هزار و 450 حلقه چاه شخصی در میناب حفر شده است
+ پ -
هزار و ۴۵۰ حلقه چاه شخصی در میناب حفر شده است

مدیر جهاد کشاورزی میناب با اشاره به طرح های پیشگیری از مصرف بی رویه آب باغات در میناب گفت: طبق بررسی های انجام شده در دشت میناب بیش از ۱۵۰۰ حلقه چاه وجود دارد که فقط ۵۰ تا ازآنها دارای استفاده عمومی است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، محمد سالاری مدیر جهاد کشاورزی میناب در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب گفت: طبق بررسی های انجام شده در دشت میناب بیش از ۱۵۰۰ حلقه چاه وجود دارد که ۵۰چاه عمومی و مابقی چاه ها شخصی گزارش شده است.

 

وی در ادامه بیان داشت: از ۴۰ هزارهکتار از زمین های زراعی و باغی شهرستان میناب ۲۰ هزارهکتار از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده می کنند، در حالی که مابقی هنوز از طریق سیستم سنتی آبیاری می شوند که نیاز به مدیریت صحیح برای تجهیز سیستم آبیاری به صورت تحت فشار است و این امر نیازمند حمایت و استقبال خوده کشاورز نیز می باشد.

 

وی با بیان اینکه میزان تبخیر در باغات میناب ۲هزارو صد میلیمتر در سال می باشد عنوان داشت: در حالی که میزان بارندگی در خوشبینانه ترین حالت در میناب حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال می باشد اما این مقدار در مقایسه با میزان تبخیر سالانه رقمی بسیار ناچیز است.

 

وی عنوان داشت: آبیاری باغات بصورت سیستم تحت فشار باعث جلو گیری از هدر رفت آب و تبخیر حجم زیاد آب و همچنین باعث ذخیره آب می شود.

 

سالاری سیستم های سنتی آبیاری باغات را یکی از علت های کمبود آب و تاخیر در آبیاری باغات  میناب عنوان کرد و افزود: استفاده از روش های سنتی  باعث هدر رفت و تبخیر آب با حجم زیاد می شود و کمبود آب را برای آبیاری دیگر باغات به همراه خواهد داشت.

 

وی از طرفی با بیان اینکه استخراج بیش از حد آب از سفره های آب های زیرزمینی باعث پایین آمدن کیفیت آب شده است عنوان کرد : استخراج آب با بالا رفتن شوری و پایین آمدن کیفیت  آن همراه، و در پی آن باعث حساسیت درختان به آفات و بیماری ها و کاهش عملکرد باغات شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی میناب اضافه کرد : با توجه به استفاده بی رویه آب و افزایش تبخیر بیش از حد و عدم بارنگی مناسب در منطقه نیاز اساسی برای تجهیز باغات به سیستم آبیاری تحت فشار احساس می شود.

 

سالاری در ادامه بیان داشت:  مدیریت صحیح در مصرف آب از رکود و بحران آب در آینده جلو گیری می کند.

 

وی با بیان اینکه اولویت جهاد کشاورزی بر اجرای طرح آبیاری تحت فشار است اظهار داشت: پیشنهاد اولیه ما برای ۱۵۰۰ چاه موجود در میناب استفاده از این سیستم می باشد که باعث ذخیره آب و بازدهی بالا می شود.

 

وی یکی از برنامه های جهاد کشاورزی را اجرای طرح های تجمیع با استفاده از چاه های عمومی دانست و عنوان داشت: می توان با کاربرد این طرح در باغات و با مدیریت یک چاه باغات بسیاری را با استفاده از سیستم تحت فشار آبیاری کرد.

 

سالاری با مهم دانستن اطلاع رسانی در خصوص بحران آب و طرح های پیشگیری از این امر خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید برای تغییر سیستم آبیاری از غرقابه به تحت فشار طرح های مشارکتی را اجرا می کند که ۸۵ درصد از اعتبارات آن از طریق یارانه بلاعوض و ۱۵ درصد مابقی از طریق باغدار پرداخت می شود.

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff