آب شرب بندرعباسی ها چگونه تأمین می شود؟
+ پ -
آب شرب بندرعباسی ها چگونه تأمین می شود؟

هرمزگان نیز به دلیل کمبود باران و محدودیت منابع آبی ، به منظور حفظ ارزش ها، فرهنگ و تمدن غنی و گران بهای شیوه ها و فنون نگهداری و مصرف آب در گذشته جهت تلاش های بی وقفه پیشینیان در مکانی به نام گنجینه جمع آوری کرده است آب ورودی تصفیه خانه بندرعباس در محل تصفیه خانه آب میناب به صورت ابتدایی تصفیه می شود و فرآیند تصفیه آب در این تصفیه خانه از نوع فیزیکی و میکروبی می باشد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هرمزگان نیز به دلیل کمبود باران و محدودیت منابع آبی ، به منظور حفظ ارزش ها، فرهنگ و تمدن غنی و گران بهای شیوه ها و فنون نگهداری و مصرف آب در گذشته جهت تلاش های بی وقفه پیشینیان ،حسب وظیفه سازمانی شرکت آب منطقه ای مجموعه ای برای انتقال میراث ارزشمند گذشتگان به نسل حاضر و آیندگان را در مکانی به نام گنجینه جمع آوری کرده است.

 

تصفیه خانه بندرعباس جهت تأمین بخش اعظمی از آب شرب شهر بندرعباس طراحی و راه اندازی شده است. تصفیه خانه دارای دو قسمت اصلی می باشد که به دلیل فاصله زمانی بین بهره برداری از این دو بخش به نام های فاز ۱ و ۲ تصفیه خانه نام گذاری گردیده است.

 

تصفیه‌خانه آب میناب دارای آزمایشگاه مجهزی بوده که مراحل مختلف فرآیند تصفیه آب را کنترل می‌نماید، علاوه بر آن آب ارسالی از میناب در ورودی تصفیه‌خانه بندرعباس توسط آزمایشگاه مجهز دیگری کنترل شده که صحت نتایج آزمایشگاه میناب را کنترل می‌نماید و علاوه برآن، آب وارد شده به شبکه شهری و روستایی توسط شبکه بهداشت کنترل و پایش می‌گردد.

 

آب ورودی تصفیه خانه بندرعباس در محل تصفیه خانه آب میناب به صورت ابتدایی تصفیه می شود و فرآیند تصفیه آب در این تصفیه خانه از نوع فیزیکی و میکروبی می باشد که طی آن کدورت و بار میکروبی آب خام تا میزان مطلوب استاندارد کاهش یافته و همچنین اصلاح و کاهش برخی املاح و ترکیبات شیمیایی نیز انجام می گیرد.

 

تصفیه خانه آب میناب- بندر عباس به منظور تأمین و تصفیه آب آشامیدنی شهر بندرعباس با یک مترمکعب در ثانیه احداث شده و دارای دو بخش است: بخش اول زلال سازی و منبع ذخیره آب زلال در میناب و بخش دوم تصفیه آب و ذخیره سازی آب آشامیدنی در بندرعباس.

 

تصفیه خانه بندرعباس در فاصله ۷ کیلومتری جاده بندرعباس- میناب در شرق شهر بندرعباس واقع شده است. مالکیت زمین تصفیه خانه به مساحت حدود ۵/۱۱ هکتار و به ابعاد ۲۵۰*۴۶۰ متر در اختیار “شرکت آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان” می باشد

 

فرآیند تصفیه آب در این تصفیه خانه شامل مراحل ذیل است:
•    تهیه و تزریق مواد شیمیایی
•    اختلاط سریع
•    صاف سازی
•    کلر زنی نهایی
•    ذخیره سازی
همچنین علاوه بر موارد فوق فرآیند ازن زنی نیز برای این تصفیه خانه طراحی و نصب شده است که هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است. این فرآیند علاوه بر گندزدایی باعث حذف آهن، منگنز و از بین بردن کامل بو، طعم و رنگ نامطلوب و از همه مهم تر تخریب ترکیبات آلی مضر و سرطان زای آب می شود.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff