آب شهرمان را مدیریت کنیم هر چند راه سختی پیش روست

+ پ -
آب شهرمان را مدیریت کنیم هر چند راه سختی پیش روست

نه به خود رحم میکنیم نه به آیندگان حیات و ممات کشور را به شوخی گرفته ایم باور کنید آب نیست بیاییم چاره بجوییم هر چند امروز هم برای چاره جویی دیر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب، باید بدانیم و عمل کنیم آب نباشد، قحطی خواهد بود مایه حیاتی که هم سیاسی است هم اقتصادی و هم اجتماعی و فرهنگی به یاری سرزمینمان میراث گرانبهای نیاکانمان بشتابیم

وقتی از سدهای غیر کارشناسی گفته می شود کمتر کسی از عمق فاجعه رخ داده خبر دار است. سدهایی که تنظیم فشار هوا را به هم ریخته اند و به تبع آن باعث شرجی شدن غیر طبیعی هوا در مناطق اطراف و  نازایی ابرها در فصول بارندگی شده اند.

مگر نه اینکه کشور ما تا حدود ۲۰ سال پیش بارندگی های متناسب خود را داشته است و خشکسالی های پی در پی و کم بارشی های دو دهه اخیر حاصل دخالت های بی مورد در طبیعت بوده است.

رودهایی که در چرخه و اکوسیستم آب و هوا نقش بدون انکار داشته اند، امروز یا خشک شده اند و یا در معرض نابودی اند و با این روند ادامه دار از ایران و دشت های سرسبز آن چیزی جز  مراتع نابود شده . بیابان تهی  برجای نخواهد ماند.

در بخش کشاورزی کمترین نظارت و مدیریت کارشناسی وجود دارد این در حالی است که با مدیریت ذخایر آبی براساس سیستم مدرن می توان مانع هدر رفت آب شد و این چالش را تا حدودی ساماندهی کنیم.

حتی محصولات کشاورزی ما از جهت ضرورت نیاز جامعه و صرفه اقتصادی طبقه بندی نشده و محصولاتی که فروش و صادرات وزن تقریبی یک کیلو از آن حتی قیمت ۲۵% آب مصرفی خود را پوشش نمی دهد به علت عدم فرهنگ سازی و تفهیم کشاورزان  شاهد اصرار بر کشت و کار آن هستیم.

فروچاله های میناب از بهشت سرسبز جنوب کشور جهنمی ساخته که موجب شده نخل های بلند روستا اکنون سرافتاده و  در کنار با اقدامات و زد و بندهای سیاسی در برخی شهرهای دشت مرکزی صنایعی  به راه افتاد که نیاز مبرمی به آب دارد و برای تامین این آب سدهای متعددی احداث شده که نتیجه ای جز خشکیده شدن رودها و دریاچه ها ندارد.

هموطنان گرامی، با صرفه جویی مصارف شخصی و خانگی تنها یک لیتر در روز میتوانیم برای نجات کشور از یک فاجعه بدتر از جنگ، کمک حالی بزرگ و نقشی بسزا داشته باشیم.

آب شهرمان را مدیریت کنیم،هر چند راه سختی پیش روست اما نگذاریم دیگران حیات آیندگانمان را به یغما ببرند هر چند که لوله های برداشت آب در حاشیه خیابان های شهرمان نشانه ای از ربودن حیات زندگانیمان به ما هشدار می دهد.

یادداشت:محمدجواد ابراهیمی

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff