فارس همچنین درمورد اقامت پرتغالی ها در بندرکنگ نوشته اند: پس ازسقوط هرمز، چون پرتغالی ها از پس گرفتن آن جزیره به کلی مایوس شدند، با شاه عباس از در دوستی در آمدند و از آنچه در سواحل ایران داشتند رسماًچشم پوشیده و در عوض اجازه گرفتند در بندرکنگ که در هفت کیلومتری شمال شرقی بندرلنگه واقع بود قلعه و تجارتخانه ای بسازند و در بحرین به صید مروارید بپردازند.

 

 

آنچه معلوم است این ساختمان در گذشته قلعه مستحکمی بوده و در سفرنامه ها و کتب از آن یاد شده و بی شک محل گمرک و بارانداز و تجارتخانه پرتغالیان و هلندیان بوده و بازمانده قلعه پرتغالی است.

 

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff