آئین سنتی آردگیز گردان و شادی کودکان قشمی + تصاویر
+ پ -
آئین سنتی آردگیز گردان و شادی کودکان قشمی + تصاویر

کودکان قشمی همزمان با نیمه شعبان که جزو ایام مبارک و فرخنده نزد مسلمانان به شمار می رود با در دست داشتن کیسه های پلاستیکی به اکثریت خانه های اطراف منزل خود می روند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، سنت دیرینه  آردگیر گردان در جزیره قشم معمولا بعد از نماز عصر تا غروب آفتاب روز چهاردهم شعبان ادامه دارد و کودکان به همراه والدین خود با شور و حال وصف نشدنی در محلات دور و اطراف خود کشت می زنند و از منازلی که درب خانه ها آنها باز است تنقلاتی مانند بسکویت ، پفک ، یخمک ، ژله و … را به آنها هدیه می گیرند .

 

دیدن کوچه هایی پر از  کودکان سرشار از شادی و سرور که به تک تک خانه ها سر می زنند ، در کنار آن مردمان تشیع و تسنن جزیره درب خانه های خود را با سخاوت و خوش رویی به روی مهمان های آردگیزکردانی باز می کنند توجه همه غیر بومیان را به خود جلب کرده بود تا جایی که غیربومی ها و مسافران هم دنبال این دسته ها به راه افتاده بودند .

 

در کنار این همه هیاهوی کودکانه ، جوانان محب امام زمان (عج) به صورت تیمی و هماهنگ با در دست داشتن بیرق و پرچم های رنگارنگ به خانه های محلات قشم می روند و نیمه شعبان را به تک تک خانواده های قشمی با دادن هدایا تبریک می گویند ، بزرکترها هم با گشت زنی در محلات هدیه خود را از همسایه ها می گیرند تا در این شب ارزشمند در شادی همگان شریک باشند .

 

کسبه ها ، پایگاه های بسیج ، مساجد همگی با برگزاری ایستگاه های صلواتی این شب مهم را جشن می گیرند و در خیابان های این شهرستان شربت و شیرینی در بین محبان امام زمان (عج) توزیع می کنند

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff