تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 539239
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
حکایت روستاهایی که تنها یک روز در ماه آب دارند؛

آب شرب دغدغه اصلی ۷۸ روستا و شهر سیریک هرمزگان

رئیس شورای سیریک گفت: آب شرب امروز یکی از دغدغه های اصلی مردم ۷۸ روستا و شهر سیریک است و طی سال ها و روزهای اخیر این مشکلات با توجه به فرسودگی و افزایش جمعیت بیشتر و بیشتر شده است.

آب شرب دغدغه اصلی ۷۸ روستا و شهر سیریک هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ با توجه به اینکه اکثر جمعیت شهرستان سیریک هرمزگان روستایی است و روستاهای شهرستان پراکنده و در موقعیت و شرایط خاص جغرافیایی و در فاصله زیادی نسبت به یکدیگر قرار دارند کار انتقال آب شرب به ساکنین بسیار دشوار شده است.

عدنان سعادی زاده رئیس شورای شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: آب شرب امروز یکی از دغدغه های اصلی مردم سه شهر بندر سیریک ، بندر کوهستک و گروگ  و ۷۵ روستای شهرستان سیریک است و طی سال ها و روزهای اخیر این مشکلات با توجه به فرسودگی و افزایش جمعیت بیشتر و بیشتر شده است.

عدنان سعادی زاده افزود: آب شرب مردم شهرستان سیریک از چاههای راونگ شهرستان میناب تامین می شود و کمبود بارش در سال های گذشته و گذشته طول ۲۰ سال از عمر خط انتقال آب در سال های اخیر تاثیر زیادی بر عدم آبرسانی درست به مردم شهرستان داشته است.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که سد راه آبرسانی درست و اصولی به مردم  شهرستان شده فرسوده بودن شبکه و خط انتقال آب است که حجم عظیمی از  آب بدون اینکه به دست مردم برسد هدر می رود و امروز در سطح شهرستان به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

این مسئول تصریح کرد: بسیاری از روستاهای شهرستان وجود دارد که ماهی حداقل یکبار بیشتر نوبت آبگیری ندارند و در مواقع اضطراری کار آبرسانی با وسیله تانکر آب فاضلاب روستای و دیگر سازمان ها و ارگان ها موجود در شهرستان آبرسانی می شود.

سعادی زاده  افزود: عدم تخصیص و واگذاری اعتبار به روستاهای شهرستان در سال های اخیر  بر مشکلات کم آبی مردم روستاهای شهرستان افزوده، تا جایی که در برخی روستاها فرسودگی و ترگیدگی لوله ها توسط مردم و با مشارکت شوراها و دهیاران بعلت حجم بالایی ترگیدگی و فرسودگی صورت می گیرد.

رئیس شورای شهرستان سیریک گفت: سه سال پیش با راه اندازی آب شیرین کن شهر بندر سیریک و بارندگی‌های خوب سال گذشته، انتظارات در بین مردم ایجاد شده که طول مدت آبگیری در روستاها پایین‌تر باشد اما این موضوع بر عکس شده و طول مدت آبگیری در روستاها تا ۶۰ روز و گاهی ۷۰ روز افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد:هم اکنون حرف همه روستاییان این است که چرا با وجود بارندگی‌های اخیر و بهره برداری از آب شیرین کن شهر سیریک، هنوز مشکل آب شرب روستاهای سیریک رفع نشده است و برعکس مشکلات بیشتر شده است.

سعادی زاده اضافه کرد: در سال های اخیر به علت بی توجهی و یا بی تدبیری  مدیران آبفا شهرستان و  استان به بهانه های مختلف و  عدم تخصیص اعتبار از اصلاح، مرمت و توسعه شبکه برای روستاها خود و نیز به علت افزایش جمعیت و فرسودگی لوله مشکلات مردم بیشتر و بیشتر شده و در حال حاضر به معضل اساسی این شهرستان  تبدیل شده است و هستند روستاهایی در شهرستان سیریک که تا یک ماه آب شرب به آنها نمی رسد و شب را به امید صبح  و آینده ای بهتر در وعده های مسئولان سپری می کنند.

رئیس شورای شهرستان سیریک خاطرنشان کرد: تاکنون بصورت اساسی برای تامین اعتبار به منظور بازسازی، مرمت و  ریشه کنی این مشکل برنامه ای انجام نشده است به گونه ای که نه تنها آب شرب مردم تامین نشده بلکه بسیاری از طرح ها و پروژه های تولیدی اقتصادی و گارگاهی کوچک و بزرگ، تجاری و صنعتی به علت عدم تامین آب در مرحله صدور مجوز مانده، یا راه اندازی نشده و یا در حالت نیمه تعطیل  راکد مانده اند.

احمد جمالدینی فرماندار شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد:  تمامی روستاهایی که مشکل کمبود آب دارند برنامه ریزی شده با رعایت نوبت دهی با وسیله ۴ دستگاه تانکر سیار به طور ویژه و خاص آبرسانی می شود.

فرماندار شهرستان سیریک افزود: واقعا یکی از دغدغه های اصلی و شبانه روزی ما در شهرستان تامین آب مردم است و برای رفع این مشکل بصورت اساسی نیازمند به عزم مدیران آب فاضلاب استانی و اختصاص اعتبارات ملی برای رفع مشکل آب  شرب مردم روستاهای شهرستان است.

شهرستان ۴۵ هزار نفری سیریک دارای ۷۵ روستا و سه شهر سیریک ، بندر کوهستک و گروگ است که منبع اصلی تامین کننده آب شرب شهرستان چاه های روستای روانگ می باشد که خشکسالی و فرسودگی لوله ها در سال های اخیر تاثیرات زیادی در آبرسانی به مردم داشته است.

انتهای پیام/ق

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=539239
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,649 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی